Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ana SayfaPOLİTİKATKP Kartal'da "Şimdi Sosyalizm Zamanı" Dedi

TKP Kartal’da “Şimdi Sosyalizm Zamanı” Dedi

Türkiye Komünist Partisi, “Erteleme, oyalanma, azıyla yetinme! Şimdi sosyalizm zamanı” diyerek Türkiye’nin dört bir yanında gelenlerle Kartal’da miting yaptı.

Saat 17.00’de başlayacak olan mitinge saatler kala kitle Kartal’a gelmeye başladı. Kitle miting alanı ve çevresinde toplanırken, TKP Kartal örgütü ise Ankara Caddesinden yürüyerek miting alanına geldi.

Okuyan: “Kırmızı çizgilerimiz bunlar, buralarda en ufak bir taviz vermeyiz”

Birlik çağrısının öne çıktığı mitingde konuşma yapan TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan “Türkiye Komünist Partisi bundan bir süre önce yalnız olmadığımızı biliyoruz diye bir cepheleşme çağrısı yaptı. Bu nedir? Ben burada saydığımız şeyleri tekrar ettim, sömürüye, emperyalizme, dinciliğe karşı olmak, bağımsızlıktan, emekten ve laiklikten yana olmak. Kırmızı çizgilerimiz bunlar, buralarda en ufak bir taviz vermeyiz.
Mitingde ilk olarak sahneye Los Obreros müzik grubu, ardından da sanatçı Gülcan Altan çıktı.
“Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez”, “Geliyoruz zincirleri kıra kıra”ı söylendi.
Şarkıların ardından şair Tuğrul Keskin sahneye çıktı ve binlerle birlikte hep bir ağızdan “Hiç boyun eğer mi?” diye sordu.
Yazar Ataol Behramoğlu gönderdiği mesajıyla mitingi selamlarken, Behramoğlu’nun mesajının ardından Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu bir konuşma yaptı.

Maçoğlu:” Emperyalistlerin mültecileştirme politikalarını kınadığımızı ve yok saydığımızı seslenmek istiyorum”

Maçoğlu, 12 Eylül’ün yıl dönümünde attığımız sloganlarla bugün insanlara zulmeden darbeden hesabın sorulduğunu söyledi.

“Biz diğerlerine benzemeyiz, halkımıza yalan söylemeyiz” diyen Maçoğlu, “işçilerin söz sahibi olmadığı bir dünya, bir iktidar bizim değil” ifadesini kullanarak, işçi sınıfının iktidarda olduğu bir düzen istediklerini söyledi.
Emperyalist saldırganlığın bütün dünyada devam ettiğini belirten Maçoğlu, “Artık azınlığın değil, ezilenlerin, işçilerin iktidara geldiği bir dünyaya doğru mücadele için tüm dünya halklarına dayanışma mesaj gönderiyoruz” dedi.
Yoksulluğun giderek arttığını, sömürünün gittikçe yoğunlaştığını ifade eden Maçoğlu,”Emeğimizi sömürenlere karşı sosyalizmi kuşanma zamanı” diye konuştu.
Emperyalizmin mültecileştirme politikasına dikkat çeken Maçoğlu, “Bizle mültecileştirmeye çalışan iktidarlara karşı çıkmalıyız. Bizler emeği sömürenlere karşı çıkmalıyız. Emperyalistlerin mültecileştirme politikalarını kınadığımızı ve yok saydığımızı seslenmek istiyorum”dedi.
Maçoğlu, “artık sosyalizm zamanı” derken, “tam zamanı, sosyalizm kazanacak, ezilenler, işçiler kazanacak, biz kazanacağız” ifadesini kullandı.
 

Aydın: Biz Ferhan’la aynı yaşamın izini sürenleriz

Dersim Belediye Başkanı Maçoğlu’nun ardından tiyatro sanatçısı Orhan Aydın sahneye çıktı.
Aydın, sahneden geçtiğimiz haftalarda yaşamını yitiren usta sanatçı Ferhan Şensoy’u andı.
Aydın, “Biz Ferhan’la aynı yaşamın izini sürenleriz” derken, Ferhan Şensoy’un gücünü emek mücadelesinden aldığını vurguladı.
Aydın, Ferhan Şensoy’un faşizme, yobazlığa karşı yazdığını, oynadığını, mücadele ettiğini ve asla boyun eğmediğini vurguladı.
TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan yaptığı kınuşmada;
“AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İkizdere’deki direnişi hedef aldı. Erdoğan, ‘Türkiye’nin değişik yerlerinden ne kadar sol varsa, komünist varsa alıp buraya getiriyorlar’ dedi. Rize’ye her gittiğinde aklına komünizm geliyor. ‘Bunlar komünist, havalimanlarına karşı çıkıyor’ demişti. ‘Demiryolları komünist işidir’ dedi” aktarımında bulunan Okuyan, “Komünist kadar kafanıza taş düşsün” ifadesini kullandı.

‘Hitlerinizi kızıllar dize getirdi’
Ecevit’in “Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’nin en güçlü partisidir. Komünizmi, o önleyecektir, o güçlü oldukça, Türkiye’de komünizm olamayacaktır” dediğini, Kenan Evren’in “Başarılı olmasaydık biz gidecektik, yerimize onlar gelecekti. İktidarda komünistler olacaktı” ifadesini kullandığını hatırlatan Okuyan,”Şimdi Hitler aşırı solcu, sosyalist biridir demeye başladılar. O dönemde ABD Almanya’nın düşmanıydı diyorlar ama en büyük ABD şirketleri savaş döneminde Almanya’ya yardım etti. Ford, General Motors hem Almanlar için hem Amerikalılar için üretti. Ürettiniz, desteklediniz, Sovyetlere saldırttınız ne oldu? Hitlerinizi kızıllar dize getirdi” ifadesini kullandı.
 ‘Koç’un aylık cirosu yaklaşık 5 milyon asgari ücretlinin maaşına eşit’
Türkiye’de artan sömürüye işaret eden TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, şöyle konuştu, Koronadan ölenlerin iki katı açlıktan ölüyor. Ben şu konuşmaya başladığımdan bu yana dünyada yaklaşık 150 kişi yaşamını yitirdi. Koç’un aylık cirosu yaklaşık 5 milyon asgari ücretlinin maaşına eşit. Koç’a taktınız diyorlar. Koç memlekete taktı!
Türkiye’de en zengin yüzde 1’imiz toplam servetin yüzde 55’ine sahip.
Nasıl oluyor? Kaç ikizdere yağmalandı, kaç akarsu? Kaç kamu işletmesi yağmalandı? Kaç işçi öldü, kaç kişi yoksulluk ve çaresizlikle intihar etti… Kaç kişi köle gibi çalışırken hastalandı… Kaç kişi?
Bu sorular sorulmasın diye ver gazı, ver yalanı, ver milliyetçiliği birbirlerine düşsünler, ver dinciliği bilimden, akıldan uzak dursunlar…
‘İşçi sınıfı iktidara geldiğinde sömürü yasak olacak’
Türkiye’de iktidara geldiğimizde, işçi sınıfı iktidara geldiğinde sömürü yasak olacak…
Savaş propagandası yasak olacak, ırkçılık yasak olacak.
Bütün sanayiyi, akarsuları, yeraltı yerüstü zenginliklerimizi, kıyılarımızı, bankaları devletleştireceğiz, toplumun malı olacak.
Emperyalist kurumlardan çıkacağız, yabancı askerler defolup gidecek.
Başka…. Din işleri siyasetten ayrılacak, insanların ibadetine kimse dokunmaz ama siyasette kimse ellerini açıp şov yapamayacak.
Önümüzde bir mücadele dönemi var, herkes vaatte bulunuyor. Herkes “ben” diye vaatte bulunuyor. Biz “ben” demeyiz, “biz” deriz.
‘Sınır namustur diyenler Meclis’te ellerini kaldırıp sınır ötesi operasyona evet demediler mi?’
Türkiye’de iktidarı ve muhalefetiyle artırılan göçmen düşmanlığına dair de konuşan Kemal Okuyan, şu ifadeleri kullandı:
Göçmen düşmanlığına, yabancı düşmanlığına izin veremeyiz. İktidarın göçmen politikasına karşı çıkmak başka bir şey, göçmenlere karşı çıkmak, ırkçılık başka bir şey. Biz insanların kardeşliğini savunuyoruz, aman diyeyim, ırkçılığı, yabancı düşmanlığına izin vermeyin.
Diyorlar ki sınır namustur, o zaman Türkiye’den dışarı çıkarken sınır namus değil mi? İktidardakiler komşusunun sınırlarına saygı göstermedi. Sınır namustur diyenler Meclis’te ellerini kaldırıp sınır ötesi operasyona evet demediler mi?
Türkiye, Suriye’de ne yapıyor şu anda? Bütün yabancı askerler, emperyalist çeteler Suriye’den çıkacak, o zaman Suriye halkı eşit, özgür bir ülke kuracak. Suriye’nin altını üstünü getir, sonra Suriyeliler neden burada…
 ‘Türkiye’de üçüncü bir cepheyi kuracağız’
Türkiye Komünist Partisi bundan bir süre önce yalnız olmadığımızı biliyoruz diye bir cepheleşme çağrısı yaptı. Bu nedir? Ben burada saydığımız şeyleri tekrar ettim, sömürüye, emperyalizme, dinciliğe karşı olmak, bağımsızlıktan, emekten ve laiklikten yana olmak. Kırmızı çizgilerimiz bunlar, buralarda en ufak bir taviz vermeyiz.
Bunları savunan yalnız biz değiliz, dostlarımız var. Onlar da burada, onlara da merhaba. Biz elbirliğiyle sizlerden alacağımız güç ve enerjiyle Türkiye’de üçüncü bir cepheyi kuracağız. Türkiye’de
yurtseverlerin, emekçilerin, laiklerin sesi daha gür çıkacak. Yalnız olmadığımızı biliyoruz, yalnız yürümeyeceğiz.…
TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan’ın ardından sahneye tiyatro sanatçısı Levent Ülgen ve Yapıcılar çıktı. Sonrasında hep birlikte sanatçı Gülcan Altan ile birlikte “Omuz Ver” şarkısı söylendi.
TKP İstanbul İl Başkanı Senem Doruk İnam’ın, mitinge katılanları selamlamasının ardından miting sona erdi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

İmam Ali Türkan on HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan on  6284
Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı