Çarşamba, Şubat 21, 2024
Ana SayfaKÜLTÜR SANAT Aşık Veysel Anmasında Türkülerini, Cengiz Özkan Seslendirdi

 Aşık Veysel Anmasında Türkülerini, Cengiz Özkan Seslendirdi

 Aşık Veysel Anmasında Türkülerini, Cengiz Özkan Seslendirdi

Kartal Sivas Kültür Eğitim ve Dayanışma Derneği’ (SİDAD)’nin Kartal Belediyesi ile birlikte düzenlediği anma konserinde Aşık Veysel’in kimi türküleri salonu dolduran kitle tarafından hep bir ağızdan söylendi.

Cengiz Özkan, Türk Halk Müziği’nin usta ismi Aşık Veysel Şatıroğlu’nun vefatının 49. yıl dönümü anısına bir konser verdi. Konsere 7’den 77’ye Aşık Veysel’i seven Kartallılar yoğun ilgi gösterdi.
Dinleyenlere duygusal anlar yaşatan konserde Cengiz Özkan’a sanatçılar Güray Hafiftaş, Cebrail Kalın ve Şeyhmus Fidan eşlik etti. Usta sanatçının Uzun İnce Bir Yoldayım, Benim Sadık Yarim Kara Topraktır, Güzelliğin On Par’ Etmez ve daha birçok ünlü eseri hep bir ağızdan söylendi.
Cengiz Özkan, türküler arasında Aşık Veysel’i de anlatı. Özkan, Aşık Veysel’in torunu Gündüz Şatıroğlu’nu düzeltmeye gittiği bir konuyu da dinleyiciler ile paylaştı;

“AYRILAN EŞİNİN ÇORABINA PARA KOYDUĞU DA GERÇEK DEĞİL”

Özkan, Şatıroğlu’na dayanarak, herkes tarafından kabul gören, Aşık Veysel’in ayrılan eşinin çorabının içine para koyduğuna dair olayın da aslında gerçek olmadığını dile getirdi.
Gündüz Şatıroğlu; “Söz konusu olayın Aşık Veysel’in hayatını anlatan biyografik bir filmin senaryosunda yer alan bir kurgu olduğunu” belirterek şöyle demektedir; “Dedem hayatta iken babamın yaptığı söyleşide kaçma olayını Esma nine tüm ayrıntıları ile anlatıyor. Böyle bir olaydan söz etmiyor. Dedem ve Esma ninenin anlatımlarında doğrulanan gerçek ise dedemin Esma ninenin gideceğini anlamasına rağmen ona engel olmaması, üç dört ay sonra köye döndüklerinde Hüseyin’in hastalanması, sonrasında dedemin onlara destek olması, Esma ninenin hiçbir zaman zora düşmesini istememesidir. Yani dedem öç alma, zarar verme, kin gütme gibi bir tutum sergilememiştir. Sözde sevgi adına işlenen kadın cinayetlerinin arttığı günümüzde dedemin bu tavrının kıymeti daha bir anlaşılır ve anlamlı oluyor.”

YUSUF ER UNUTULMADI

Konserde, kısa bir süre önce elim bir trafik kazasında hayatını kaybeden SİDAD eski başkanı ve Kartal Belediyesi çalışanı Merhum Yusuf Er de unutulmadı. Merhum başkanın fotoğrafı sahnede çiçekler eşliğinde hazır bulundu.
Plaket ve Çiçek Takdim Edildi
Konserin sonunda Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı İmam Aydın ve Kartal Sivas Kültür Eğitim ve Dayanışma Derneği (SİDAD) Başkanı Nazife Hüner birlikte sahneye çıkarak sanatçı Cengiz Özkan’a plaket ve çiçek takdiminde bulundu. Takdim töreninin ardından bir konuşma gerçekleştiren İmam Aydın, “Belediye Başkanımız Sayın Gökhan Yüksel’in hepinize çok selamı var. Bu konser vesilesiyle yakın zamanda kaybettiğimiz Yusuf Er Başkanımızı da rahmetle anıyorum. Cengiz Özkan’ın burada konser vermesini birlikte düşünmüştük. Ben bu türkülerin onun da ruhuna gittiğini düşünüyorum. Sayın Cengiz Özkan’ın da ayaklarına sağlık, sağ olun, var olun.” dedi.
Başkan Yardımcısı İmam Aydın’dan sonra söz alan SİDAD Başkanı Nazife Hüner ise, “Çok güzel bir etkinlik oldu. Türkü dostu olduğunuz için ve Aşık Veysel dostu olduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum. Bu etkinliğin gerçekleşmesinde canı gönülden çalışan Yusuf Er Başkanımızı rahmetle anıyorum. Kartal Belediye Başkanımız Sayın Gökhan Yüksel Bey’e de vermiş oldukları destekten dolayı ayrıca teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı