Pazar, Mayıs 28, 2023
Ana SayfaKÖŞE YAZARLARITürkiye Ekonomisi İçin Büyüme Tahminini

Türkiye Ekonomisi İçin Büyüme Tahminini

Türkiye Ekonomisi İçin Büyüme Tahminini

2021 yılı GSYH büyüme tahmini düştü; Yıl sonu için enflasyon tahmini ise yükseldi.
TCMB’nin; Yılın dördüncü çeyreğine kadar faizleri indirmek için alanı olmadığı görülüyor. Yılın ikinci yarısında faizin daha da yükseltilebileceği beklentisi var. 2021 yılı için; GSYH büyüme tahminini Yüzde 5,5’ten, Yüzde 3,5’e, Cari işlemler açığı/GSYH beklentisini ise, Yüzde 2,5’ten, Yüzde 1,5’e İndi.
Yıl sonu için enflasyon tahminini, Yüzde 12,5’ten Yüzde 15’e Yükseldi. Ana riskin otoritelerinin erken faiz indirimleri ile büyümeyi yukarı itmeye çalışmaları olacağı beklentisi var.
TCMB Başkanı değişikliği sonrasında; TCMB’nin reaksiyon fonksiyonu ve daha geniş olarak Türkiye’nin politika yapımı etrafındaki belirsizlik ciddi şekilde arttı. TCMB’nin ilan ettiği $ 8.32 aysonu kuru ile; Şubat sonunda 1.86 Trilyon TL olan kamu borç stoku, Sadece 1 ayda %10’a yakın artarak, Tarihte ilk kez 2 Trilyon TL’nin üstüne çıktı. Bununla birlikte, Cari işlemler açığı ve yüksek enflasyon oranı gibi önemli makroekonomik sınırlamalar devam ediyor.
Cari işlemler açtığının getirdiği sınırlamalar, Türkiye’nin ekonomik görünümü ve varlıkları için ana riski işaret ediyor.

Erol Altunoğlu
Erol Altunoğlu
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı