Salı, Şubat 27, 2024
Ana SayfaGÜNCELAltıntaş; "'Müktesep Hakların Verilmesi' İBB İmar Komisyonundan Geçti"

Altıntaş; “‘Müktesep Hakların Verilmesi’ İBB İmar Komisyonundan Geçti”

Kartal Ak Parti İBB Meclis Üyesi Nizamettin Altıntaş, Kartal Belediyesi Aralık Ayı 2. Oturumunda “Riskli Yapıların Dönüşümünde Müktesep Hakların Verilmesi” kararı ile ilgili bilgi verdi ve “Bu doğrultuda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde yaklaşık 2 yıl önce başlattığımız bir çalışmayı Kartal halkı için tamamladık” dedi

Kartal/Yüksel Fırat

Kartal Belediye Meclisi ve Kartal Belediyesi’nin, ruhsatlı veya iskanlı olarak yapılmış binaların kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi durumunda dönüşümüne engel olan bazı teknik detayların ortadan kaldırılması amacıyla “Müktesep Hakların Verilmesi” konusundaki çabası İBB İmar Komisyonundan geçti.

Kartal Belediye Meclisi Üyelerinin bu ortak çabasına vurgu yapan İBB Meclis Üyesi Nizamettin Altıntaş,

Müktesep Haklar Konusu 39 İlçe İçinde İlkin Kartal’da uygulanacak

İBB Meclis Üyesi Nizamettin Altıntaş, konuşmasında;

“Kartal’da birçok değişikliğe yeniliğe ve Millete hizmet etme noktasındaki olumlu kararlara Cumhur İttifakı olarak ilçede birçok yenilik ve iyileştirmeye imza attık. Bu doğrultuda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde yaklaşık 2 yıl önce başlattığımız bir çalışmayı Kartal halkı için tamamladık. Bu çalışma, ruhsatlı veya iskanlı olarak yapılmış binaların kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi durumunda dönüşümüne engel olan bazı teknik detayların ortadan kaldırılması üzerineydi.

Bu detaylardan bazıları yoldan çekme mesafesi, kat yüksekliği veya mevcut inşaat alanını kullanamama gibi teknik konular. Biz buna müktesep haklar konusu diye adlandırdık. Yani, döneminde ruhsatlı ve imar mevzuatına uygun yapılmış olan yapıların müktesep haklarının bugün iade edilmesi durumudur.

Bu çalışma, İstanbul’un 39 ilçesini kapsayacak şekilde yürütülüyordu. Kartal için komisyon çalışmaları geçtiğimiz ay itibariyle tamamlandı. Bu konuda özellikle ilçe başkanımıza teşekkür ediyoruz. Sayın başkanımız, bu konunun Kartal halkının sorunlarına çözüm olması noktasında hızlı bir şekilde geçmesi gerektiğini ısrarla istedi. Biz de takip ettik ve sonuçlandı.

İnşallah bundan sonraki süreçte askı süreci ve belediye idaresinin bürokrasisini tamamlamasıyla Kartal halkının dönüşümüne katkı verecek bir konu olacaktır.” dedi.

“6306 Sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu taşınmaza ait uygulamalara ilişkin karar kapsamında RİSKİ YAPI YENİLENMESİ konusunda binanın yapıldığı dönemde yürürlükte olan mevzuat ve yönetmelikler doğrultusunda yapılmış, Yapı Ruhsatı – Yapı Kullanma İzin Belgesi olan yapılar (güncel imar durumunda küçülme var ise) izin belgesinde belirtilen toplam inşaat alanında aynı şekilde tekrar yapma hakkı verilmiştir.” biçiminde düzenlemenin kaçak yapılara ilişkin nasıl bir yol izleyeceği uygulamada görülecektir.

Konuyla ilgili kişilerin konuya ilişkin düşüncesi;

‘Eğer binanızda kaçak kat yok ve yapı belgesi var ise kaç metrekare ise yıkıldığında tekrar aynı metrekarede yapılacak. Bu kentsel dönüşümde büyük bir ilerleme sağlayacak. Burada bazı yerlerde kentsel dönüşümü kilitleyen konu kaçak katların olması’ olarak dile getirilmektedir.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı