Cumartesi, Haziran 25, 2022
Ana SayfaGÜNCELAtalar Spor Tesisi Halı Saha Tel Örgülerinin Kesilmesi ve Sahanın Kullanımı

Atalar Spor Tesisi Halı Saha Tel Örgülerinin Kesilmesi ve Sahanın Kullanımı

Vatandaşların kullanımına henüz açılmayan Atalar Spor Tesisi futbol sahası mahalle gençleri tarafından tel örgüleri kesilerek kullanılmak istendi.

Haber Analiz: Yüksel FIRAT
 
Bakımsız toprak bir sahan iken kısa bir sürede modern bir hale getirilerek yapımı tamamlanan Atalar Spor Tesisi, bölgede yaşayan Kartallı vatandaşların ilgi odağı haline gelirken sahanın nasıl kullanılacağı daha yapım aşamasında başlayan sabotajlarla  Atalar Mahallesi vatandaşların temel gündemi haline geldi.
Atalar Spor Tesisi toprak saha ve alan halinde iken mahalle halkı, gençler ve çocuklar tarafından yoğun olarak kullanılmaktaydı. Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in futbol oynadığı ve ‘çocukluk hayalim’ olarak tanımladığı çalışma ile bakımsız saha ; Alana federasyonun belirlediği standartlara göre inşa edilen 32 x 59 metre ebatlarındaki halı saha, uzunluğu 250 metreden fazla olan yürüyüş ve koşu pisti, çocuk parkı ve  kafesi ile  modern  spor tesisi olarak inşa edildi. ok yönlü bu güzel tesis buranın nasıl kullanılacağına ilişkin tartışmaları da beraberinde getirdi.

Halı saha tel örgüsünün çocuklar tarafından kesilmesinin ardından Atalar Spor Tesisinin nasıl kullanıldığını yerinde gözlemledik. 80 yaşlarında bir vatandaşın bastonuyla yürüyüş pistini kullandığına, tempolu yürüyüş ve koşarak vatandaşların spor yaptığına, çocuk oyun alanında salıncaktaki anne ve çocuğun mutluluğuna, banklarda ve kaffede  oturan vatandaşların dinginliğine tanıklık ettik. Ve vatandaşların tesisi kullanmakla mutlu olduklarını gözlemledik.

Salgından dolayı yakın zamanda saat 10-19 arası hizmet vermeye başlayan kaffe, spor tesisi içinde bir dinlenme alanı olarak dikkat çekmektedir. Anahtarı kaffede olan ayrı ayrı kadın ve erkek tuvaletleri  her vatandaşın rahatça kullanacağı temizlikte olduğunu gördük.
Ancak, her meslekten teknik ekibe sahip Kartal Belediyesi’nin tuvalet girişlerine kapı üstü bir saçak vb. yapmayarak tuvalet girişlerinde oluşan su birikintilerini çözümsüz bırakmış olmasına şaşırdığımızı da belirtelim.

Atalar Spor Tesisi, hala saha dışındaki bu kullanımı vatandaşları mutlu ederken, mahalle gençleri ve çocukları için ise ellerinden alınmış sahaları nedeniyle bir mağduriyet ve mutsuzluk nedeni haline gelmiş durumda. Salgın nedeniyle halı sahaların kapalı olması çözüm sürecini zorlaştıran bir başka etken oldu. Bu nesnel durum mahalledeki çocuk vatandaşlar tarafından tel örgülerin kesilmesine kadar süreci tetiklediği görülmektedir. Bu durum hemen bir yargıya dönüştürülerek vandalizm olarak tanımlandı.
Ancak, gençlerin ve çocukların, daha önce ücretsiz ve özgürce kullandıkları sahayı artık kullanamadıkları gerçekliğini görmeden tel örgülerinin kesilmesini vandalizm  olarak tanımlamak sorunu daha da derinleştireceği görülmektedir.
Bu durumda, Kartal Belediyesi’nin acil bir çözüm olarak tesis içine bekçi koyarak Atalar Spor Tesisini koruma amacı yetersiz kalacaktır.
Bundan dolayı konu daha gerçekçi ele alınmalıdır;  On yıllardır bu tesisi kullanan Atalar Spor Kulübünün kendisi için talep ettiği tasarruf hakkı, başta mahalle genç ve çocukları olmak üzere mahalle halkının sahayı kullanma talebi çözülmeden, tesisin gerçekten mahalle halkına ait olduğu aidiyeti gerçekleşmeden sorunu çözmek mümkün değildir.

Kartal Atalar Mahalle Muhtarı Erhan Gülmüş ile konuştuğumuzda Gülmüş; Kartal Belediyesi’nin sahayı yeteri kadar koruyamadığını belirterek, gençlerin sahada kovulduğunu belirterek “gençlere burası senin malın değil, Git! dersen, o genç onu keser. Burada sıkıntı gençlerde değildir’ diyerek sıkıntının esasına  dikkat çekti.
Erhan Gülmüş, Atalar Spor Tesisi aynı zamanda bu bölgedeki çocuklarımızın kötü alışkanlıklarda kurtarmanın bir aracı olmalıdır’ diyerek spor tesisinin gençler için olumlu bir çok konu için uygun bir alan olacağının önemine vurgu yaptı.
Atalar Spor Kulübü futbol hocası Ayhan Çelik ise çocukların ders saatlerinden dolayı sabit idman koyamadıklarını ve kendilerinin esnek idman saatleri içinde halı sahayı kullanmak istediklerini belitti. Bundan dolayı halı sahanın bir program dahilinde kullanılmasının kendi açısından zorluğa yol açacağını belirtti. Dolayısıyla birbiriyle çelişkili talepler ortak bir paydada birleştirilemediği taktirde  ne mahalledeki genç vatandaşların ne Atalar Spor Kulübü sporcularının talebi karşılanmış olabilir.
Görüştüğümüz Kartal Belediye yetkilileri ise, salgın nedeniyle  Atalar Spor Tesisi açılışını henüz yapamadıklarını ve salgın nedeniyle halı saha kullanımının mümkün olmamasından dolayı halı sahayı kullanmadıklarını belirti. Salgın koşullarına bağlı olarak  Atalar Spor Tesisini Kartal Belediyesi Spor İşleri Müdürlüğü olarak tasarruf edeceklerini ve program dahilinde vatandaşların hizmetine açacaklarını belirtti. Salgından dolayı başta gençler olmak üzere vatandaşlardan biraz daha sabır beklediklerini belirterek durumu tanımladılar.
 
 
 
 

Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar