Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaKÜLTÜR SANAT2022 PEN Şiir Ödülü

2022 PEN Şiir Ödülü

PEN şiir ödülü Türkan İldeniz’e

PEN Türkiye tarafından verilen şiir ödülünün bu yılki sahibi ‘özgürleştirici bir eylem olarak şiire başlayan’ Türkan İldiniz’in oldu.

 
Ödülün açıklanan gerekçeli kararında, “Şiirdeki öncü atağıyla açtığı kapıdan sonrasında çok sayıda kadının özgürleştirici bir eylem olarak şiire başlaması” cümlesi de yer alıyor.

Bu yılki PEN Şiir Ödülü, oy birliğiyle Türkan İldeniz’e değer görüldü.

‘Çok sayıda kadının özgürleştirici bir eylem olarak şiire başlaması;’

“Şiir tanışmak olduğu kadar unutmamak, unutturmamak, hatırlamak da sayılır. Bazen hatırlanan tek bir şiiri, bir şairi uzun yıllar yaşatır. O şiir ya da şiirler de okura, edebiyat tarihine ve şiir ortamına değerli anılar bırakır ve yazıldığı günleri yeniden yaşatır. Bundan ‘şiir her anlamda yaşatır’ gibi bir sonuç çıkıyor ki, doğrusu organik bir yazı, seslenme, bellek türü olarak şiire de bu yakışır.

  • Şiirin bir öngörü olarak, yapısında her zaman bir gelecek ufkunu var etmesi;
  • Şairin sezgisiyle gününden daha ötede bir şiiri ortaya koymasının, aynı zamanda kendini, yaşamını da ortaya koyması anlamına geldiği;
  • Şiirdeki öncü atağıyla açtığı kapıdan sonrasında çok sayıda kadının özgürleştirici bir eylem olarak şiire başlaması;
  • Şiirindeki kışkırtıcı, cesaretlendirici havanın, şair kadınları kadınlık ve şiir bilincini buluşturan bir şiire yüreklendirmesi;
  • Ve toplumsal düzende olduğu gibi edebiyat ve şiir düzeninde de erkek egemen ağırlığa, baskıya karşı, doğayla ve doğasıyla bağını hiç koparmamış olan kadının, düşünsel, ruhsal, doğal arzu, istek ve hazlarını benzersiz bir biçimde şiire getirmiş olması nedeniyle, 2022 PEN Şiir Ödülü’nün Değerli Şairimiz Türkan İldeniz’e verilmesi oybirliğiyle kararlaştırılmıştır.”

PEN şiir ödülü alan Türkan İldeniz hakkında

Düzce’de doğdu. İlkokulu ve ortaokulu Düzce’de okudu. 1956 yılında İstanbul Kandilli Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1957’de girdiği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni yarıda bıraktı, evlendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde 20 yıl memurluk yaptıktan sonra emekliye ayrıldı.
Şiirleri, Onüç, Varlık, Seçilmiş Hikayeler, Dost, Pazar Postası, Yelken, Yeni İnsan, Türk Dili, İnsancıl, Evrensel Kültür, Gerçek Sanat, Güzel Yazılar dergilerinde yayınlandı. Duygu yüklü şiirlerindeki romantik ve başkaldırıcı kadın kimliğiyle dikkat çekti.
Eserleri
Taşra Kızının Deliceleri (1966)
Havva Çıkmazı (1967)
Buz Altında Yanardağ (dosya halinde)

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş