Pazartesi, Eylül 25, 2023
Ana SayfaGÜNCELAda halkı: “Adalar imara açılamaz”

Ada halkı: “Adalar imara açılamaz”

Ada halkı; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığını, İstanbul Büyükşehir Belediyesini, Adalar İlçe Belediyesini hassasiyete ve adaların çabasını anlamaya ve yanlıştan dönmeye davet ediyoruz. Adalar imara açılamaz!” 

Evrensel’in haberine göre; Ada halkı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarılmış olan Adalar İlçesi İmar Planlarına itiraz etmek ve itiraz dilekçelerini teslim etmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü önünde toplandı. Toplanan yurttaşlar Adalar ilçesinin tümüne ve kendi yaşadıkları adaya dair planlamalardaki sıkıntıları anlatan dilekçeleri il müdürlüğüne iletti. İtiraz dilekçelerini verdikten sonra basın açıklaması gerçekleştirmek isteyen Ada halkını polis “bulundukları bölgede basın açıklaması yapılmasının yasak olduğu” gerekçesiyle engelledi.

BURGAZADA’YA OTEL, KIYILAR PLANDA YOK

Engellemenin ardından basın açıklamasını Ada halkı adına İl Müdürlüğünün karşısında tek başına okuyan oyuncu Tilbe Saran, “1984’ten beri doğal sit alanı ilan edilen Adalar, Kasım 2021’de Cumhurbaşkanı kararıyla “Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiş, imar planı yapma yetkisi ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na verilmişti. O tarihten beri yapılaşma tehditi altında olan adalar bugün büyük bir yanlış ile karşı karşıyadır” dedi.

Saran, planlamaya karşı olmadıklarını fakat, hazırlanan imar planlarının adaların sosyal, çevresel ve doğal dengelerini ve ortak yaşam kültürünü bozacak maddeler içerdiğinin altını çizdi. Saran bu maddelere kıyıların plan dışı bırakılmış olması, planların lojistik, ulaşım, ziyaretçi yönetimi ve afet planlamasını içermemesi, Burgazada’da 2000 m2’lik bir otel inşaatına izin verilmesi, planlarda orman yangını, deprem gibi afet senaryolarının düşünülmemiş olması, kültürel varlıkların tescillenmemiş olması örneklerini verdi.

“ADALAR İMARA AÇILAMAZ”

Saran açıklamayı “Bugün yapılacak yanlışlar sonrasında bedeli ödenemeyecek, değiştirilemeyecek kötü sonuçlara neden olabilecektir. Bu nedenle Adalar imar planlarına itiraz ediyor, yetkililerden bu yanlış kararın düzeltilmesini talep ediyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığını, İstanbul Büyükşehir Belediyesini, Adalar İlçe Belediyesini hassasiyete ve adaların çabasını anlamaya ve yanlıştan dönmeye davet ediyoruz. Adalar imara açılamaz!” diyerek bitirdi.

Evrensel’e konuşan Burgazada sakini Elçin Yıldırım Bıçakçı, Adalar ilçesi halkı olarak dilekçe vermeye gelmelerini, “Adaların yetkisiz bir idari kurum olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından adalar ilçesi genelinde imar planı yapıldı, adalar ilçesinin belli bölümlerinin imara açılması ve bunun için hazırlanan imar planına itiraz için buradayız. Toplu şekilde itiraz dilekçemizi verdik. Biz adaların imara açılmasını, halkın kullanımında olan, kültürel ve tarihi değere sahip olan ve korunan adalarımıza halkın giremediği sahiller, dev binalar, oteller, yatay ya da dikey herhangi bir yapılaşma istemiyoruz. Bu yüzden de yetkisiz idare tarafından verilen bu karara itiraz etmek için buradaydık” diye anlattı.

“BU BİR KORUMA PLANI DEĞİL”

Neden İl Müdürlüğü önünde toplandıklarını anlatan Büyükada’da yaşayan Mimar Gizem Gülen; “Semt sakinleri bunun bir koruma planı değil, imtiyaz sahiplerine hazırlanmış bir plan olduğunu biliyor. Mesela Büyükada’da kaçak yapı olduğu için ruhsat alamamış, deniz kıyısında kocaman bir otel boş durmaktaydı. Yeni imar planlarında buna onay verildiğini ve orada otel olarak konumlandığını görüyoruz. Bunun gibi bütün kıyılarda benzeri örnekler var. Yani bütün kaçak ve illegal durumları yasallaştıran bir koruma planı olamayacağı için bugün burada toplandık” dedi.

Yine Büyükada’da adanın en eski yerleşim yerlerinden Aya Nikola üzerindeki tarihi bostana bir depolama binası koyulduğunu ifade eden Gülen, “Bunun gibi bir sürü örnek sayılabilir. Zaten hali hazırda hiçbir denetimin yapılmadığı, 3000 tane kaçak dosyasının belediyede beklemekte olduğu bir ortamda bu inşaat alışkanlığını bir koruma bölgesine kazandırmanın tehlikesini görüyoruz” diye konuştu.

“ADALAR TAMAMEN TURİSTİKLEŞTİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR”

İstanbul’un son rant bölgesi olarak görülen Adalar’ın kıyılara yerleştirilen günübirlik tesisler, orman alanlarına yerleştirdikleri turizm alanlarıyla tamamen turizm odaklı bir yere dönüştürülmeye çalışıldığını ifade eden Gülen, “Biz bunun ne katılımcı odaklı ne de koruma amaçlı bir plan olduğunu düşünüyoruz. Planın komple iptal edilip yeni bir plan için çalışılmasını istiyoruz. Bugün de biz adaların bütününü korumak istediğimiz için birlikte hareket etmek istedik. Bir basın açıklaması okumak istedik. Polis ise anayasal hakkımızı kullanmamızı engelleyerek basın açıklamasını yapmamızı istemedi. Ama biz yine de söyleyeceğimizi söyledik” dedi.

İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı