Salı, Şubat 27, 2024
Ana SayfaGÜNCEL12. SINIF ÖĞRENCİLERİ DEVAMSIZLIKTAN KALMASIN !!!

12. SINIF ÖĞRENCİLERİ DEVAMSIZLIKTAN KALMASIN !!!

Birçok okul idaresi öğrenci velilerini okula çağırarak çocuklarının devamsızlıktan kalacağını resmi olarak tebliğ etmişlerdir. 8 ve 12. Sınıfta yaklaşık 3 milyona yakın öğrencinin okuduğunu varsayarsak mağduriyetin ne denli önemli olduğunu anlamak hiçte zor olmayacaktır. Çocuklarımıza yalnızca 2. Dönem konularından muafsınız denerek başka hiçbir öneri sunulmamıştır.

Öğrenci Veli Derneği (Veli-der), 8 ve 12. Sınıf öğrencilerinin Haziran ayında girecekleri LGS ve YKS sınavlarına dair 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı ikinci dönem konularından muaf olacaklarını belirterek kimsenin mağdur edilmeyeceği söylenmesine rağmen durumun böyle olmadığını belirterek 12. Sınıftaki öğrencilerin devamsızlıktan dolayı sınıfta kalmarının önüne geçilmesini istedi.

Veli-der yaptığı açıklmada; “MEB, 6 Şubat’ta yaşanan iki büyük depremden sonra depremzede çocuklarımızın okullarına devam edememelerinden dolayı tüm 8 ve 12. Sınıf öğrencilerinin Haziran ayında girecekleri LGS ve YKS sınavlarına dair 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı ikinci dönem konularından muaf olacaklarını belirterek kimsenin mağdur edilmeyeceğini iddia etmişlerdir. Oysa gerçekler bilindiğinden daha farklı olmuştur. MEB’in açıklamasından sonra 8 ve 12. sınıf öğrencileri okullarına devam etmeyerek devamsızlıktan kalma durumuna düşmüşlerdir. Bu durumu ifade etmek için birçok okul idaresi öğrenci velilerini okula çağırarak çocuklarının devamsızlıktan kalacağını resmi olarak tebliğ etmişlerdir. 8 ve 12. Sınıfta yaklaşık 3 milyona yakın öğrencinin okuduğunu varsayarsak mağduriyetin ne denli önemli olduğunu anlamak hiçte zor olmayacaktır. Çocuklarımıza yalnızca 2. Dönem konularından muafsınız denerek başka hiçbir öneri sunulmamıştır.

Öğrenci Veli Derneği olarak MEB’e sesleniyoruz. Yıllardır uyguladığınız sınav odaklı eğitim sistemi ile adeta sınav bakanlığına dönüştüğünüzün farkında mısınız? Uzun yıllardan buyana Nisan ve Mayıs aylarında sınavın yapılmasına birkaç ay kala öğrencilerin devamsızlıklarını izinli sayarak sınavlara hazırlanmak adına okula gitmemeleri teşvik ediliyordu. Fakat bu yıl Şubat ayında meydana gelen deprem felaketinden sonra yapılan açıklama ile çocuklar ikinci dönemin başından beri okullarına devam etmeyerek okula gitmeme süresi dahada artmıştır. Bu gün çocuklarımızın içine düşmüş olduğu durumla sistemin iflas ettiği ortadadır.
Devamsızlığın sorumlusu çocuklarımız değil memleketi sınav merkezli eğitim sistemine dönüştüren,yarıştıran,rekabet ettiren çocuklarımızın en güzel yıllarını çalanlardır.
MEB’in açıklamasından sonra okullarına gitmeyen ( 3 milyonun civarında ) öğrenci devamsızlıktan dolayı sınıf tekrarı mı yapacak?

Sayın Bakan; biran önce 8 ve 12. Sınıf öğrencilerini ikinci dönem müfredatından sorumlu olmayan ve kağıt üzerinde ders işlenen, ancak fiili olarak ders işlenmeyen ve bu yüzden okula gitmekle gitmemek arasında bırakılan çocuklarımızı sınıf tekrarı durumundan kurtarmak için biran önce gerekli adımları atmanızı talep ediyoruz.”

 

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı