Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaGÜNCELÖzlem Bulut, 'Kadınların Mücadele Etmesi Değerli ve Önemli'

Özlem Bulut, ‘Kadınların Mücadele Etmesi Değerli ve Önemli’

Kartal Belediye Meclis 1.Başkan Vekili Özlem Bulut, “2024 yılında bir yerel seçim var, kadınların temsil oranlarının artırılması için hangi partide olursa olsun mücadele vermelerini çok değerli ve önemli buluyorum.”

Kartal/Yüksel Fırat

Bulut, 5 Aralık Kadınlara Tanınan Seçme ve Seçilme Hakkının 89. Yılı dolayısıyla Kartal Belediye Meclis Üyesi Aysel Yücel’in konuşmasının ardından, 5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının 89. Yılını Meclis kürsüsünden kutlayarak; “Eril bir dilin hakim olduğu siyasette, bu mücadelenin de başlangıç noktası yerel yönetimlerdir. Bu nedenle yerel yönetimlerde kadınların temsillerinin artırılması, kadınların haklarının savunulması için çok önemli bir kazanımdır.”

Özle Bulut konuşmasında;

“5 Aralık Türk Kadınının Seçilme ve Seçme Hakkının 89 yıl dönümünü kutluyorum. Bu bağlamda Aysel hanımın söylediklerine ilaveten: Kadınların karar alma mekanizmalarında yer almaları; kadınların sorunlarının görünür hale getirilmesi, taleplerinin dile getirilmesi ve yaşanan sorunların çözümüne yönelik politikaların üretilmesini sağlar.

“SİYASETE ERİL DİL HAKİM”

Eril bir dilin hakim olduğu siyasette, bu mücadelenin de başlangıç noktası yerel yönetimlerdir. Bu nedenle yerel yönetimlerde kadınların temsillerinin artırılması, kadınların haklarının savunulması için çok önemli bir kazanımdır.

Bugün ülkemizde yerel yönetimlerde kadınların temsil oranı oldukça düşüktür. 2019 seçimlerinde de gerek belediye başkanları gerek belediye meclis üyeleri ve muhtarlar bakımından 1934 yılının bile altında kalabilecek seviyede bir seçim gerçekleşmiştir. Ama 2024 yılında bir yerel seçim var, kadınların temsil oranlarının artırılması için hangi partide olursa olsun mücadele vermelerini çok değerli ve önemli buluyorum.

Bu bağlamda kadınların karar alma süreçlerinde yer alması, verilmiş bir lütuf değil kazanılmış bir haktır. Bunu özellikle de vurgulamak isterim. Kadınların haklarını savunmak hepimizin de görevidir.

Bu bağlamda bu Hakkı 89 yıl önce büyük bir vizyonla bize sunan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve o dönemin vekillerini saygı, Rahmet ve özlemle anıyorum.” dedi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş