Pazar, Mayıs 28, 2023

AŞK

Değerli dostlarım. Aşk bir kadının güzelliğine bir erkeğin gücüne indirgenmeyecek kadar derin ve anlamlıdır.
Dünyevi beklentilerle tutkularla ve ihtiraslarla tarif ettiğimiz his aşk değildir. Aşk yaratılanı sevmektir yaratandan ötürü. Günün birinde Peygamber efendimiz Hz Ali’ye bir soru sorar. ‘Allah’ı mı çok seversin beni mi çok seversin? Eşin Fatma’yı mı yoksa oğulların Hasan ile Hüseyin’i mi çok seversin?’
Hz Ali hiç beklemediği bu soru karşısında bir an durup düşünür. İşin içinden çıkamayacağını anlayınca .’Ya Resulullah  bana biraz müsaade edin.  Ben bu sualin cevabını bulamadım’ der. Akşam vakti evine vardığında aklında hala bu soru vardır. Hz Ali’nin eşi Fatma kocasındaki düşünceli hali fark eder. Hayırdır inşallah der. ‘Ne oldu böyle neden çok düşüncelisin? Peygamber efendimiz bir sorusu oldu bugün diyerek konuyu açıklamaya başlar. ‘Kimi çok sevdiğimin cevabını veremedim ona düşünüp durmaktayım hala.’
Hazreti Fatma başını sallar bu soruya cevap veremeyecek ne var ki der. ‘Allah’ı kulluğumla, Peygamberi ümmetliğimle, Fatma’yı kocalığımla, Hasan ile Hüseyin’i babalığımla deseydin ya.’ Hz Ali karısından duyduğu bu sözlerle rahatlamıştır.
Hemen ayaklanıverir ve soluğu peygamber efendimizin yanında alır. Sorunun cevabını verebileceğini söyler. Ve ‘Allahlı kulluğumla, Peygamberi ümmetliğimle, Fatma’yı kocalığımla, Hasan ile Hüseyin’i babalığımla severim’ der. Bunun üzerine Peygamber efendimiz gülümser. Doğru cevap ancak biraz Fatma kokuyor der.
Aşk insanoğluna yaradan tarafından bahşedilen eşsiz bir duygu. Hiç tükenmeyen hiç tükenmeyecek olan besleyici kuvvetlendirici ve üretken bir histir.
Değerli dostlarım aşkın varlığını kabullenmediğimizde. Hem aşkı tadamıyoruz, hem dünyevi hem de uhrevi aşkı içselleştiremiyoruz. Şairin dediği gibi. Aşkı edegör başına taç deme mecazi aşık olanın gönlüne irfan gelir elbet.
Değerli dostlarım hepinize aşk olsun sevgilerimle

Mehmet Şahin
Mehmet Şahin
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı