Perşembe, Mayıs 26, 2022
Ana SayfaSAĞLIKSGK Özel hastaneler için yüzde 20’e varan zam yaptı

SGK Özel hastaneler için yüzde 20’e varan zam yaptı

SGK, özel hastanelerden satın aldığı sağlık hizmetlerinin fiyatlarına yüzde 20’ye varan zam yaptı.

 
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), özel hastanelerden satın aldığı sağlık hizmetlerinin fiyatlarına yüzde 20’ye varan zam yaptı. Yapılan zam Resmi Gazete’de 28 Nisan 2021’de yayımlanan Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile duyuruldu.
Yapılan bu zammın detaylarını Dr. Ergün Demir ve Dr. Güray Kılıç,  Cumhuriyet gazetesinden Sibel Bahçetepe’ye anlattı.
Demir ve Kılıç’ın aktardığına göre özel hastaneler, “Eğer zam yapılmaz ise hastalara bakmam” tehdidini kullandı.  Bunu sonucu yapılan düzenlemeyle;

  • Vaka başı poliklinik hizmetlerinde yüzde 15,
  • Radyoloji MR, BT, ultrason, grafi ve tetkiklerde yüzde 10,
  • Kan bileşenlerinde yüzde 20,
  • Tıbbi malzeme fiyatlarında yüzde 10,
  • Ve bunların haricindeki bütün hizmetlerde ise yüzde 15 artış sağlandı.
  • 3. basamak üniversite hastaneleri ile eğitim ve araştırma hastanelerinde tanıya dayalı bazı işlemlere, ödenen yüzde 20 lik ilave oran yüzde 30’a çıkarıldı.
  • 3.basamak üniversite hastaneleri ile eğitim ve araştırma hastaneleri fiyatlandırmasında ilave oran uygulanacak işlemlere yüzde 10 ilave edildi.

Böylece SGK, en çok 3. basamak hastanelerinde olmak üzere kamu/özel tüm sağlık işletmelerinden satın aldığı sağlık hizmetlerinin fiyatlarına yüzde 15 ile 20 arasında zam yaptı.
 

GÜNLÜK YOĞUN BAKIM HASTASININ MALİYETİ 2982 TL

 
Türkiye’de toplam yoğun bakım yatak sayısının yüzde 40,9’u özel sektör hastanelerin elinde. Yetişkin yoğun bakımın ise yüzde 35,7’si özel sektörünün elindedir. Bundan dolayı hastalar özel sektör hastanelerine gitmek zorunda kalmaktadır.  Yani müşteri bulmaktan zorlanmayan özel sektör hastanelerinin sadece pandemi sürecinde iki defa  yoğun bakım ücretleri artırıldı.  Yapılan artışlarla 3. basamak bir hastanede yoğun bakım ünitesinde yatan Kovid-19 tanılı hastanın SGK’ye bir günlük paket fiyat faturası 2982 TL oldu.

Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar