Pazar, Mayıs 28, 2023
Ana SayfaGÜNCELYüksel "Milli Emlak’tan bir cevap gördük ama sosyal medyada gördük”

Yüksel “Milli Emlak’tan bir cevap gördük ama sosyal medyada gördük”

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel; En son 3 ay önce yazdığımız yazıya da cevap vermeyen Milli Emlak’tan bir cevap gördük ama sosyal medyada gördük” dedi.

Kartal Belediye Meclisi Eylül Ayı İlk Toplantısı, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in başkanlığında Kartal Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleşti.
Toplantıya damgasını vuran konu Kartal Belediye Meclisi Üyesi Haydar Göksoy’un Kartal eski stadın yerine yapılacak projenin iptal edilecek iddiası oldu.
Göksoy, ihaleyle ilgili olarak Milli Emlak’la görüşüyoruz, Milli Emlak hiçbir şeyden haberimiz yok diyor. Böyle bir ihalenin yapılacağını Milli Emlak’ta bilmiyor. Milli Emlak’ın yerini ihale ediyoruz” dedi.
Göksoy iddiasını daha da ileriye götürerek ihalenin iptal edileceğini iddia etti. Haydar Göksoy konuşmasının devamında; Dokuzuncu ayın dokuzunda yapılacak ihalenin olasılıktır ki, kimse katılmadı diye zaten iptali yapılacaktır” dedi.
Kartalın eski stadının bulunduğu 10.817 m2 olan arsanın üzerinde 3.130 metre kare alanın Hazineye ait olması bu iddia ve tartışmaları beraberinde getirmektedir.
Kartal Belediye Meclisi Üyesi Haydar Göksoy’un bu iddiaları üzerine Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel konuya açıklık getirerek” Milli Emlak yazışmalarımıza dönmedi” dedi.
Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel; “Milli Emlak’ı ‘yok saydınız’, hiç onunla görüşmediniz’, ‘yangında mal kaçırdınız,’ ya da daha hoş olmayan hitaplar ifadeler ya da söylemler gerçeği yansıtmıyor” dedi.
Yüksel, “Geçtiğimiz dönem de buranın yapımı ile alakalı adımlar atmıştık fakat yetişememişti. Hatta projeler de hazırlamıştık. Fakat geçtiğimiz dönem adım atmadan önce biz Milli Emlak’a bilgi verdik. Dedik ki, proje alanı yaklaşık 10-11 dönüm, 3 dönüm civarı da sizin. Biz burada Kartal halkı için meydan projesi ve otopark projesi yapmak istiyoruz. Burayı bize verin. Bunu için hatta             ( encümen marifeti ile “yola terk” diye tabir edilir.) encümen kararımızı aldıktan sonra da bu bilgiyi verdik. Fakat bize dönüş yapmadılar. Normal şartlarda dönüş yapmamasını cevap olarak alabilirsiniz veya almayabilirsiniz.
Biz bu dönemde ısrar ettik. Geçtiğimiz yıl o bölge ile ilgili teknik birkaç konu daha vardı. O yüzden yeni bir encümen kararı almamız gerekti. 20 Kasım 2020 tarihinde bir daha Milli Emlak’a yazdık. Biz burada meydan yapmak istiyoruz. Güzel de bir proje oluşturduk. Bir de model geliştirdik. Yap işlet devret. Ama bütün inisiyatifin belediyede olduğu, meydanına, otoparkına, fuaye alanına bizim karar vereceğimiz yeşil alanına dahi bizim karar vereceğimiz bir inisiyatif ile yürüyeceğimiz bir süreç olacak dedik. Maalesef bu yazımıza da bir cevap gelmedi.
Bir de genel müdürlüğe, Ankara’ya yazalım, dedik. 26 Mayıs 2021’de bu safer genel müdürlüğe Ankara’ya yazdık. Oradan bir de sözlü iletişim yakaladık.  Sözlü iletişimi bir de yazılı iletişime çevirdik. Tekrar bilgi verdik. Dedik ki, bize bu kısmın tahsisini ivedi bir şekilde yapın. Ki biz burada bir proje gerçekleştireceğiz.
Ancak en son 3 ay önce yazdığımız yazıya da cevap vermeyen Milli Emlak’tan bir cevap gördük ama sosyal medyada gördük” dedi.
 

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in konuya ilişkin açıklamasında şu noktalara da dikkat çekti:

“Kartal halkına, Kartal’ın çocuklarına sözümüz var.”

Güzel otoparkıyla, yeşilliğiyle güzel bir meydan yapacağız. Bu sebeple bir de şansımızı Ankara’daki Genel Müdürlüğe yazı yazarak deneyelim dedik. 26 Mayıs 2021 tarihinde Genel Müdürlüğe yazı yazdık. Burası ile bir sözlü iletişim de kurduk. Gitmek istediğimiz yol da ‘Yap İşlet Devret’ modeli gibi görünen bu modelde inisiyatifin tamamen belediyede olabilmesi içinde ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Sürecin bir kısmına yüzde 100’ü belediyemize ait olan iştirak şirketimizle yol yürümek niyetimiz var. Bu ‘Yap İşlet Devret’ modelinin kurallarını Kartal Belediyesi belirliyor. Nedir bu kural? Otoparkı olacak, fuaye ve fuar alanı olacak, meydanı olacak ve bu meydanın üçte biri yeşil alan olacak.”

“Kimseden sakladığımız, gizlediğimiz bir model değildi”

“Bu projenin görsellerini ‘500 Günlük Sunum’ başlığı altında birçok meclis üyesi arkadaşımıza, basın mensubu arkadaşlarımıza, kanaat önderlerimize, dernek başkanlarımıza meclis salonunda anlattım. Onlara nasıl bir proje yapacağımızı anlattım. Kimseden sakladığımız, gizlediğimiz bir model değildi.”

“2006 yılında stad formatından çıkartıldı”

Stad alanının 2006 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kartal Belediyesi’nin AK Parti’de olduğu dönemde stad formatından çıkartılarak, otopark ve meydan fonksiyonu yüklendiğine dikkat çeken Başkan Yüksel sözlerini şöyle sürdürdü:
“-Burayı neden stad yapmıyorsunuz- diye takılan arkadaşlarımız oldu. Onlara buranın planlarının 2006 yılında İBB ve Kartal Belediyesi’nin AK Parti’de olduğu dönemde stad formatından çıkartılarak, otopark ve meydan fonksiyonu yüklendiğini anlattım. Bizde planına uygun adım atmak zorundayız. Hatta o planda der ki; Meydanla, otopark arasında kalan açık alana ticari alan yapabilirsiniz. Ama bizim amacımız AVM veya ticarileşme değil. Sadece 100 metrekare civarında 8 tane dükkan yer alacak.”

“Milli Emlak’ın cevabını sosyal medyadan gördük”

“Dolayısıyla; en son üç ay önce yazdığımız yazıya da cevap vermeyen Milli Emlak’tan bir cevap gördük ama arkadaşlarımız bu cevabı sosyal medyadan gösterdi. Bu toplantıya gelene kadarda bana gelen bir bilgi yoktu. Bu cevap bana gelmeden nasıl sosyal medyadan gözüküyor? Bu da şaşırtıcı..!

“Niyetimiz Kartal halkına güzel bir meydan kazandırmak”

“Ben geriye dönmeyi seven biri değilim. Burada hepimiz Kartal sevdalısıyız. Bizim niyetimiz buraya bir meydan kazandırmak. Niyetlerimiz aynı ama iletişimde bir problem var galiba! O iletişimdeki problemleri de hallederiz çünkü bizim Kartal’a sözümüz var. Güzel bir projeyi orada gerçekleştireceğiz ve gerçekleştirdiğimiz projenin bütün inisiyatifi de tamamen bizde olacak. Derdimiz belediyenin cebinden para çıkartmadan o projeyi gerçekleştirmek. Proje gerçekleştiğinde niyetin ne kadar güzel bir proje çıkartmak olduğunu hep birlikte göreceğiz.” diye konuştu.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı