Perşembe, Şubat 22, 2024
Ana SayfaKARTAL7. Vedat Günyol Deneme Ödülleri Açıklandı

7. Vedat Günyol Deneme Ödülleri Açıklandı

7. Vedat Günyol Deneme Ödülleri depremzedelere adandı. “Kırk gün geçti. Bu yaraların aylar-yıllar süreceğinin bilinciyle, tüm Türkiye olarak mutlu bir gelecekle buluşmayı umuyor ve anılarına saygıyla bu yıl ödülümüzü onlara adıyoruz.”

Kartal/Yüksel Fırat

 

Yaşadığı gibi düşünen, düşündüğü gibi yaşayan Vedat Günyol adına düzenlen ve bu yıl; 7. Vedat Günyol Deneme Ödülleri yarışmasının sonuçları Kartal’da Neptün Gezegen Cafe’de düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu. Vedat Günyol Deneme Ödülü Töreni ise  Haziran 2023’te düzenlenecek 3. Kartal Kitap Fuarı’nda yapılacak.

7. Vedat Günyol Deneme Ödülleri yarışmasının sonuçlarını Vedat Günyol Deneme Ödülü Yürütme Kurulu adına Celal Ülger basına ve kamuoyuna duyurdu.

Günyol basın açıklamasına  “7. Vedat Günyol Deneme Ödülleri, deneme türünün edebiyatımızda özgün ve seçkin yazarlarından Vedat Günyol’un anısını yaşatmak, onu yeni kuşaklara tanıtmak üzere bu yıl yedincisini düzenlediğimiz Vedat Günyol Deneme Ödülü yarışmasının sonuçlarını açıklamak üzere buluştuğumuz bugün, ülkemizi acıya boğan deprem felaketi nedeniyle yaşamını yitiren on binlerce vatandaşımızın acısını yüreğimizde duyuyor, yakınlarına baş sağlığı diliyor ve depremden büyük hasar gören vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz.” diyerek başladı.

7. Vedat Günyol Deneme Ödülleri depremzedelere adandı

Ülger, 7. Vedat Günyol Deneme Ödülleri depremzedelere adadıklarını açıkladı: “Kırk gün geçti. Bu yaraların aylar-yıllar süreceğinin bilinciyle, tüm Türkiye olarak mutlu bir gelecekle buluşmayı umuyor ve anılarına saygıyla bu yıl ödülümüzü onlara adıyoruz.”

Kartal Belediyesi öncülüğünde, Türkiye Yazarlar Sendikası, Türkiye PEN Yazarlar Derneği, Cumhuriyet Gazetesi, Kırmızı Kedi Yayınevi ve İstanbul Atatürk Lisesi Mezunları Vakfı’nın desteği ile düzenlenen  7. Vedat Günyol Deneme Ödülleri için 49 deneme yazarı yanıt verdi.

49 deneme yazarının eserleri; Âdem Uçar, Adnan Özyalçıner, Arif Kızılyalın, Celal Ülgen, Hakan Unutmaz, Halil İbrahim Özcan, Hürriyet Yaşar, Hüseyin Köse, Mazlum Çetinkaya, Rengin Cemiloğlu, Tahir Şilkan, Uğur Kökden’den oluşan 7. Vedat Günyol Deneme Ödülü Seçici Kurulu tarafından kitap ve dosya ile müracaat eden eserleri okuyup, inceleyip ve değerlendi.

Celal Ülger “Seçici kurulumuz her yeni yılda, Vedat Günyol Deneme Ödülüne başvuruda bulunan eserlerin yoğunluğunda, kalitesinde önemli bir artış olduğunu ve deneme türünün yeniden canlandığını tespit etmiş bulunmaktadır.” dedi.

Fotoğraf: Yüksel Fırat

LAYIK BULUNAN YAPITLAR, YAZARLAR VE GEREKÇELER

Seçici Kurulun 2022 yılı için 7. Vedat Günyol Deneme Ödülleri’ne layık bulduğu yapıtlar, yazarlar ve gerekçeleri ise şöyle açıklandı:

“Olgun, kıvrak bir Türkçeyle, her biri bir sözcük üstüne yazılmış kısacık denemeleriyle, sevdiği sözcüklere sanki borcunu öderken, okurunu da o sözcüklerin kendisindeki çağrışımları arasında, deneme dilinde keyifli gezintilere çıkaran” değerli yazar Sayın HAYDAR ERGÜLEN, Yayan Yapıldak isimli deneme kitabıyla 7. Vedat Günyol Deneme Ödülü’ne layık bulunmuştur.

Değerlendirmelerde iki deneme yazarımızın eşit oy alması üzerine, Seçici Kurul Özel Ödülü’nün iki deneme yazarımıza birlikte verilmesi ve ödülün paylaştırılmasına karar verilmiştir.

Buna göre, “kendine özgü bir dinginlik retoriği ve tevazu etiği geliştirdiği denemelerinde, öncelikle sonu gelmez bir kakofoniye kurban gitmiş kendi iç sesimizi, ardından toplumsal dünyanın diğer üyelerinin gitgide bizler için silikleşen ve “parçalı bulutlu” bir görünüme ulanan varoluşunu derinden hissettirip belgeleyişiyle” deneme yazarı Sayın TUĞÇE ISIYEL, Parçalı Bulutlu başlıklı kitabıyla Seçici Kurul Özel Ödülü’ne ve

“Yazı eylemindeki oyunları, varlığa eşlik eden kahramanları; ışık, zemin, hayvan üçgeninde dirim belirtilerini ve bilinç akışındaki kesintileri olumsuz eleştiri diliyle değil de yaşamın içinden olgularla, örneklerle, akıcı, sade, didaktik anlatımıyla işleyen” deneme yazarı Sayın ÖZGÜR TABUROĞLU, Anlatı Desenleri isimli 4 ciltlik kitabıyla Seçici Kurul Özel Ödülü’ne layık bulunmuştur.

“Kendinden önceki kuşaklarla kurulan iletişimin her yönüyle irdelendiği ve empatik bakış açısıyla ele alınan sade yazıları; günceli, fikradan öte denemeye başarılı bir şekilde dökebildiği” Z Bakış başlıklı kitabıyla Sayın ESILA AYIK’a Genç Deneme Yazarı ödülünün verilmesi uygun görülmüştür.

Vedat Günyol’un doğum günü olan Mart ayının ilk haftasında gerçekleşen ödül törenleri bu yıl, Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi tadilata girmiş olması nedeniyle, bu yıl Haziran 2023’te düzenlenecek 3. Kartal Kitap Fuarı ile birlikte gerçekleştirilecek. Ödül töreni ile ilgili bilgilendirme ayrıca yapılacak.

İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı