Çarşamba, Mayıs 31, 2023
Ana SayfaGENELTYS; "MIGIRDİÇ MARGOSYAN'I YİTİRDİK" 

TYS; “MIGIRDİÇ MARGOSYAN’I YİTİRDİK” 

Türkiye Yazarlar Sendikası “Mıgırdiç Margosyan’ı Yitirdik”

Evrensel gazetesinin ilk gününden bu yana köşe yazarı olan Ermeni Yazar Mıgırdiç Margosyan hayatını kaybetti. Mıgırdiç Margosyan karaciğerle bağlantılı sağlık sorunları nedeniyle bir süredir Maltepe Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi görmekteydi.

Türkiye  Yazarlar Sendikası Mıgırdiç Margosyan’ın yaşamının yitirmesi ardından yaptığı açıklamada;

“MIGIRDİÇ MARGOSYAN’I YİTİRDİK 

 “…Babam İstanbul’a git anadilini öğren, ‘adam’ ol demişti. İstanbul’a gittim; anadilimi öğrendim, anadilimin öğretmeni oldum, öğrencilerim oldu. Sonra ‘Gâvur Mahallesi’ni yazdım. O kadar önemli işler yapmışım ki gerçekten ‘adam’ oldum…” diyen öykü ve deneme yazarı Mıgırdiç Margosyan yaşamını yitirdi.

Margosyan, 1938’de Diyarbakır, Sur ilçesi Hançepek’te (Gâvur Mahallesi’nde) doğdu. Ortaöğrenimini Bezciyan Ermeni Ortaokulu ve Getronagan Lisesinde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünü bitirdi. Tıbrevank Ermeni Lisesinde felsefe, psikoloji, Ermeni dili ve edebiyatı dersleri verdi.

Edebiyata ilgisi hep süren Margosyan’ın Ermenice ve Türkçe yazdığı yapıtları şunlardır: Mer Ayt Goğmeri (Bizim Oralar1984), Gâvur Mahallesi (1992), Söyle Margos Nerelisen? (1995), Biletimiz İstanbul’a Kesildi (1998), Dikrisi Aperen (Dicle Kıyılarından, 1999), Kürdan (2010), Memleket Meseleleri (2019). Çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazıları yayımlanan Margosyan’ın Evrensel gazetesindeki yazılarının bir bölümü Kirveme Mektuplar (2006) adıyla, bir bölümü de Çengelliiğne (2010) adıyla yayımlandı. Margosyan, öykü ve yazılarında mizahtan alabildiğine yararlanarak halklar arasında kardeşlik ve dostluğu güçlendiren bir içerik oluşturdu.

Ülke edebiyatına katkılarıyla yaşayacak olan Mıgırdiç Margosyan’ın yakınları başta olmak üzere dostlarına, yazar arkadaşlarına ve okurlarına Türkiye Yazarlar Sendikası olarak başsağlığı diliyoruz” dedi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı