Cuma, Haziran 9, 2023
Ana SayfaKÖŞE YAZARLARIYola Terk Miktarı

Yola Terk Miktarı

Yola terk miktarı yeni Düzenleme Ortaklık Payı (DOP) miktarından düşülebilir mi?

Yeni imar planı ile oluşmuş imar adalarına denk gelen eski parselasyondan kalan yolları hem belediye adına önceden tescil edilip, hem de burada yapılacak imar uygulamasında parsellerden eski DOP’a eski yola terk miktarı yeni DOP miktarından düşülebilir mi?
Önceki plân gereği 18 uygulaması yapılmış ve bu uygulama sırasında DOP kesilmişse, Sonradan yapılan ya da tadilat yapılan plâna göre 18 uygulamasında ikinci bir DOP kesintisi yapılamaz.
İkinci kez DOP kesilemeyeceği 18’inci maddenin metninde yer almaktadır.
Ayrıca 18’inci madde uygulamasıyla oluşmuş yolların da kaldırılabilmesi için aynı bölgede eşdeğer yer ayrılması gerekir. Eğer belediye kendi taşınmazından ya da kamulaştırma yapmak suretiyle eşdeğer yer ayırabiliyorsa, imar yollarını ihdas edebilir ve de ikinci uygulamaya belediye taşınmazı gibi girebilir.
Önceki plâna göre 18 uygulaması yapılmayıp, 15 ve 16’ncı maddeler gereği yola terk varsa; o zaman sonradan yapılan plân gereği DOP kesilirken, Önceki terk miktarı dikkate alınarak hesap yapılır.
Önceki plâna göre 15 ve 16’ncı maddeler gereği yola terk edilen yerlerin ikinci plâna göre 18’inci madde uygulaması yapılmaksızın ihdas edilemeyeceğine dair TAU Genel Müdürlüğünün talimatları bulunmaktadır.
Erol Altunoğlu
Erol Altunoğlu
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı