Cumartesi, Ekim 1, 2022
Ana SayfaGÜNCELVergi Dairesi İşlem ve Sürelerinin Durması

Vergi Dairesi İşlem ve Sürelerinin Durması

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından; 31.03.2020 tarihinde E.41721 ve 2020/2 seri nolu “Vergi Dairesi İşlem ve Sürelerin Durması “ konulu Uygulama İç Genelgesi yayınlandı.

Covid-19 hastalığının ülkemizde görülmüş olması sebebiyle yargı alanındaki hak kayıplarının önlenmesi amacıyla bazı düzenlemeler yapılmış ve bu düzenlemelerin yargı alanında taraflar bakımından hak kayıplarının önlenmesi ve bu kapsamda tayin edilen süreler, cezada indirim talep etme, uzlaşma başvurusu, kanun yolundan vazgeçme süreleri, dava açma süreleri gibi bir hakkın doğumu, kullanımı ve sona ermesine ilişkin süreler açıklanmıştı.
Sonrasında, Covid-19 salgın hastalığı sebebiyle yargı alanındaki hak kayıplarının önlenmesi amacıyla;
– Dava açma, icra takibi başlatma, başvuru, şikâyet, itiraz, ihtar, bildirim, ibraz ve zamanaşımı süreleri, hak düşürücü süreler ve zorunlu idari başvuru süreleri de dâhil olmak üzere bir hakkın doğumu, kullanımı veya sona ermesine ilişkin tüm süreler, 13/3/2020 tarihinden,
– İcra ve İflas Kanunu ile takip hukukuna ilişkin diğer kanunlarda belirlenen süreler ve bu kapsamda hâkim veya icra ve iflas daireleri tarafından tayin edilen süreler; nafaka alacaklarına ilişkin icra takipleri hariç olmak üzere tüm icra ve iflas takipleri, taraf ve takip işlemleri, yeni icra ve iflas takip taleplerinin alınması, ihtiyati haciz kararlarının icra ve infazına ilişkin işlemler, 22/3/2020 tarihinden, İtibaren 30/4/2020 tarihine kadar durduruldu.
Bu süreler, durma süresinin sona erdiği günü takip eden günden itibaren işlemeye başlayacak. Durma süresinin başladığı tarih itibarıyla, bitimine on beş gün ve daha az kalmış olan süreler, durma süresinin sona erdiği günü takip eden günden başlamak üzere on beş gün uzamış sayılacak.
Salgının devam etmesi halinde durma süresini altı ayı geçmemek üzere bir kez uzatabilecek ve bu döneme ilişkin kapsamı daraltabilecek.
Buna göre ,
– 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu
– 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununda taraflar bakımından belirlenen süreler
– Bu kapsamda hakim tarafından tayin edilen süreler,
– 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu kapsamında cezada indirim talep etme, uzlaşma başvurusu, kanun yolundan vazgeçme süreleri,
– Dava açma süreleri gibi bir hakkın doğumu, kullanımı ve sona ermesine ilişkin süreler,
– Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun kapsamında ise işlemeler ve süreler,
30/4/2020 tarihine kadar durduruldu.
 

Erol Altunoğlu
Erol Altunoğlu
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar