Pazar, Eylül 24, 2023
Ana SayfaDÜNYAYunanistan’da genel grev, asgari ücret artışı getirdi

Yunanistan’da genel grev, asgari ücret artışı getirdi

Yunanistan’da 1 Mayıs itibariyle asgari ücret 50 avro artarak 663 avrodan 713 avroya yükseldi. Asgari ücret artışı genel grevin ardından geldi.

Yunanistan’dan hükümet asgari ücrete bir yılda ikinci kez zam yaptı. 1 Mayıs itibariyle asgari ücret 50 avro artarak 663 avrodan 713 avroya yükseldi.

Televizyonda konuşan Başbakan Kriyakos Miçotakis, “Asgari ücretin artırılması herkes için büyüme yolunda atılmış bir adımdır. Bu büyümeyi en başından beri vaat ettik. Politikalarımızın amacı budur. Bugün bunu başarmak için önemli bir adım” dedi.

Asgari ücrete ocak ayında yaklaşık yüzde 2 zam yapılmıştı. Son zamla birlikte zam oranı yüzde 9,7’ye ulaştı. Ülkedeki tüketici enflasyonu da Mart 2022’de yüzde 8,9’a ulaşmıştı.

SENDİKALAR ASGARİ ÜCRETE ZAM TALEBİYLE GENEL GREV YAPMIŞTI

Yunanistan sendikaları 6 Nisan’da fiyatların artması nedeniyle genel greve çıkmıştı.  Kamu ve özel sektör sendika konfederasyonları ADEDY, GSEE ve PAME artan enerji, gıda ve ekmek fiyatlarının düşülmesi ve asgari ücrete zam yapılması çağırısında bulunmuştu.

Yapılan açıklamada, “Elektrik, petrol, gaz, ekmek ve her türlü üründeki büyük artışın holding şirketlerinin kâr oranlarını etkilemeden devam etmesini kabul etmeyeceğiz” denilmişti.

İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı