Pazar, Mayıs 29, 2022
Ana SayfaGÜNCELTürkan Kurtulmaz Öztürk Yeniden Kartal Kent Konseyi Başkanı

Türkan Kurtulmaz Öztürk Yeniden Kartal Kent Konseyi Başkanı

Kartal Kent Konseyi Genel Kurulu’nda Türkan Kurtulmaz Öztürk ve Hasan Okhan Okumuş başkanlığında iki lise ile girilen seçimde Türkan Kurtulmaz 86 oy alarak yeniden Kartal Kent Konseyi Başkanı oldu.

İstanbul/ Kartal- Yüksel Fırat

6 ekim 2019 yılında yapılan Kartal Kent Konseyi Genel Kurulun’nda oluşan ekip 30 Nisan 2022 Genel Kurulun’na kısmi değişiklikler haricinde aynı liste ile girdi.

Kartal Kent Konseyi Genel Kurulu’u Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde yapılan Genel Kurulu’un Divanı Turgut Ünlü  Deniz Karacan ve İnan Ülgen’den oluştu.

Divanın oluşumuyla başlayan genel kurulda açılış konuşması yapan Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Adem Uçar Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ve kendi adına hazirunu selamladı.

Uçar devamında; “Kent Konseyleri kentin ortak aklıdır.Kentin birikmiş sorunlarının giderilmesine yönelik yerel ve mahalli yönetimle demokratik demokratik bir anlayış içerisinde çalışan, çözüm üreten çok önemli bir kurumdur. Kent Konseyleri kentte yaşayan vatandaşlarımızın yaşam alanlarına sahip çıkmanın öncüsüdür de aynı zaman da. Yeni dönemde kentlilik bilincini yükselten  dayanışma içerisinde sorunlarına çözüm üreten bir Kent Konsey’nin Kartalımıza büyük katkılar sunacağına olan inançla bugün yapılacak olan seçimde bu önemli göreve talep açan sayın adaylara başarılar diliyorum “dedi.

Kent Koseyi Başkanı Türkan Kurtulmaz

FAALİYET RAPORU

Daha sonra kürsüye çıkan Kent Koseyi Başkanı Türkan Kurtulmaz Öztürk faaliyet raporunu sundu.

Yeni dönemde de aday olan Türkan Kurtulmaz 6 ekim 2019 yılında yapılan kongrenin ardından üç ay çok yoğun çalıştıklarını deprem ve Kanal İstanbul konulu bir seminer gerçekleştirdiklerin söyledi. Elazığ depremine Kartal Belediyesi göndrediği yardımlar sürecine Kent Konseyini’de katarak birlikte Elazığa tırlar gönderdiklerini belirtti. Ancak pandemi ve kapanmayla birlikte faaliyetlerinin kesintiye uğradığını söyledi.

Faaliyet raporunun okunmasından sonra kürsüye çıkan diğer aday Hasan Okhan Okumuş, “Farklılıklarımızı zenginliğimiz sayan birlikteliğin, İş birliğinin, iş ve çözüm ortaklığının adayıyım. Kucaklaşmanın ve Ortak aklın adayıyım. Kısaca tarafların değil Kartal ailesinin, her kesimin ve her tarafın adayıyım” dedi.

HASAN OKHAN OKUMUŞ, “KOL KIRILIR YEN İÇİNDE KALIR”

Hasan Okhan Okumuş

Okumuş göreve geldiklerinde yapacaklarını ilişkin ise bir çalışma planı sundu: “Eğer Bizlere Görev verirseniz Amatör ruhla ama profesyonelce 

a- Kadın ve Gençlik meclislerini, 

b- Gerektiği kadar Çalışma Gruplarını ve meslek Komisyonlarını devreye sokmanın yanında;

1-Kent Konseyi sosyal tesisi: Amaçlara uygun, beklenti ve ihtiyaçlara göre düzenlenmiş ve bütünleşmiş bir sosyal tesisle Kartal’ın tüm yöneticileri ile iş dünyasının bir ara gelerek sıcak temasla kopukluk ve dağınıklık yerine birlikte olması sağlanacaktır. 

2-Web sayfası: Aktif ve herkese açık bir web sayfası ile Kartallıların projeleri ve önerileri bu platform ile kamuoyuyla paylaşılması sağlanacaktır.

3-Konsey üyelikleri: Konsey üyelikleri,  ayrım yapılmaksızın tüm yöre derneklerini de içine alacak şekilde belli kriterlerle yeniden aktive edilmesi çalışmaları yapılarak temsilde eşitlik ve adaleti sağlanacaktır. 

4-Konsey bütçesi ve kadrosu: Konseyin bütçesi ve Kadrosu kanunla net bir şekilde belirlenmeli, örneğin İller bankası yardımlarının belli bir yüzdesi doğrudan o kentin Kent konseyi hesabına aktarılması. Yeterli kadrosu ve araç gereç gibi ekipmanları olmalı ki Kent konseyi rahat çalışabilsin. (Bu sıralar görüşülmekte olan mahalli idareler kanun çalışmalarına katılmak) Gibi çalasımalar olmak üzere Kartal ailesinin beklentilerine ve ihtiyaçlarına göre çalışmalar içinde olacağız.”

Okumuş Kartal Kent Konseyi faaliyet raporuna ilişkin ise “Kartal Kent konseyinin mevcut yönetiminin neler yapıp yapmadığı, çalışıp çalışmadığı Kartal ailesinin malumudur. Dünyamızı ve ülkemizi etkileyen pandemi sürecini dikkate alarak bir değerlendirme yapmayacağım” dedi.

Okumuş hazirunla ilgili hata ve eksikliklerin olduğu belirterek, “Bu hata ve eksiklilerle dolu bir hazirunla eşit şartlarda ve demokrasiye uygun bir seçim olamayacağı gibi kanunlarımıza ve Kent konseyleri mevzuatına da aykırıdır. Buna rağmen, Kol kırılır yen içinde kalır diyorum ve bu durumu dikkatinize sunuyor takdirlerinize bırakıyorum” dedi.

ÜCRETSİZ TİP MERKEZİ VE EMEKLİLER SOSYAL TESİSİ

Kent Konseyi Genel Kuruluna Kartal’da Balediye tarafından yapılmak üzere hizmetin uzman hekimlerce verileceği ücretsiz bir tıp merkezinin açılması ve emekliler için bir sosyal tesisin açılması olarak iki önerge sunulup onaylanarak önemizdeki dönem çalışmalarının kapsamına alındı.

SELİM AKDOĞAN, “YARIM KALAN ÇALIŞMALARI EKİP OLARAK TAMAMLAMAK”

Kartal Gazeteciler Derneği Başkanı Selim Akdoğan

Bir önceki dönem  Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi olan yeni dönemde Kent Konseyi Genel Kuruluna adaylığını açıklayan ancak kongre öncesi Türkan Kurtulmaz ile yola devam etme kararı alan Kartal Gazeteciler Derneği Başkanı Selim Akdoğan dilekler bölümünde yaptığı konuşmada neden çekildiğine ilişkin, “Pandamı nedeniyle biz  çalışmalarımızı yürütemedik. Geçtiğimiz dönemin yürütme kurulu olarak toplandık ve önceki dönem yürütme kurulunun yarım kalan çalışmalarını tamamlamak için tüm ekip olarak aynı şekilde devam edelim kararı aldık. bunun üzerine ben de aynı ekiple sayın Türkan Kurtulmaz’la beraber yürüme kararı aldım” dedi.

TÜRKAN KURTULMAZ ÖZTÜRK, “KALBİM ve BAŞIM ÜZERİNE KOYDUM”

Türkan Kurtulmaz Öztürk adaylık konuşması için kürsüye çıktığında ise, “Sayın Hasan Okumuşa çok teşekkür ediyorum. Son derece nazik ve naif bir konuşmaydı. Yüreğinden gelen sesi ben hissettim ve aldım kalbim ve başım üzerine koydum. Sevgiyle ve dayanışmayla diyorum” dedi. Daha önceki çalışmaya atıf yaparak 14 kurul üyemiz ve 14’de çalışma grubumuz var. Yürütme kurulumuzdaki her arkadaş kendi alanındaki çalışma grubuna kalaylaştırcılık yaptığını ve önümüzdeki süreçte de aynı biçimde devam edeceklerini anlattı.

Türkan Kurtulmaz Öztürk, “Yeni dönemde çözüm önerilerimiz hayata geçirmek istiyoruz. Belediyemizle parelel olarak çalışmak ve projeler oluşturmak istiyoruz” diyerek önümüzdeki süreçte nasıl çalışacaklarına işaret etti.

Dilekler bölümünde Süleyman Şahin, emekliler için bir sosyal tesisin açılması önergesinin detaylarını anlattı. Kartal Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Şenol  Karasu ise uzman hekimlerin hizmet vereceği ücretsiz bir tıp merkezinin açılması önergesinin önemi üzerine bir konuşma yaptı. Kemal Berk ise Koşu Yolu Hastanesi tadilata girdiğinde barınma ve konaklama merkezinin açılması ayrıca Karlıktepe Mahallesi’nde yıkılan jimnastik salonun yerine özel çocuklar için özel bir spor salonunun yapılması için çalışmalar sürdürüldüğünü ve Kent Konseyinin bu çalışmalar için çaba harcamasını istedi.

Kartal Kent Konseyi Yürütme Kurulu

Gündem maddelerinin ardından seçime geçildi. Gündem maddesi gereği saat 16.00’ya kadar süren seçimin ardından sayımda ortaya çıkan sonuş ise şöyle tutanak altına alındı.

236 delegenin 127’si oy kullandı. Kullanılan oyların 2’si geçersiz sayıldı.

Türkan Kurtulmaz’ın başkanlığındaki liste 86 oy aldı.

Hasan Okhan Okumuş’un başkanlığındaki liste 39 oy aldı.
Oylama sonucu Kartal Kent Konseyi şu isimlerden oluştu:

Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar