Pazartesi, Mart 4, 2024
Ana SayfaGÜNCELEtap1 Etap2 İçin Bakanlıktan Ressen Plan

Etap1 Etap2 İçin Bakanlıktan Ressen Plan

Etap1 Etap2 İçin Bakanlıktan Ressen Plan

Ak Parti Kartal İlçe Başkanı Ebubekir Taşyürek, Kartal Belediyesi Ak Parti Meclis Üyeleri ile birlikte  yaptıkları basın açıklamasında Etap1 Etap2 için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın uygulama imar planlarını resen yaparak onaylandığını duyurdular.

Ak Parti Kartal İlçe Başkanı Ebubekir Taşyürek; “Bu gün sizlerle Kartal İlçemize ilişkin önemli bir gelişmeyi ve sevincimizi paylaşmak üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız.” diyerek “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın, İlçemizin Kordonboyu, Yukarı ve Petrol-İş Mahallelerimizin bir kısmını kapsayan ve 2013 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile 6306 Sayılı Kanun kapsamında “Riskli Alan” olarak ilan edilen 14 Hektarlık alanın kentsel dönüşüm amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarını resen yaparak onaylandığını sizlerin aracılığıyla Kartal kamuoyuna duyurmaktan sevinç ve mutluluk duymaktayız.” dedi.

Ak Parti Kartal İlçe Başkanı Ebubekir Taşyürek Etap1 Etap2 sürecine ilişkin bilgi vererek “Kartal Belediyesi tarafından en son 15 Aralık 2020 tarihinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na yeni bir plan teklifi daha sunulmuş, bu plan teklifi de “imar plan yapım kriterlerine uygun olmadığı” için Bakanlıkça uygun görülmemiştir.

Bunun dışında da Bakanlık ve Belediye arasında görüşmeler devam etmiş, halkın beklentilerine kulak tıkanarak, ayağı yere basmayan taleplerle zaman kaybedilmiştir.

Özetle Kartal Belediyesi’nin CHP’li başkanları ve yönetimi 02 Ekim 2013 tarihinden bu güne 9 yıldır bölgenin ihtiyaçlarına ve imar planı yapım kriterlerine uygun plan yapıp kentsel dönüşümün önünü açmayı başaramamıştır.” diyerek süreç tanımı yaptı.

Başyürek devamında; “Kartal halkının bu taleplerine duyarsız kalmayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın, İlçemizin Kordonboyu, Yukarı ve Petrol-İş Mahallelerimizin bir kısmını kapsayan ve 2013 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile 6306 Sayılı Kanun kapsamında “Riskli Alan” olarak ilan edilen 14 Hektarlık alanın kentsel dönüşüm amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarını resen yaparak onaylandığını sizlerin aracılığıyla Kartal kamuoyuna duyurmaktan sevinç ve mutluluk duymaktayız.

Eskiden donatı alanı olan kamu mülklerinin yine ilçemiz sakinleri lehine olacak şekilde Eğitim, Sağlık, Park ve Dini Tesis Alanı olarak ayrıldığı; bireysel uygulamalarda Emsal:2.00, ada bazında toplu uygulamalarda ise ilave hakların tanımlandığı imar planlarının Kartal İlçemizin Kordonboyu, Yukarı ve Petrol-İş Mahalle sakinlerine hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyoruz.” dedi.

Başyürek, henüz Kartal Belediyesi’nin dahi bilgi sahibi olmadığı plana ilişkin,  imar planlarının askı süreçlerinin tamamlanmasının ardından konuya ilişkin salon toplantısı yapacaklarını belirtti. Ebubekir Taşyürek; “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca resen onaylanan kentsel dönüşüm amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarının askı süreçlerinin tamamlanması akabinde, bölgede konuya ilişkin bir salon toplantısı yaparak, Kartallı komşularımızın olası sorularını cevaplayacağımızı da sizin aracılığınızla Kartallı komşularımıza duyurmak isteriz” dedi.

Kartal Belediyesi Başkanı Gökhan Yüksel 2021 Haziran’ında Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel muhtarlar toplantısında yaptığı açıklamada  Etap 1, Etap 2 ile ilgili planları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na teslim ettiklerini ve onların da eksikleri bildirdiklerini belirterek Haziran ayı içinde yeniden temas kurup planı onaylatmayı hedeflediklerini ifade etmişti. Ak Parti Kartal İlçe Başkanı Ebubekir Taşyürek, Kartal Belediyesi Ak Parti Meclis Üyeleri ile birlikte  yaptıkları basın açıklamasında Bakanlığın Kartal Belediyesi planını değil ressen 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarını onaylandığı açıklandı.

 

 

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı