Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaGÜNCELTuzla Aydınlı'da öğretmeni tarafından istismara uğrayan 12 yaşındaki kız çocuğu için çağrı

Tuzla Aydınlı’da öğretmeni tarafından istismara uğrayan 12 yaşındaki kız çocuğu için çağrı

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği; Tuzla Aydınlı Mahallesinde öğretmeni tarafından istismara uğrayan 12 yaşındaki kız çocuğu için 9 Mayıs Perşembe günü saat: 8.30 da Kartal Anadolu Adalet Sarayında görülecek duruşmaya tüm kadınları istismara, şiddete, tacize karşı birlikte mücadele etmeye çağırıyor.

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği’nin sürece ilişkin açıklamasında “Hergün kadınlara, çocuklara, hayvanlara yönelik cinsel istismar suçunun yer aldığı haberler ile karşılaşıyoruz. Geçtiğimiz yıl  Aydınlı Mahallesinde 12 yaşındaki ilköğretim öğrencisi sınıf öğretmeni tarafından cinsel istismara uğradı. Her  yıl 8 bin çocuk cinsel istismara uğruyor.16 yılda 18 yaşın altında 440 bin çocuk doğum yaptı. Çocuk tecavüzlerinin sadece yüzde 5’i ortaya çıkıyor yüzde 95’i gizli kalıyor. Yılda ortalama 17 bin istismar davası açılıyor, bu davaların yüzde 45’i mahkumiyetle sonuçlanmıyor.

Çocuklar evde, sokakta, yurtta, okulda,  güvende değil!.

Bu veriler çocuk istismarının ne kadar vahim ne kadar korkunç olduğunu, bir kez daha gözler önüne seriyor.

Bu tablo, hükümet yetkililerinin “küçüğün de rızası var”, “bir kereden bir şey olmaz”, “çocuklar çığlık atmayı öğrensin” gibi açıklamalarının, “9 yaşında çocukların evlenebileceğine” dair fetvalar verenlerin, müftülük yasası ile çocuk yaşta evliliklerin önünü açanların, çocuklara cinsel istismarda bulunan erkeklere “iyi hal”indirimi uygulamalarının, anayasa mahkemesi kararıyla “Çocukların cinsel ilişkiye rıza yaşının 15’ten 12’ye indirilmesi”nin, hükümetin çocuklara yönelik istismarı önleyecek tedbirleri almamasının sonucudur.

Bizler, çocuk istismarını ortadan kaldırmak için bu karanlık tabloyu yaratan tüm uygulamalara bir an önce son verilmesini istiyoruz.

Çocukları koruyan, onların gelişimi ve eğitimi başta olmak üzere geleceğini güvence altına alan yasal ve kurumsal düzenlemelerin hızla yapılmasını istiyoruz.

Çocukların hayatlarına sahip çıkmak hepimizin görevidir. Çocukların hayatlarına kast edenlere karşı sesimizi çıkarmak hepimizin sorumluluğudur.

9 Mayıs Perşembe günü saat: 8.30 da Kartal Anadolu Adalet Sarayında görülecek duruşmaya tüm kadınlarımızı bekliyoruz. İstismara, şiddete, tacize karşı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz” ! dedi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı