Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaGENELAKEL SİTESİ DKY iNŞAAT MAĞDURLARI KENDİ MEZARLARINI KAZACAKLAR

AKEL SİTESİ DKY iNŞAAT MAĞDURLARI KENDİ MEZARLARINI KAZACAKLAR

AKEL SİTESİ MAĞDURLARI KENDİ MEZARLARINI KAZACAKLAR

AK-EL İşçi Konut Yapı Kooperatifi Akel Sitesi DYK mağdurları yıkılan binalarının arsalarına “bizler canlı ölüleriz diyerek” 17 Mart 2018 Pazar Günü kendi  mezarlarını kazacaklar.

AK-EL İşçi Konut Yapı Kooperatifi Başkanı İbrahim Karslıoğlu “ İşçi ve işçi emeklisi üyelerinden oluşan bir kooperatifiz, üyelerimiz için DKY İnşaat tarafından ödenmesi gereken kiralar 23 aydır ödenmiyor. Artık üyelerimizin yaşama tutunacakları olanakları ve umutları kalmadı. Sözleşme İptal Davamız” için bile henüz mahkeme tarihi alabilmiş değiliz. Üyelerimizin isteği üzerine eylem kararı aldık. Sesimizi herkes duymalı. Canlı canlı mezara girmemiz seyredilmemeli. Tüm Kartal halkını bu haklı davamızda yanımızda görmek istiyoruz.”

Eylem gün ve saati:

Esentepe Mahallesi Toros Caddesi Ilgaz Sokakta Yeşil Camii yanında Harşit Sokakta bulunulan AK-EL İşçi Konut Yapı Kooperatifi önünde saat 12.00’de toplanılıp Akel Sitesi arsasına yürünecek ve saat 13.00’de burada toplanılacak.

BU MAĞDURİYET NASIL YAŞANDI

DKY İnşaat tarafından Kartal’da Esentepe Mahallesindeki Akel Sitesi 2014 yılında  “Kentsel Dönüşüm” kapsamında “kat karşılığı” taahhüttü ile Akel sitesinin olduğu arsa için bir kısım arsa sahibi ile anlaşma sağlandı. 2015 yılında 301 dairenin olduğu Akel sitesi yıkıldı. Yapılması planlanan proje 4 yıl geçmesine rağmen hala hayata geçmediği gibi yüzlerce ailenin mağduriyeti devam ediyor.

AK-EL İşçi Konut Yapı Kooperatifi 20.000 M2 üzerinde İnşaat alanını kapsayan ve İstanbul ili, Kartal İlçesi, Soğanlık Mahallesinde kain, (Esentepe Mah.) 138 Pafta, 2720 Ada, 318, 319, 320 ve 322 Parsel, 2721 Ada, 1 Parsel, 2722 Ada, 1 Parsel, 2723 Ada, 1 Parsel altında kayıtlı taşınmazlar üzerinde yer alan (Proje Alanı) AK-EL İşçi Konut Yapı Kooperatifi (72 Daire Adına)  ve tapusu ferdi olan (229 Daire) Kooperatif üyesi (301 Kişi) bağımsız bölüm malikleri (Akel Malikleri) ile DKY İnşaat ve Gayrimenkul Yatırım A.Ş. (DKY inşaat) arasında 27.04.2015 tarihinde imzalanmaya başlayan 2015 Ekim ayına kadar imza işleri devam eden, Kartal 9. Noterliği nezdinde Düzenleme Şeklinde Taşınmaz Satış Vaadi ve Arsa Payı Karşılığı İnşaat Sözleşmesi (Sözleşme) imzalanmıştır.

2015 Yılında Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz’ün de katılımıyla törenle yıkılan Akel Sitesi hem konutlarının hem de ailelerin yıkımına dönüştü.

KENTSEL DÖNÜŞÜM DEĞİL RANTSAL DÖNÜŞÜM

Hak sahiplerinin çıkarlarını koruması gereken sözleşme şirketin çıkarlarını esas alan bir anlayışla hazırlanıp çoğunluk esası üzerinden hak sahiplerine zorla dayatılmıştır.

Bununla da yetinilmemiş daha işin başında sözleşme şartları şirket yararına yok sayılmış ve gasp edilmiştir.

DKY Ada projesinde, firmanın arsa sahipleri üzerine yapılması gereken Milli Emlak’tan alınan 175 m2 yeşil alanı kendi üzerlerine yaptı.

Kartal Belediyesi’nden alınacak olan 19 milyon Tl değerinde ki 6.481 m2 yoldan ihdasın arsa sahipleri üzerine yapılması gerekirken yapılmadı.

 O Tarihten beri inşaata başlanmadığı gibi, DYK’ya itiraz eden birçok hak sahibinin kiraları ödenmedi.

1 Temmuz 2018’de  DKY Mağdurları, eylem yaparak seslerini duyurmaya çalıştı. Akel sitesindeki konut sahipleri sitenin yanındaki alanda toplanarak DKY inşaat firmasını protesto ettiler.

Mağdur yurttaşlar açtıkları pankartlarda; “Mağdurlar Kooperatifi, Bir sözleşme ile evlerimizden olduk,

 Müteahhit Mercedes’te üye tabanvayda,

Ak-El uyuma arsana sahip çık, 15 aydır kiralarımız ödenmiyor, Hep birlikte arsamıza sahip çıkıyoruz,

 Kentsel Dönüşüm dediler Moloz dönüşümü oldu,

 301 Daire 15 Aydır açız, Fitre almaya başladık,

 3 yıldır ruhsat alınmadı” dediler.

SÖZLEŞMENİN  İPTALİ DAVASI

Tüm bu olumsuz gelişmeler üzerine AK-EL İşçi Konut Yapı Kooperatifi 31.7.2018 tarihinde sözleşmenin iptali için dava açtı. Durumu şöyle açıkladı:

“DKY Firması üyelerimize yaptığı bilgilendirmelerde ve Eylül 2017 de yaptığı basın lansmanların da ilgili projenin bir Aile Projesi olduğunu öne sürerek 1+1 dairelerinin olmayacağını defalarca belirtmiştir. Fakat Haziran 2018 de Bakanlıktan çıkarttığı özel imarla 163 adet 1+1 dairenin olduğu görülmüştür. Bu da bu projenin bir Aile Projesi olmaktan çıkarak farklı ticari amaçların güdüldüğünü ortaya çıkarmıştır. DKY Firması üyelere yaşattığı bu mağduriyetleri fırsat bilerek ve bunu bakanlığa sanki kendisi yaşatmamış gibi ilgili bakanlığa İmar Artışı talebinde bulunmuş, 2,50 olan emsalin 3,00’e çıkartılarak yaşanan Emsal Artışından üyelerin faydalanamaması amacı güdülmüştür.

Yaşanan tüm bu olumsuzlukları; BİMER-CİMER-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı-Kartal Kaymakamlığı ve Kartal Belediyesi de dâhil olmak üzere tüm Kamu Kurumlarına iletmiş, “Konunun özel Hukuk çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğinden, sözleşmedeki sorunlar Adli Merciler tarafından değerlendirilmelidir” cevabını almışızdır. Yani 18 Ay buraya Bakanlık olarak kira yardımı yapan Devletimiz, ödediği kira yardımlarının hesabını ilgili firmaya sormak yerine, bizleri mağduriyetimizle baş başa bırakmıştır.

31.07.2018 Tarihi itibarı ile utanç abidesi durumuna gelen 301 Daire 430 Maliki mağdur eden ve 16 aydır kira yardımlarını yapmayan DKY İnşaat ile 2015 yılında imzalan SÖZLEŞMENİN İPTALİ için dava açmış bulunmaktayız. Dava sürecinin uzun ve sancılı olacağının farkındayız, fakat 3 yılımızı harcadığımız bu firma ile bir 3 yıl daha geçmeyeceğini de öngörebilmekteyiz.

Bu büyük mağduriyete rağmen 03.09.2018 tarihinde kabul edilen dava için henüz mahkeme tarihi verilmemiştir.

Bir başka iddia ise; Bu proje kapsamında 150 civarında dairenin satıldığı ve bu alıcıların da mağdur olduğudur.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı