Perşembe, Eylül 28, 2023
Ana SayfaEMEKKartal Belediyesi'nde eylem "Ek Protokol" sağladı

Kartal Belediyesi’nde eylem “Ek Protokol” sağladı

Kartal Belediyesi işçilerinin eyleminin ardından Disk Genel-İs Anadolu Yakası 4 No’lu Şube  ile Kartursaş A.Ş arasında ek protokol yapıldı.

16 Ağustos’ta İşçiler bir gün iş bırakarak Kartal Belediyesi’nin tutumunu protesto ettiler. Zira Kartal Belediyesi’nin ‘Eylül ayı içerisindeki ekonomik durumumuza göre, sizlerin yaşam koşullarını bir nebze olsa da düzelteceğiz. Çalışma arkadaşlarımızı ekonomik kriz karşısında yalnız bırakmayacağız’ tarzı belirsiz bir açıklama yaptığını düşünen işçiler bir gün iş bıraktılar.

İşçilerinin eyleminin ardından Eylül Ayı beklenmeden DİSK/Genel-İs İstanbul Anadolu Yakası 4 No’lu Şube ile Kartal Belediyesi İştirakı Kartursaş A.Ş arasında ek protokol imzalandı.

Yapılan ek protokolun ardında bir açıklama yayımlayan Disk Genel İş İstanbul Anadolu Yakası 4 No’lu Şube Başkanı Hasan Kandil

“Disk Genel-İs Anadolu Yakası 4 Nolu Sendikamız ile Kartursaş A.Ş arasında yapılan ek protokol yüksek enflasyon ile birlikte üyelerimizin her geçen gün düşen alım gücünü korumak amacıyla yapılmıştır. Önümüzdeki dönem kurulacak toplu sözleşme masasında insanca yaşayabilecek bir ücret için üyelerimizin haklarını korumaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi

Kandil “Yaptığımız ek protokole ilişkin şu bilgilendirmeleri yapma ihtiyacı doğmuştur” diyerek protokolün içeriğini açıkladı.

“%5 iyileştirme zammı dogrudan günlük ücretlere eklenmiştir. Bunun yanı sıra her ay net 4.500TL enflasyon desteği ödemesi verilecektir. Yürürlükteki toplu iş sözleşmesinin sona erme tarihi 30.06.2024’dür. Yeni dönem toplu iş sözleşmesi ile ilgili yetki süreci 1 Mart 2024 tarihinde başlayacaktır. Net 4500-TL’lik ödemenin yeni toplu iş sözleşmesinde günlük ücretlere mi ekleneceği yoksa aylık sosyal yardım olarak mı ödenmeye devam edeceği sendika teklif taslağımızla birlikte belirlenecektir. Ödeme ise 30.06.2024 e kadar yapılacaktır.”

Haber Analiz:

Sendika ve işçiler ek protokol ile birlikte yeni bir sorun ile de karşı karşıya kaldılar:

Kandil, “Net 4500-TL’lik ödemenin yeni toplu iş sözleşmesinde günlük ücretlere mi ekleneceği yoksa aylık sosyal yardım olarak mı ödenmeye devam edeceği sendika teklif taslağımızla birlikte belirlenecektir.”

%5 iyileştirme zammı dogrudan günlük ücretlere eklenmesine rağmen işveren 4.500 TL’yi enflasyon desteği ödemesi olarak tanımlayarak günlük ücretlerin dışında tutulmuştur.

Bu olumsuz durumun sonuçlarını yakın zamanda emeklilerin durumunda biliyoruz. Daha önce yapılan ödeme gerekçe gösterilerek emeklilerin maaşlarının 7.500TL olarak sabit tutuldu. Emekliler bu olumsuz durumu aşmak için mücadele etmeye devam ediyor.

Bir başka örnek ise Disk Genel-İs Anadolu Yakası 1 No’lu Şube  ile Kartursaş A.Ş arasında yapılan ek protokol Toplu İş Sözleşmesi ile günlük ücretlere eklenmişti.

Genel İş İstanbul Anadolu Yakası 4 No’lu Şube Başkanı Hasan Kandil’in belirtiği üzere bunu önümüzdeki dönemde göreceğiz. Kandil, “Net 4500-TL’lik ödemenin yeni toplu iş sözleşmesinde günlük ücretlere mi ekleneceği yoksa aylık sosyal yardım olarak mı ödenmeye devam edeceği sendika teklif taslağımızla birlikte belirlenecektir.” Demektedir.

 

 

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı