Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ana SayfaKADINUMDER'den COŞKULU VE UMUTLU 8 MART ETKİNLİĞİ

UMDER’den COŞKULU VE UMUTLU 8 MART ETKİNLİĞİ

“Bizler kadın erkek eşitliği fıtrata aykırıdır, hamile kadınlar sokakta gezemez, kadın sokakta gülmemeli diyen zihniyete karşı olduğumuzdan buradayız” diyen UMDER Kartal Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde zengin içeriği ile dolu dolu bir 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliği düzenledi.

 
UMDER 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliğinde katılımcılar UMDER resim atölyesi öğrencileri tarafından yapılan resim sergisini gezerek salona çıktılar. Salonun bulunduğu fuaye alanında ise ikramlarını alarak çay eşliğinde sohbet ettiler.
Etkinlik, sunumunu yapan Nesrin Demirpolat’ın katılımcıları selamlanmasının ardından Uğur Mumcu Mahallesi Derneği UMDER adına Emine Oktay’ın açılış konuşmasıyla başladı.
Emine Oktay yaptığı konuşmada, “Bizler kadın erkek eşitliği fıtrata aykırıdır, hamile kadınlar sokakta gezemez, kadın sokakta gülmemeli diyen zihniyete karşı olduğumuzdan buradayız” dedi. Emine Oktay ardından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü anlam ve tarihi üzerine bir sunum gerçekleştirdi.

Emine Oktay’dan sonra kürsüye çıkan şair, ressam Kamber Değirmenci kadın sorununun yanı sıra savaşlara, emperyalist savaşlara ve Ukrayna’da süren savaşa dikkat çekerek, “Savaşın sonuçlarını yine kadınlar ve çocuklar ve ezilen halklar yaşayacak” dedi. Devamında “Bu emperyalist savaş hepimizin kapısını çalar. Savaş ölümdür! Savaş yıkımdır! Savaş kadın ve çocuk düşmanıdır! Emekçi Kadınlar Günü’nde savaşa elbette ki, hayır diyoruz” dedi.

Daha sonra kürsüye çıkan Feray Gülen şair Kamber Değirmenci’nin ‘Kadınlar bizi delilikten kurtaracak mısınız?’ adlı şiirini seslendirdi.
Ayşenur Aramacı ise slayt eşliğinde Türkiye’de 8 Mart tarihçesini anlattı.
Kadın Kürsüsü Kadınlar konuşuyor bölümünde ise Özlem Engin Uğur Mumcu Mahallesinin dayanışma geleneğini ve sürdürülen dayanışma faaliyetlerini kendi özgün çabaları üzerinden anlattı.
Şair Gülser Han’ın şiirle ve sanatçı Taner Aydın’ın türkülerle katıldığı etkinlik UMDER folklor grubu ve kadınların halayları sonlandı.
Resim: UMDER sergisi Meryem Canbaz

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

İmam Ali Türkan on HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan on  6284
Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı