Pazar, Haziran 16, 2024
Ana SayfaGÜNCELTürkiye Halk Temsilcileri Meclisi Kartal, kuruluşunu ilan etti

Türkiye Halk Temsilcileri Meclisi Kartal, kuruluşunu ilan etti

Türkiye Halk Temsilcileri Meclisi (THTM), Hatay/Defne, İzmir/Urla’dan sonra İstanbul/Kartal’da kuruluşunu ilan etti.

THTM Yürütme Kurulu Üyesi Aydemir Güler’in katılımıyla gerçekleşen basın toplantısında Kartal’da Türkiye Halk Temsilcileri Meclisi’nin kurulduğu duyuruldu.

Aydemir Güler, Mevcut parlamentonun Türkiye toplumunu tam olarak temsil etmediğini ve temsil edilmeyen kesimlerin sesini duyuracak bir platforma ihtiyaç olduğunu gördüklerini ve bu amaçla Türkiye Halk Temsilcileri Meclisi’ni kurduklarını belirtti.

Toplantının açılışını yapan Hilal Ataş, Türkiye’nin normalleşme adı verilen bir süreçten geçtiğini, ancak bu sürecin emekçi halk için tehlike barındırdığını söyledi. Bu tehlikenin, Türkiye’de iktidarıyla muhalefetiyle sermaye programının uygulanmasıyla ilgili olduğunu söyledi.

“THTM TEMSİL EDİLMEYEN KESİMLERİN SESİNİ DUYURACAK”

THTM’nin aydınlanma, bağımsızlık, emek ekseninde her kesimi kapsayan bir platform olacağını söyleyen THTM Yürütme Kurulu Üyesi Aydemir Güler;

“Türkiye Komünist Partisi (TKP) olarak, mevcut parlamentonun Türkiye toplumunu tam olarak temsil etmediğini ve temsil edilmeyen kesimlerin sesini duyuracak bir platforma ihtiyaç olduğunu gördüklerini ve bu amaçla Türkiye Halk Temsilcileri Meclisi’ni (THTM) kurduklarını” belirterek;

Devamında  “Bu yerel seçimlerde Türkiye’nin siyasi tablosunda değişiklikler oldu, ancak bir yıl önceki parlamento seçimleriyle oluşan parlamentonun devam etmesine karar verildi. Biz, geçen sene oluşan 2023 parlamentosunun Türkiye Cumhuriyeti’nin gördüğü en geri parlamento olduğunu düşünüyoruz. Türkiye Halk Temsilcileri Meclisi de böyle bir zemine oturdu,” dedi.

Güler, Türkiye’deki temel sorun örgütsüzlük ve siyasette temsil edilmeme olduğunu vurguladı. “Türkiye’nin en büyük sorunu örgütsüzlük ve siyasette temsil edilmeyen emekçiler, yoksullar ve diğer kesimlerdir. THTM, Türkiye siyasetinde temsil kanalı bulunmayan halk kitlelerinin nefes alıp vereceği bir örgütlenme olarak tasarlandı,” diye konuştu.

THTM’nin Ocak ayında kurulduğunu ve Nisan ayında ikinci genel kurulunu gerçekleştirdiğini belirten Güler, yerel meclislerin oluşturulmasına yönelik adımlar atıldığını söyledi. “Şu anda Hatay Defne ve İzmir Çiğli’de iki yerel meclisimiz var. Bu iki yer, Türkiye’nin görünmez yerlerinden değil. Defne, geçen yılki depremin ardından çok ağır bir şekilde etkilenen ve yok sayılan bir yerleşim yeri. Çiğli ise Türkiye’nin en büyük metropollerinde bir işçi merkezi. Şimdi Kartal’dan devam edeceğiz,” dedi.

Güler, “Türkiye’nin büyük ve güncel dertlerine karşı sadece komünist hareket değil, aydınlanmadan yana olan diğer akımlarla da ortak bir çizgide buluşabiliriz. Türkiye’de aydınlanma, modern yaşam biçimi, bilim ve bilimsel eğitimden yana olan bütün güçler yan yana gelebilir. Ayrıca Türkiye’nin NATO’ya bağımlılıktan kurtulup, bağımsız ve halkının yararına odaklanan bir düzene ihtiyacı var,” diyerek tamamladı konuşmasını.

DUMLU, “KARTAL’DA 20 MAHALLEMİZDE ÖRGÜTLENECEK BİR MECLİS OLUŞTURDUK”

Seçimlerde Türkiye Komünist Partisi Kartal Belediye Başkan adayı olan Kartal Halk Meclisi Temsilcisi Av. Gökmen Dumlu, Kartal Halk Meclisi’nin çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

Dumlu, “Seçimden sonra da verdiğimiz sözleri tutmak zorundayız. Diğer adaylar gibi ortadan kaybolmuyor, aksine mücadeleyi ve örgütlenmeyi daha da büyütmek için çalışıyoruz. Kartal halkına birçok söz verdik ve bu sözleri yerine getirmek için buradayız,” dedi.

Dumlu, “Kartal’da 20 mahallemizde örgütlenecek bir meclis oluşturduk. Bu meclis, halkla iç içe olacak ve tamamen dayanışma ağıyla öreceğimiz bir yapıya sahip olacak,” dedi.

Kartal’ın çeşitli mahallelerinde yaşanan sorunlara değinerek, her mahallenin farklı problemleri olduğunu ve bu sorunları çözmek için çalışacaklarını vurguladı. “Uğur Mumcu Mahallesi’nde trafik sorunu, Yalı, Yunus ve Topselvi mahallelerinde uyuşturucu sorunu, diğer mahallelerde ise rantsal dönüşüm sorunları var. Kartal halkının işsizlik ve ekonomiyle ilgili sorunları da mevcut. THTM Kartal Meclisi, bu sorunlara çözüm üretmek için dayanışma ağıyla çalışacak,” dedi.

 İşçi Hakları Merkezi Kuruluyor

Dumlu, Kartal’daki tüm işçiler için bir İşçi Hakları Merkezi kuracaklarını belirtti. “Bu merkezde, akademisyenler, avukatlar ve hukukçular görev alacak. Kartal’da çalışan işçilerin karşılaştıkları zorluklara, mobbing ve işten çıkarmalarla ilgili davalara yardımcı olacak bir yapı kuruyoruz,” dedi.

Gölge Belediyecilik…

Dumlu, Kartal Belediyesi’nin kaynaklarının nasıl kullanıldığını takip edeceklerini ve şeffaflık talep edeceklerini belirtti. “Gelir ve gider tabloları, ihale süreçleri ve belediyenin vaatlerinin ne kadarının gerçekleştiği gibi konuları takip edeceğiz. Kartal halkının kaynaklarının nerelere harcandığını gözlemleyeceğiz ve gerektiğinde yaptırım uygulayacağız,” dedi.

Kartal halkına dayanışma çağrısında bulunarak, “Bu meclis, çözüm odaklı ve çıkar gözetmeyen bir meclis olacak. Kartal’da güçlü bir örgütlenme ile halkın taleplerini dikkate alacağız. Kartal halkı doğrudan demokrasi ile siyasete katılmalı ve taleplerinin takipçisi olmalı. Gelin, bu dayanışma ağını birlikte örelim,” çağrısında bulundu.

Dumlu, konuşmasını, Kartal’daki tüm yurttaşlara ve özellikle gençler, emekliler ve işçilere seslenerek, THTM Kartal Meclisi’nin kapılarının herkese açık olduğunu ve Cumhuriyetin değerlerine, laikliğe ve demokrasiye vurgu yaparak tamamladı.

Basın mensupları sorularının cevaplandırılması ile basın açıklaması son buldu.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş