Pazar, Aralık 3, 2023
Ana SayfaEMEK“Askıda ekmek ve pazar artığı toplamak istemiyoruz”

“Askıda ekmek ve pazar artığı toplamak istemiyoruz”

“Askıda ekmek ve pazar artığı toplamak istemiyoruz”

Birleşik Emekliler Sendikası’nın çağrısıyla toplanan emekliler, dün TÜİK İstanbul Bölge Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. TÜİK’in enflasyon verilerini iktidarın talimatları doğrultusunda açıkladığını söyleyen Birleşik Emekliler Sendikası Genel Başkanı Mahmut Şengül, “Askıda ekmek ve pazar artığı toplamak istemiyoruz” dedi.

Yaklaşık 13 milyon emeklinin gözü, yeni yılda açıklanacak maaş zamlarında. Maaşları Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) hesapladığı enflasyona göre belirlenecek olan emekliler, bu hesaplamaya güvenmiyor.

Birleşik Emekliler Sendikası’nın çağrısıyla toplanan emekliler, TÜİK İstanbul Bölge Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. Birleşik Emekliler Sendikası Genel Başkanı Mahmut Şengül, “2002 yılında asgari ücret 184₺ iken en düşük Emekli aylığı 257₺ idi yine 2002 yılında En düşük Emekli aylığı ile yaklaşık 9 ad çeyrek altın alınıyorken günümüzde En düşük Emekli aylığı ile 2 ad çeyrek altın alınabiliyor. Maltepe TÜİK önünden 13 milyon 700 bin emekli adına Siyasi iktidara ve TÜİK’e sesleniyoruz. Biz emekliler toplumun hafızası ve en deneyimli ve birikimli kitlesiyiz aklımızla alay etmeyin.
Buyurun bize 3.500₺ ile bir ay sağlık, barınma ve beslenme ihtiyacınızı karşılayın diyenlere 3.500₺ ile sizler bir ay geçinin diyoruz. Artık Emekliler olarak insan onuruna aykırı Askıda ekmek ve pazar artığı toplamak gibi muamelelere maruz bırakılmak istemiyoruz” dedi.

Emekliler öne çıkan taleplerini şu şekilde sıraladı:

– En düşük emekli maaşı yeni açıklanacak asgari ücret oranına yükseltilsin. Bu taban ücreti olsun ve üzerine enflasyon farkı uygulansın.

– Bayramlarda verilen 1100 TL bayram harçlıklarının ismi ikramiye olarak değiştirilsin ve bu rakam asgari ücret oranına yükseltilsin.

– Sağlıkta katkı payı kaldırılsın.

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı