Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaSAĞLIKAz uyku kalp krizi riskini arttırıyor

Az uyku kalp krizi riskini arttırıyor

Uzun ve kuralsız çalışma saatleri, yoksulluk ve stres uyku zamanı ve düzenini bozmaktadır. Az uyku kalp krizi riskini arttırıyor.

Berliner Kurier’in haberine göre, uyku sağlığınız için iyidir – ama ne kadar? Detroit’teki Henry Ford Hastanesi tarafından yapılan yeni bir araştırma, kalp krizi riskini azaltmak için ne kadar uykuya ihtiyacınız olduğunu belirledi: 6 ila 7 saat arasında.

Çalışma direktörü Dr. Kartik Gupta, 14 079 yetişkinin verilerini değerlendirmiş ve sağlıkları, yaşam tarzları ve diyetleriyle ilgili anketleri doldurmuştu. Ortalama yaş 46 idi. Önümüzdeki sekiz yıl boyunca her altı ayda bir, araştırmacılar katılımcıların kalp krizi veya felçten ölüp ölmediğini kontrol ettiler.

Dr. Ford Hastanesinde dahiliyeci Gupta, ölüm riski “ASCVD” denilen risk ölçeğine göre ölçüldü. Bu, önümüzdeki 10 yıl içinde kardiyovasküler problemlere veya sertleşmiş arterlere bağlı ölüm olasılığını tahmin ediyor.

Altı saat ile yedi saat arasında uyuyan katılımcıların ölçeğe göre yüzde 3,3 ölüm riski vardı. Altı saatten az uyuyan test denekleri yüzde 4,6 ile en kötüsünü yaptı, geç kalkanlar (7 saatten fazla) ortalama yüzde 3,5 aldı.

Dr. Gupta bir basın bülteninde: “Kalp problemleriyle ilişkili inflamatuar belirteç CRP’nin seviyesi çok kısa ve çok uzun uyku ile artar. Diyet, egzersiz ve sigara ile birlikte uyku, kardiyovasküler problemlerde açıkça önemli bir faktördür. “

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı