Cuma, Haziran 24, 2022
Ana SayfaGÜNCELUMDER'den Folklor Şöleni

UMDER’den Folklor Şöleni

UMDER’den Folklor Şöleni

Kartal/ Yüksel Fırat

Kartal Uğurmumcu Mahallesi Çevre ve Kültür Dayanışma Derneği (UMDER) yıl sonu şenliğini halaylar ve türkülerle folklor şölenine dönüştü. Gecede gazetemiz Kartal’ın Sesi gazetesi kartalinsesi.org ve Evrensel gazetesine özel teşekkür.

Kartal Uğurmumcu Mahallesi Çevre ve Kültür Dayanışma Derneği (UMDER) yıl sonu şenliği yaptı. Atölyeleri ile Kartal’ın en üretken olan derneği 19 Haziran’da Uğur Mumcu Kültür Merkezinde folklor atölye çalışmaları ile şölene dönüşen yıl sonu etkinliği yaptı.

Uğur Mumcu Kültür Merkezinde gerçekleşen etkinliğe Uğurmumcu Mahallesi Muhtarı Soner Eker, Doğru Parti Kartal İlçe Başkanı Gülay Şakar, Emek Partisi Uğurmumcu Mahallesi Birim Başkanı Hüseyin Karataş, Cumhuriyet Halk Partisi geçmiş dönem milletvekili aday adayı Yusuf Altınbulak, Cumhuriyet Halk Partisi önceki dönem ilçe sekreteri Süleyman Ülger katılıp destek sunarken, salon katılımcılara yetmedi. Vatandaşlar etkinliği ayakta izledi.

UMDER Başkanı Hasan İldan’ın selamlama konuşması ile başlayan etkinlikte halk oyunları eğitmeni Ebru Sevindik Yıldız’ın koordinasyonuyla halk oyunlarına geçildi.

HALK OYUNLARI ve TÜRKÜLER

20 folklorcunu yer aldığı ekip Bitlis yöresi halk oyunlarıyla şöleni başlatmış oldu. Aydın Hoca türküleri salonla birlikte söyledi.

Roman havası halk oyunları ekibi seyircilerin alkışları eşliğinde oyunların sahnelediler. Aynı alkışlar müzisyenler Arda Harmancı ve Berke Çalışkan içinde devam etti.

Ressam Şair Kamber Değirmenci şiiri ile katıldı bu coşkuya.

UMDER karma halk oyunları grubu ile halk oyunları coşkusu devem etti. Coşku Ozan Akkurt’ türküleri ile sürdü. Tata Dans Grubunun tek kişilik Kafkas oyunları gösterisi ve Öğretmen ve velilerden oluşan gurubun sunduğu Erik Dalı oyunu büyük beğeni topladı.

Şölene dönüşen gecenin havası ressam şair Kamber Değirmenci’nin kapanış konuşmasına da yansıdı.

KAPANIŞ KONUŞMASI

Değirmenci kapanış konuşmasında Kartal’ın Sesi gazetesi  https://kartalinsesi.org ve Evrensel gazetesine özel olarak teşekkür ettiği konuşmasında “Bin yıllardır söyleniyor türkülerimiz. Bin yıllardır çekiliyor halaylarımız dedi.

Değirmenci devamında; “Hayata, sanata yasak koyamazsınız. Emeğimizle sanatımızla, türkülerimizle, halaylarımızla bin yıllardır varız, var olacağız. Sizi de karanlığınızla anacağız. Bizden sonraki çocuklarımız her dilden şarkılar, her renkten halaylar bırakacağız. Var olsun şarkılarımız! Yaşasın halaylarımız!

Ressam Şair Kamber Değirmenci devamında; “Bizi bu gece yalnız bırakmayan her etkinliğimiz haber yapan kartalinsesi.org ve Evrensel gazetesine huzurunuzda teşekkür ediyorum” dedi.

Kapanış konuşmasına rağmen etkinlik sona ermedi. Katılımcılar Davul zurna eşliğinde Uğur Mumcu Kültür Merkezinin bahçesine inerek hep beraber halaylarına devam ettiler.

Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar