Salı, Mayıs 30, 2023
Ana SayfaEMEK1 Mayıs'ı için Maltepe'de "Yaşasın 1 Mayıs"

1 Mayıs’ı için Maltepe’de “Yaşasın 1 Mayıs”

İstanbul/ Maltepe’de 1 Mayıs’ı için 100 bin işçi emekçi toplandı. Kitle kendi kalabalığından heyecanlandı kendi kitleselliğini konuştu.

İstanbul/ Maltepe Yüksel Fırat

İstanbul’da Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği (TMMOB), Diş Hekimleri Birliği (TDB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) çağrısıyla siyasi partiler ve kitle örgütlerinin katılımıyla 1 Mayıs Maltepe’de gerçekleşti.

Maltepe’deki 1 Mayıs mitingine gelenler saat 10 gibi miting alanına dönük iki ayrı kolda buluştu. Katılımcılar pankartlarla bayraklarla kortejlerdeki yerini almaya başlarken her geçen an yürüyüş güzergahları kitleselleşmeye başladı.

İzleyebildiğimiz Kartal kolunda yer alan işçi sendikaları içinde DİSKE bağlı Birleşik Metal İş Sendikası kitleselliği ile dikkat çekerken diğer sendikaların ise irili ufaklı dernekler düzeyinde bir katılımları vardı. Türk İş’ e bağlı Türk Harb- İş Sendikası üyesi işçiler, “İşçiler burada, Türk-İş nerede?” pankartı taşıdı. Türk İş’ e bağlı sendikalardan TÜMTİS, DERİTEKS, Türk Harb-İş ve TGS kortejde yerini alırken TÜMTİS kitlesel katılımıyla dikkat çekti.

Film ve Sahne Emekçileri, Sine- Sen, Sinema ve Senaryo Yazarları, Oyuncular Sendikası bünyesindeki emekçiler başta set olmak üzere çalışma koşullarının iyileştirilmesi taleplerini dile getirdiler.

Hem emekliler hem de Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) alandaydı. EYT’liler emeklilik haklarını talep ederken, emekliler ise mahkum edildikleri sefalet ücretlerine hayır dedi.

Siyasi Partiler CHP, TKP, EMEP, SOL Parti, TKH kitselliği ile dikkat çekti.

“GEZİ ONURUMUZDUR”

TMMOB, “Kimse dokunamaz bizim suçsuzluğumuza, Gezi onurumuzdur” pankartı taşıdı. Gezi davasında çıkan mahkumiyet kararına tepki 1 Mayıs alanındaki en yaygın ortak haykırıştı.

Önemli bir kitle yürüyüş güzergahlarındaki kortejlere girmeyerek direk miting alanına geçti. Miting saati geldiğinde ise kortejler yeni alana girmeye başladılar. Saat 15.30’a kadar kortejlerin girişi devam etti.

Kitle kendi kitleselliğinden oldukça memnundu. Kortejler aktıkça sayının çokluğu üzerine her seferinden sohbetler gerçekleşiyordu.

“ZULME KARŞI DİRENECEĞİZ”

Miting kürsüsünde ilk önce Gezi davası kapsamında tutuklananların Silivri ve Bakırköy cezaevlerinden gelen mesajları okundu. Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman ve Can Atalay’ın mesajda şu ifadeler yer aldı:  Taksim’de kutlayacağımız günlerde hep birlikte olacağız. Zulme karşı direneceğiz. Birlikte mücadele edeceğiz, birlikte kazanacağız. Özgürlük, eşitlik ve demokrasi mücadelemiz kazanacak. Yaşasın 1 Mayıs.”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ve Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından ortak metin okundu.

“GEZİ HER YERDE, GEZİ BURADA”

Maltepe Meydanı’nı dolduran on binlerce işçiye emekçiye seslenen 1 Mayıs Tertip Komitesi, “84 milyonun insanca yaşayacağı bir ülkeyi inşa etme gücümüz var. Birleşerek değiştireceğiz!” dedi. Arapça, Kürtçe ve Türkçe dilde okunan orta açıklamayı Birleşik Metal üyesi Betül Oral okudu. Gezi Davasında verilen kararları eleştiren Oral, “Gezi bu ülkenin yüz akıdır, direniş sembolüdür. Geleceğimize sahip çıkma iradesidir. Bu karanlık gidecek, Gezi kalacak. Gezi’yi dün savunduk, bugün savunuyoruz, yarın da savunacağız. AKP ve yargısı emekçilerin ve halklarımızın özgürlük mücadelesine engel olamayacak. Gezi her yerde, Gezi burada, Gezi bizleriz, Gezi milyonlardır” dedi. İşçi ve emekçilerin ekmeğinin küçüldüğünü söyleyen Oral “Sömürünün çarkları milyonlarca işçinin, emekçinin canıyla, kanıyla döndürülmeye çalışılıyor. Güvenceli-kadrolu çalışma hakkımız yok sayılıyor,  güvencesiz istihdama mahkûm olmamız bekleniyor. Sendikalı oldukları için binlerce işçi işten çıkarılıyor. Savaşın alevleri işçi ve emekçileri yakıyor. Milyonlarca insan yerinden yurdundan olup göç etmek zorunda kalıyor, şehirler yakılıp yıkılıyor” diye konuştu.

“BİRLEŞEREK DEĞİŞTİRECEĞİZ!”

“Bu düzen böyle gitmez” diyen Oral, “Bu bozuk düzen,  bizim düzenimiz değil. Bu sömürü düzeninin bize vereceği hiçbir şey yok! Tek adam rejiminin sona ermesi, demokrasi ihtiyacı ve köklü bir değişim talebi mutlu bir azınlık dışında tüm kesimlerin ortak talebidir. Emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın, laikliğin hâkim olduğu, işsiz kalınmadığı, aç yatılmadığı bir dünya ve ülke istiyoruz. Birleşerek yaratacağız. Herkesin güvenceli ve insanca çalıştığı bir işinin olduğu, ekonomik krizlerin, salgınların faturasının emekçilere yıkılmadığı, mültecilik statüsünün tanındığı bir gelecek istiyoruz. Birleşerek gerçekleştireceğiz!” dedi. İşçilerin emekçilerin birlikte mücadeleyle yeni bir düzen kuracağını söyleyen Oral, “Biz tüm sömürülenler, yoksullaşanlar, ezilenler olarak bu düzeni değiştirme, 84 milyonun insanca yaşayacağı bir ülkeyi inşa etme gücümüz var. Birleşerek değiştireceğiz!” diye konuştu.

1 Mayıs fotoğrafları için aşağıdaki linkleri tıklayınız.

https://www.facebook.com/kartalinsesi.org/posts/960824607934878

https://www.facebook.com/kartalinsesi.org/posts/960833591267313

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı