Pazartesi, Haziran 27, 2022
Ana SayfaEMEKAhmet Arikan "Biz buradayız, hala işçinin içindeyiz"

Ahmet Arikan “Biz buradayız, hala işçinin içindeyiz”


Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şubenin örgütlü olduğu Kartal Belediyesi’nde toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamamış ve Genel-İş üyesi işçiler grev kararı almıştı. Greve çıkmaya 14 saat kala şube ve belediye yönetimi arasındaki görüşmeler devam ederken Genel-İş Merkezi TİS’i imzaladı. Genel-İş Merkezinin bu tutumunu teşhir etmek için Kartal Belediyesi önünde toplanan Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 ve 2 No’lu Şube yönetici ve temsilcileri, “İşçinin en doğal hakkı olan grev hakkına müdahalenin kabul edilir tarafı yoktur” dedi.
Kartal Belediye Başkanlığı Genel-İş Merkezi ile imzaladığı toplu iş sözleşmesi ardından;
“BASINA VE KAMUOYUNA,
Belediyemiz çalışanlarıyla süren Toplu İş Sözleşmesi sürecimiz, karşılıklı uzlaşı ve anlaşma
ile sonuçlanmıştır.
Bir yandan emekçilerimizin hakkını gözetirken bir yandan da halkımızın kaynaklarını da
verimli kullanma sözümüzü aklımızda tuttuk. Bu doğru zeminde Toplu İş Sözleşmesi sürecini
yürüttük.
Emek hakkını alacak, kentimiz gelişecek, bizler de üzerimize düşen sorumluluğu taşımaya
devam edeceğiz.
İlçemize, emekçilerimize ve tüm komşularımıza hayırlı olsun.
T.C. KARTAL BELEDİYE BAŞKANLIĞI” biçiminde bir açıklama yaptı.
Ancak Kartal Belediye işçileri ve Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube kendi iradelerinin yok sayılarak imza atılmasına tepkili.

“KADIKÖY VE MALTEPE’DE GREV KIRANLAR AYNISINI KARTAL’DA DA YAPTI”

Kartal Belediyesi önünde düzenlenen basın açıklamasında konuşan Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, “Burada işçilerin sadece 7-8 aylık sözleşme süreçleri değil, 2 yıldır örmeye çalıştıkları sınıf mücadelesi, emeği öne çıkarma mücadelesi yok edilmeye, görmezden gelinmeye çalışılmıştır” dedi. Kartal’da yaşanacakları tahmin ettiklerini söyleyen Arıkan, “Temsilcilerimiz sabahlara kadar burada kaldılar. Amaçları işçinin ve sendikanın iradesinin oluşmasıydı ama Genel-İş Merkezi diğer belediyelerde sergilediği tiyatroyu burada da sergiledi” diye konuştu. Üzgün olduklarını dile getiren Arıkan, “Biz buradayız, hala işçinin içindeyiz. Çünkü biz hainlik yapmadık, işçinin iradesini yok saymadık ama burada olmayanlar gece yarıları greve daha 14 saat varken ya da grev varken Kadıköy’ü Maltepe’yi kıran irade Kartal’da da aynısını yaptı” dedi.

“HAK VERİLMİYORSA İŞÇİ ÜRETİMDEN GELEN GÜCÜNÜ KULLANABİLMELİ”

Genel merkezin tutumunun kabul edilir bir yanının olmadığını vurgulayan Arıkan, “Burada yapılan Anayasal hak olan grev hakkına müdahaledir. Müdahale burada boyut atlamıştır. İşçinin grev hakkına müdahalenin kabul edilir tarafı yoktur” diye konuştu.
Neden CHP’li belediyelerde grev yapıldığı sorusunu yanıtlayan Arıkan, “Diğer belediyelerde işçi örgütlenmesi mi var? Gıkını çıkarını kapı önüne atıyorlar. Tabiki sosyal demokrat olduğu söylenen yerlerde işçiler hakkını arayacak. Bu belediyelerde grev yapma hakkı en yüksek şekilde olmalı. Hak verilmiyorsa işçi üretimden gelen gücünü kullanıp greve çıkabilmeli. Daha greve gitmeden sendika genel merkezi ya da belediye yönetimi işçinin iradesine müdahale ediyorsa bunun ayıbını herkes taşımalıdır” dedi.

“İRADEYİ YOK SAYANLARLA MÜCADELE ETMEYİ ÖĞRENECEĞİZ”

Temsilcilerin görevlerini yapmak için büyük çaba sarf ettiğini söyleyen Arıkan, “Kenarda köşede bekleyip genel merkezin istediği gibi sendikacılık yapmak için bekleyen kişiler de heveslenmesin, bu meydanı onlara bırakmayacağız. Biz sadece sözleşmelerden kazanım elde etmek adına değil işçiyi görünür kılmak adına mücadele ediyoruz. Biz Kartal’da birçok maddeyi bitirmiştik sadece 7 madde kalmıştı, o 7 madde ekonomik ve çalışma saatleriyle ilgili olan maddelerdi. Genel merkez işçinin en çok beklediği bu maddeleri hiçe saydı. Biz sendikal bürokrasinin içindeki kötü çocuklarız, kötü çocuklar olmaya devam edeceğiz. Meydanı bu iradeye bırakmayacağız, bu iradeyle mücadele etmeyi de öğreneceğiz” diye konuştu.

Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar