Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaGÜNCELAlevi örgütleri Kadıköy'de seslendi: Zorunlu din dersleri kaldırılsın

Alevi örgütleri Kadıköy’de seslendi: Zorunlu din dersleri kaldırılsın

Alevi örgütleri Kadıköy’de ve çeşitli illerde yaptıkları açıklamalarla zorunlu din derslerinin kaldırılmasını, cemevlerinin ibadethane sayılmasını istedi.

Zorunlu din dersine karşı yKadıköy’de Alevi örgütleri, siyasi partiler, kitle örgütleri miting ve kitlesel basın açıklaması düzenledi. Demokrasi, laiklik, özgürlük, adalet ve eşitlik çağrısı ile gerçekleştirilen mitinglerde zorunlu din derslerinin kaldırılması, son Milli Eğitim Şurası’nda karar altına alınan okul öncesi eğitimde din eğitimi kararının geri çekilmesi istendi. Eşit yurttaşlık hakkı talebinin de yansıdığı miting alanlarında “Diyanet lağvedilsin”, “Cemevleri ibadethanemizidir”, “Parasız, bilimsel, anadilde eğitim”, “Halklara özgürlük inançlara özgürlük” yazılı dövizlerle talepler dile getirildi.

İSTANBUL KSDIKÖY’DE KİTLESEL HAYKIRIŞ

İstanbul’da miting adresi Kadıköy’dü. Alevi örgütlerinin yanı sıra mitinge siyasi parti temsilcileri de katıldı. Mitingde kurumlar adına ortak açıklama yapıldı. Alevi inancına yönelik asimilasyon ve ayrımcılık politikalarına her gün yenilerinin eklendiğine dikkat çekilen açıklamada, evrensel değerlerle kuşatılıp bilim yuvaları haline getirilmesi gereken okulların gerici bir kuşatma altında olduğuna değinildi.

‘KARŞI ÇIKMAZSAK UYGULAMAYA GİRECEK’

Eğitimin düşünmeyi, sorgulamayı öğretme, kendine güvenen bireyler yetiştirme amacı taşıdığı vurgulanan açıklamada, “Din dersleri 1982 Anayasası ile zorunlu hale getirildi. Darbe sonrası kurulan sağ iktidarlar, tekçi, asimilasyoncu, inkarcı, cinsiyetçi eğitim sistemi inşa ettiler. Tarikatçı vakıfların isteğiyle dinsel içerikli 4 ders daha müfredatta zorunlu hale getirildi. Hükümet bununla da yetinmeyen hükümet Milli Eğitim Şurası’nda 4-6 yaşındaki anaokulu çocuklarına din dersi verilmesini tavsiye etti. Karşı çıkmazsak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya konacak.” uyarısında bulunuldu.

4-6 yaş arası çocuklara din dersi vermenin somut düşünme aşamasında olan çocuğun dünyasını soyut kavramlar ile alt üst etmek anlamına geleceğini vurgulayan Alevi örgütleri, “Hiçbir inanç küçük çocuklara empoze edilemez. Bu tavsiye kararı Evrensel Çocuk Hakları’na uygun olmadığı gibi laikliğe de aykırıdır. Çocuklar kimsenin siyasi malzemesi değildir. Millî Eğitim Şûrası kararını geri çekin” diye seslendi.

‘MÜCADELEYİ BÜYÜTMELİYİZ’

Eğitimin artık tarikatlar ve Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından yönetildiğine dikkat çeken Eğitim Sen MYK üyesi Sinan Muşlu da “Bizlere düşen bu sistemi onarmak değil tamamen değiştirmektir. Cemevleri ibadethane olarak kabul edilmeli, zorunlu din dersleri kaldırılmalıdır. Ötekileştirilen tüm halklarla birleşerek mücadeleyi büyütmeliyiz” dedi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş