Çarşamba, Mart 22, 2023
Ana SayfaKÜLTÜR SANATYeni e'nin haziran sayısı çıktı: Serbest zamanın sınıfsallığı

Yeni e’nin haziran sayısı çıktı: Serbest zamanın sınıfsallığı

Aylık kültür, sanat ve edebiyat dergisi Yeni e’nin haziran sayısı çıktı. Dosyada “Serbest Zamanın Sınıfsallığı” işleniyor.

Aylık kültür, sanat ve edebiyat dergisi Yeni e’nin 44. sayısı çıktı.
Kovid-19 salgını nedeniyle nisan ayından itibaren tüm okuyucularla dijital ortamda buluşan derginin haziran sayısı yenie.net sitesinden dijital nüsha olarak indirilebiliyor.
Derginin bu ayki dosyası, işçilerin serbest/dinlenme zamanı ve iş zamanı arasındaki diyalektik ilişkiye sosyal ve kültürel boyutlarıyla yaklaşıyor.
Dergi, iş zamanı ve dışındaki süreçte emekçilerin nefes alabilmek adına nasıl direnme stratejileri oluşturduklarını izlerken İstanbul, Ankara, Kocaeli ve Zonguldak gibi işçi kentlerindeki emekçilerin gündelik yaşantısına mercek tutuyor.
“Serbest Zamanın Sınıfsallığı” başlığıyla sunulan dosyada; Kansu Yıldırım, Ercüment Akdeniz, Mahmut Sezgin Memiş, Deniz Ortakçı, Eren Yurt, Arzu Erkan ve Fırat Turgut’un yazıları yer alıyor.
Dergide ayrıca Barış Avşar “Korona’da Gündüz Düşleri”, Nilgün Tutan “Edgar Ellen Poe Kızıl Ölümün Maskesi”, Orhan Alkaya “Nazım Keşfi Süren Bir Kıta”, Kadir Yüksel “Orhan Kemal Sokağı”, Vivet Kanetti “Kafka’da İşçi Halleri ve Güncel Okumalar”, Önder Karataş “Antakya’da Bir Şair Sosyalist: Süleyman Okay, ” başlıklı yazılarıyla yer alırken; öyküleriyle Murat Doğan, Gülizar Aytekin, Okan Alay, Ersin Temmuz, İzzet Otru ve İşçi K; şiirleriyle Özge Sönmez, Selim Şen, Sultan Gülsüm, Emre Şahinler, Bahtiyar Kaymak, Bülent Keçeli, İdris Sezgin, Turgut Kızıldağ, M. Hakkı Suçin (çeviri); ve dikenli çizgileriyle Aslı Alpar okuyucuya eşlik ediyor.
5. Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödüllerinin sahiplerinin şiir ve öyküleri de Sennur Sezer’in Musa Anter’e yazdığı mektubun devamında dergi sayfalarında yer alıyor.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar