Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaGÜNCELUmut Daştan, 'Toplumun hesap sorabilmesinin sözcüsü olmak için adayım'

Umut Daştan, ‘Toplumun hesap sorabilmesinin sözcüsü olmak için adayım’

Umut Daştan:”Ben siyaseti toplumun sözcüsü olmak için yapıyorum. Toplumun demokrasiden pay alması, toplumun hesap sorabilmesi, toplumun gelişimden büyümeden hakkını alması için yapıyorum.”

Kartal/ Yüksel Fırat

Kartal Belediyesi CHP Meclis Üyesi Umut Daştan yeniden adaylığını açıklarken, “Siyaseti makam mevki için yapmadığını ve verilen görevleri en iyi biçimde yapmaya çalıştığını belirten Daştan; “Ben siyaseti toplumun sözcüsü olmak için yapıyorum. Toplumun demokrasiden pay alması, toplumun hesap sorabilmesi, toplumun gelişimden büyümeden hakkını alması için yapıyorum. Bunlar için de bu görev yapmaya devam edeceğim” dedi.

Kartal Belediyesi CHP Meclis Üyesi Umut Daştan, 2024 Yerel Seçimleri için tekrar aday adaylığı başvurusunu yaptı. Kartal’ın takdir edilen meclis üyelerinden Daştan, CHP Kartal İlçe Başkanlığı’nda İlçe Başkanı Mert Polat’a başvurusu belgesini teslim etti.

“BEN BU ÖRGÜTÜN PARÇALANMASINA, KARPUZ KABUĞU GİBİ DE İKİYE BÖLÜNMESİNE İZİN VERMEYECEĞİM”

Örgütün içinde bulunduğu duruma duruma dikkat çeken Daştan, “Ben bu örgütün parçalanmasına, karpuz kabuğu gibi de ikiye bölünmesine izin vermeyeceğim. Bunu buradan söylüyorum. Gençliğimin geçtiği, tuvaletini temizlediğim, yeri geldiği zaman çayını verdiğim, yeri geldiği zaman yerlerine paspas attığım bu örgütü başımın üstünde tutmaya devam edeceğim. Hiç kimseyle ne işim olduğu ne aşım oldu. Her zaman önce örgüt, daima örgüt dedim. Barışacağız arkadaş barışacağız. Bir önceki genel başkanımızın dediği gibi “Helalleşeceğiz” de, yeni genel başkanımızın dediği gibi de “Değişeceğiz” de. Ama bunları iç içe yapacağız. Bu örgütü kesinlikle birbirine küstürmeyeceğiz” diyerek duygu ve düşüncelerini ifade etti.

Fotoğraf: Yüksel Fırat

Umut Daştan’ın başvurusuna Kartal Belediyesi Meclisi Başkan Vekili Özlem Bulut, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Sarıyer Belediye Başkan aday adayı Oktay Aksu, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Maltepe Belediye Başkan aday adayı İmam Aydın başta olmak üzere birçok partili eşlik ederek desteklerini sundular.

Umut Daştan Kartal Belediyesi Meclis Üyesi olarak bu dönem; 4 yıl boyunca Kartal Belediyesi Spor Başkanlığını yürüttü. Daştan kültür, sanat, spor komisyonları, mimarlık komisyonu gibi bir çok komisyon içinde görev aldı.

Görev yaptığı süreç içerisinde kendi deneyimlerinden hareketle meclis üyeliği görevlerini tanımlayan Daştan; “Ben meclis üyesi olunca size şunu yaparım, bunu yaparım vadetmiyorum. Çünkü hiçbir meclis üyesinin böyle bir yetkisi olduğunu da görmedim. Meclis üyesi yetkisi şudur: Size meclis üyesinin görevini anlatmak isterim. İcra makamı belediye başkanıdır. İlçe başkanımız ayrıca biliyorsunuz grup başkanımız oluyor. Bizler örgütümüz adına, sizler adına yani Cumhuriyet Halk Partisi adına denetleme görevi yaparız.”

1977 yılında Kartal’da doğumlu Daştan, Gümüşhane Şiranlı. Kartal Karlıktepe Mahallesi’nde tam 46 senedir oturuyor. İlk, orta ve lise yıllarını Kartal’da geçirdikten sonra Kocaeli Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği bölümü ve ardından Kamu Yönetimi bölümünü bitirdikten sonra yüksek lisansını Rumeli Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Ekonomi Ana Bilim Dalında birinci olarak bitirdi.

İş hayatına çeşitli firmalarda şantiye şefliği yaparak başlayan Daştan, zamanı geldiğini düşündüğü zaman kendi şirketini kurdu. 50 kişinin istihdam edildiği şirketi yanında 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde Kartal Belediye Meclis Üyesi oldu.

Fotoğraf: Yüksel Fırat

Meclis üyesi olarak faaliyetlerini anlatan Daştan;

“Bu süreçte sizlere hizmet etmeye çalıştım. Dolayısıyla da bu iş içinde yabancı değilim. Sizlerin bir kardeşiyim. Şunu söylemek İsterim; Beni tanıyorsunuz, hayatımın hiçbir döneminde ne makam, ne mevki peşinde hiçbir zaman da olmadım. Bütün dostlarımın cenazelerinde, düğünlerinde onların yanında olmaya çalıştım. 4 yıl boyunca Kartal Belediyesi Spor Başkanlığı’nı yürüttüm. Bu süreçte onlarca hatta binlerce veriyle sporcularla bir araya geldik. Hepsiyle sporu konuştuk, Kartalımızı konuştuk. Yüzlerce sporcu yetiştirdik.
Kamuda işi olanlara defalarca seslendim. Lütfen gelin, ben önünüze düşeyim ve beraber gidelim, yardımcı olayım. Süreci beraber değerlendirelim. Herkesin yanında olmaya çalıştık. Belediyemizde bana ulaşabilen herkese destek olmaya çalıştım. Pandemi döneminde herkesi tek tek aradım, özellikle Karlıktepe Mahallesi’nde kendi bulunduğum mahallemde 1800’e yakın üyemiz vardı. 1300’üne kadar ulaşabildim, ondan sonra pandemi bitti. Hepsinin hallerini, hatırlarını sordum, bir eksikleri varsa 24 saat yanlarında olacağımı kendilerine bildirdim.

STK’ların içinde de görev yaptım. Çavlan Köyü Dernek Kurucu Başkan Yardımcılığı yapmakla beraberlik yine 39 köyün oluştuğu Gümüşhane Şiran Dernekler Federasyonu’nda görev yaptım. Bu görevler sırasında olabildiğince insanlara dokunmaya çalıştım. Lütfen bir ihtiyacı olanlar bize ulaşsınlar, dedik. STK’lar ile beraber yan yana olduk.

Fotoğraf: Yüksel Fırat

“BENİM SİZE EN BÜYÜK VAAT EDECEĞİM, KOCAMAN SEVGİM, KOCAMAN SAYGIM”

Ben meclis üyesi olunca size şunu yaparım, bunu yaparım vadetmiyorum. Çünkü hiçbir meclis üyesinin böyle bir yetkisi olduğunu da görmedim. Meclis üyesi yetkisi şudur: Size meclis üyesinin görevini anlatmak isterim. İcra makamı belediye başkanıdır. ilçe başkanımız ayrıca biliyorsunuz grup başkanımız oluyor. Bizler örgütümüz adına, sizler adına yani Cumhuriyet Halk Partisi adına denetleme görevi yaparız.

Belediye başkanımız rozetini çıkartıp hizmet ettiği dönemde başkanımızın yaptığı icatları halkımıza anlatmaya çalışırız. Örgütümüzü anlatmaya çalışırız. Başkanımıza örgütün taleplerini iletiriz. Bunları yapacak olan, uygulayacak olan icra makamıdır. Benim size en büyük vaat edeceğim, kocaman sevgim, kocaman saygım.

Örgütte her zaman şunu savunacağım, ön eleme, ön seçim yapılabilecek ne varsa insanları insanları barıştırmalıyız. Yan yana getirmeliyiz. Bu süreci de Kartal İlçe Başkanımız Mert Polat önderliğinde uygulayacağız. Alanlarda olacağız. Sizlerle beraber bu örgüte sahip çıkacağız. Halkın iktidarını burada kuracağız. Özellikle de Kartal’da kuracağız. Sizleri çok seviyorum. ”

“BEN SİYASETİ, TOPLUMUN SÖZCÜSÜ OLMAK İÇİN YAPIYORUM”

Karlıktepe Mahallesi Meclis Üyesi olarak özellikle yaptığım işlerden biri de şuydu, kendimle o konuda gurur duyuyorum. Her zaman evinden çıkıp Kartal Belediyesi’ne gelirken özellikle minibüs yolundan geldim. Her gün bir amcamı, dayımı, yengemi arabama aldım. Kartımı uzattım ve ‘Ben Karlıktepe Mahallesi’nin meclis üyesiyim, lütfen bir ihtiyacınız olursa torununuzun bir yardıma ihtiyacı olursa beni arayın.’ dedim. Gelin ziyaret edin. Ben bunu günde iki kere yaptım. Bu da ayda atmış yılda da 720 yapar. Gerçekten dokunabildiğim kadar insanların yanında olmaya çalıştım.

Ben siyaseti hiçbir zaman da makam mevki için yapmadım. Öyle bir makam mevkiim de yok. Verilen görevler ne ise yaptım. Zaten iyilik yapmak için de bir makam mevkide olmanın da bir gereği yok. Bir anlamı da yok. Ben siyaseti toplumun sözcüsü olmak için yapıyorum. Toplumun demokrasiden pay almasını, toplumun hesap sorabilmesini, toplumun gelişimden büyümeden hakkını alması için yapıyorum. Bunlar için de bu görev yapmaya devam edeceğim.

1995’den beri bu parti üyesiyim. Çoğunuz tanıyorsunuz. Öpmedik el, dokunmadık yürek bırakmadık. Herkese güldüm, ihtiyaçlarımı sordum. Eğer unuttuğum sarmadığım, kucaklamadığım insanlar varsa hepinizden özür diliyorum. En yakın sürede de onları kucaklamak istiyorum.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş