Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ana SayfaKADIN‘Kadın Emeği Pazarı’na Satış Kulübeleri Kuruldu

‘Kadın Emeği Pazarı’na Satış Kulübeleri Kuruldu

Kartal’da Kadınları ‘Kadın Emeği Pazarı’nda ‘Kapalı Satış Kulübeleri’ talebi karşılandı ve yaygınlaşıyor. Kartallılar buralarda satın almalar yaparak kadınların yaşamında destek olmalıdır.

 
Kartal Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi bünyesinde örgütlenen kadınlar Kartal’da Hamam Sokak’ta ‘Kartal Kadın Emeği Pazarı’n’’ da yıllardır ürettikleri el emeği göz nuru; takı, örgü, tığ, dikiş, keçe, süsleme, boyama, bez bebek, oyuncak, çanta, kanaviçe ve gıda gibi ürünleri satarak yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktalar.
İş bulma olanakları tükenen yaşamak için ancak kendi ürettiklerini ‘Kadın Emeği Pazarı’nda satmak için kar kış demeden açtıkları üstü açık tezgahlarda satmak zorunda kalan kadınlar kapalı satış tezgâhı kulübelerine kavuştular. Kapalı satış tezgâhı kulübeleri aynı zaman da kadınların ürünlerini muhafaza etmesine de olanak sunmaktadır.
Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nü kuran Kartal Belediyesi, ilçede yaşayan ve aile ekonomisine katkı sağlamak isteyen ve Kartal Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi bünyesinde örgütlenen kadınların uzun süredir talep ettiği kapalı tezgâh kulübeleri Hamam Sokağı’na kurarak kadınlar için önemli bir attı.
Kartal Belediyesi ayrıca kadınların el emeği ürünlerinin satışını yapabilecekleri ve ilçenin farklı bölgelerine konumlandırılan ‘Satış Kulübeleri’ projesini de hayata geçirerek üretici kadınlara önemli bir destek sunmaktadır. Kadınların ekonomik hayata katılımını desteklemek üzere hayata geçirilen proje ile el emeği satış stantlarının sayısı her geçen gün artırılarak Kartal’ın mahallelerine yerleştirilecek.
Kadınların ürettikleri el emeği göz nuru; takı, örgü, tığ, dikiş, keçe, süsleme, boyama, bez bebek, oyuncak, çanta, kanaviçe ve gıda gibi ürünleri ellerinde kalarak kabuslarına değil satarak yaşamlarını sürdürmelerine dönüşmesi için gerekiyor. Kartallıların bu konuda duyarlılık göstererek birilerini daha daha zengin etmek için değil yaşamak için elindekini satmaya çalışan Kadın Emeği Pazarı’ndaki kadınlardan satın almalar yaprak kadınların yaşamına destek olmalıdır.
 

Satış Kulübeleri, Kartal’ın Mahallelerine Yerleştirilecek

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Kadın Emeği Pazarı ve ‘Satış Kulübeleri’ projesine yönelik yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Kartal Belediyesi olarak, yaşadığımız kentte cinsiyet eşitliğini sağlayacak sosyal projeler üretmeye çok önem veriyoruz. Bu bağlamda, yakın zamanda Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’müzü organizasyon yapımıza eklemiştik. Şimdi de kadınlar arasındaki dayanışmanın en güzel örneklerinin yer aldığı ve birbirinden kıymetli el emeği ürünlere erişebildiğimiz Kadın Emeği Pazarlarımız, kadınların ekonomik hayata katılmalarının güzel bir sonucu olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.
Tamamladığımız Aşevi ve Gıda Bankası projesine paralel olarak Kartallı kadınların aile bütçesine katkı sağlaması, ekonomik bağımsızlıklarını kazanmaları, sosyal ve kültürel hayatta daha çok yer almalarını desteklemek amacıyla Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü öncülüğünde ve Kartal Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi bünyesinde örgütlenen kadınlara, Kartal’ın belli noktalarında satış için kapalı tezgâh kulübeleri kondu.
Şu an için daha önce kadınların el emeği ürünlerinin satış alanı olarak kullandığı yere, Mehmet Ali Büklü Parkı’nda bulunan kafenin yanına ve kısa süre içinde Fatih Boylan Parkı olmak üzere birçok mahalleye bu satış kulübeleri yerleştirilecek. Böylelikle kadınlar, kendi ürünlerini mahallelerinde satabilme şansına sahip olurken, komşular arasında da güçlü bir dayanışma sağlanmış olacak.”

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

İmam Ali Türkan on HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan on  6284
Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı