Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ana SayfaGENELYazar İhsan Eliaçık, Kuran'ın sınıflar mücadelesi tarihi üzerinden okunması gerektiğini belirtti

Yazar İhsan Eliaçık, Kuran’ın sınıflar mücadelesi tarihi üzerinden okunması gerektiğini belirtti

Yazar İhsan Eliaçık, Kuran’ın sınıflar mücadelesi tarihi üzerinden okunması gerektiğini belirtti

Yazar İhsan Eliaçık, DİSK Emekli- Sen Kartal Şubesinin organizasyonuyla “İslam ve Sol” başlıklı bir söyleşi ile Kartallılarla buluştu. Yazar İhsan Eliaçık Kuran’ın sınıflar mücadelesi tarihi üzerinden okunması gerektiğini belirtti.

Kartal Belediyesi Etkinlik Çadırında yapılan söyleşiye Kartallılar yoğun ilgi gösterdi.  Kolaylaştırıcılığını Turgut Ünlü’nün üstlendiği söyleşiye, Kartal Belediye Başkanı Cengiz Türkmen, Deniz Gezmiş’in abisi Bora Gezmiş, CHP Pendik İlçe Yönetim Kurul Üyesi Davut Aydöner, CHP Petrol İş Mah. Birim Başkanı Selahattin Yıldırım, Kartal Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Şenay Yavuzbilge, Sidat Başkanı Nazife Hüner  başta olmak üzere Kartallılar hem katılım göstererek hem de sorularıyla etkinliğe katkı sundular.

Söyleşi açılışında Turgut Ünlü, İhsan Eliaçık’ın ikinci kezdir Kartal’a geldiğini belirtti. Eliaçık konuyu “İslam ve Sol” olarak belirlediklerini ve belirlemeyi hangi ihtiyaç üzerinden ortaya çıktığını anlattı.

Eliaçık sol ve sağ kulvarlarının son 2 yüzyılda ortaya çıktığını ancak bu kulvarların hep varmış gibi gösterilerek sol olumsuzlandığını söyledi.

Eliaçık “Sol diye kastettiğim; emek, özgürlük, eşitlik, zengin yoksul çelişkisi, efendi köle çelişkisi, ezen ezilen çelişkisi, işçiyi, emekçiyi, ezilenleri zayıfları savunan akımlara çağımızda 200 yıldır sol denir. 200 yıl önce bu yoktu.

Eliaçık, Kuranı Kerim’de sağ ve sol kavramlar varmış gibi çeviriler yapılarak solcular cehenneme aitmiş gibi gösterilmeye çalışılıyor dedi. Eliaçık, “Bu çeviri yanlışı adete bir katliamdır” dedi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

İmam Ali Türkan on HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan on  6284
Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı