Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaKÜLTÜR SANATYazar Nevzat Onaran, Kartal'da okurları ile söyleşti

Yazar Nevzat Onaran, Kartal’da okurları ile söyleşti

Yazar Nevzat Onaran, 4 Mayıs 1937 tarihli Dersim kararnamesinin 87’inci yılında “Devletin Dâhili Harbi” adlı kitabını imzaladı ve okurlarla “Dersim” söyleşisi gerçekleştirdi.

Yüksel Fırat/Kartal

Eğitim-Sen 5 No’lu Şube’de gerçekleşen etkinliğe okurlar büyük ilgi gösterdi. Kimi okur yanında getirdiği kitabı kimi okur orada satılan kitabı alarak Yazar Nevzat Onaran’a imzalattı.

İmza etkinliğinden önce okurlar Nevzat Onaran’ın bir saati aşan sunumunu dikkatle dinlediler. Sunumun ardından okurlar, sorular sordular ve ek açıklamalar ile konuyu zenginleştirmeye çalıştılar.

Fotoğraf: Yüksel Fırat

Eğitim-Sen 5 No’lu Şube Başkanı Ertuğrul Eroğlu, “Yok edilenlerin, ötekileştirilenlerin sesini sesimize ekleyerek bugün yapılacak mücadeleyi birlikte öreceğiz” diyerek katılımcıları şube adına selamlamayarak etkinliği başlattı.

Yazar Nevzat Onaran etkinliğin 4 Mayıs’ta yapıldığına dikkat çekerek “4 Mayıs’ın anlamı şuradan geliyor; 1972 yılında Genel Kurmayın çıkardığı kitapta  4 Mayıs 1937 tarihli kararname vardır. Bu 1972 itibari ile bilinen ilk belgedir. Dersim ile ilgili anlatımlar genellikle anılar düzeyinde iken bu kitapla birlikte belli bir görünür ve bilinir oldu. Bu tarihten sonra Dersim gündeme geldiğinde hep 4 Mayıs 1937 tarihli kararnameye atıf yapılır” dedi.

Fotoğraf: Yüksel Fırat

Onaran bu girişten sonra, kitapta da yer alan Koçgiri, Pontos, Trakya, Sasun süreçlerini özetleyerek Dersim 37-38 sürecini anlattı. Onaran tüm bu süreçleri resmi tutanaklara ve konuya ilişkin diğer yazarların eserlerine atıfta bulunarak anlattı.

Yazar Nevzat Onaran’ın sunumunun ardından okular hem teşekkürlerini sundular hem de merak ettikleri detayların biraz daha açılmasını istediler. Karşılıklı sohbetle doyuma ulaşan söyleşi, imza etkinliği ile devam etti. Kitabı daha önceden edinmiş ve okumuş okurlar bu kitaplarını imzalatırken, diğer okurlar aldıkları kitapları imzalatıp hatıra fotoğrafı çektirdiler.

 

Yuksel Firat
Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı