Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaGÜNCELBalyalı: Pendik'i, 3 aile 10 tane insan yönetiyor

Balyalı: Pendik’i, 3 aile 10 tane insan yönetiyor

Balyalı: Bunu her yerde söylüyorum, söylemeye devam edeceğim. Pendik’te Pendik Belediyesi’ne, çevresine çökmüş, çöreklenmiş imar rantıyla beslenen bir takım aileler ve bir takım isimler var. Pendik’i aslında bakarsanız yani belediye başkanları falan değil, 3 aile 10 tane insan yönetiyor.

Yüksel Fırat/Pendik

Cumhuriyet Halk Partisi Pendik Belediyesi Başkan Adayı Süleyman Tarık Balyalı kahvaltılı toplantıda gazetecileri ağılardı. Balyalı, Pendik’e ilişkin projelerini bir sonraki buluşmaya bırakırken bu toplantıda Pendik’in sorunlarına dikkat çekti.

Toplantının açılış konuşasını yapan Cumhuriyet Halk Partisi Pendik İlçe Başkanı Niyazi Güneri, “Sokakta aldığımız izlenim, 31Mart’ta değişim ayak seslerinin geldiğini bilmenizi isterim” dedi.

Balyalı doğup büyüme Pendik’li olduğuna, 30 yıldır siyasetin içinde olduğunu ilçe başkanlığı de olmak üzere parti içinde tüm görevlerde bulunduğunu, Pendik Belediyesi Meclis Üyeliği, İstanbul Büyükşehir Beldiye Meclis Üyeliği ve grup sözcülüğü görevlerini yürüttüğünü ve bu dönem, İstanbul Büyükşehir Beldiye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili olarak görev yaptığını belirtti. Tüm bu görevlerle büyük tecrübeler edindiğini söyleyen Balyalı, kendisi ve siyasi kadrolarla birlikte çok iyi tanıdığı Pendik’i çok iyi yöneteceklerini söyledi.

Tarık Belaylı Pendik’in imar sorunlarına dikkat çekerken Pendik’i, “3 aile 10 tane insan yönetiyor.” dedi.

Balyalı;  “30 yıldan beri devam eden iktidar var. Bu şehirde hala imar sorunları, hala mülkiyet sorunları, hala ulaşım sorunu, hala kentsel dönüşüm sorunu var ve bunlar çözülmedi.

Bir de Pendik’te bir şey daha değişmiyor. Bunu her yerde söylüyorum, söylemeye devam edeceğim. Pendik’te Pendik belediyesine, çevresine çökmüş, çöreklenmiş imar rantıyla beslenen bir takım aileler ve bir takım isimler var. Pendik’i aslında bakarsanız yani belediye başkanları falan değil, 3 aile 10 tane insan yönetiyor. Onların istediği yönetime geliyor, onların istemediği yönetime gelemiyor. Onların istediğine istedikleri görevler veriliyor, istemediklerine istedikleri hiçbir şey yapmıyorlar, yaptırmıyorlar.

Pendik’te nereye bakarsanız onları görürsünüz. İsterseniz lisenin oraya bakın onları görürsünüz, isterseniz Sapanbağları’na bakın onları görürsünüz, isterseniz Kaynarca’ya bakın onları görürsünüz, Bu şehirde onların istediği gerçekten bir avuç insan dediğimiz bu insanların istedikleri oluyor.” dedi.

Balyalı devamında, Pendik’in çok ciddi adaletsizliklerin olduğu bir şehir haline geldiğini örneklerle aktardı.

“Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan çıktığınızda hemen sağınızda ve solunuzda parseller var. Sağınızdaki parseller üzerinde yapılmış binalar bulunuyor, üstünde AVM’ler falan var. Yapılmış bitmiş, hepsinde içinde insanlar var, vatandaşlar var, dükkanlar var, devam ediyor sol tarafta hemen boş alanlar var. Bu alanın da imarı var. Bu arada bu imarlı yerde de imar tamamen ticaret alanı, konut yapma hakkına sahip değilsiniz. Yüzde sıfır konut yapma hakkınız var. Bundan 3-4 ay kadar önce Pendik Belediye Meclisine bir karar geldi. Dediler ki; Bu sıfır konut yapma hakkı olan yerlere % 20 konut yapma hakkı verelim. Böyle hak veriliyor. Ben dedim ki: ‘Buradaki binalar yapılmış. Bunların hepsi bitmiş. Bu vatandaşlar yani yapılan binaları yıkacaklar da yeni baştan mı yapacaklar?’ Tabii ki öyle bir şey olmayacak değerli arkadaşlar. Bu binalarda birileri bir takım kaçak işler mi yaptı? Onları affetmeye mi çalışıyorsunuz? Veya soldaki boş parsellerde bir imar rantı mı yaratmaya çalışıyorsunuz? Bunların hepsini sorguladık.

Dönüp baktığımızda sadece 14-15 tane parselden bahsediyor. Bir mahalleyi ilgilendiren bir plan değil, mahallenin tamamını ilgilendiren bir plan değil, bölgenin yani 34 mahalleyi ilgilendiren bir bölge planı değil. Sadece 14-15 tane özel seçilmiş parselden bahsediyorum.

Bunlara ilişkin bize bir plan teklifi getirdiler. Reddettik. Kanun gereği aynı planın Büyükşehir Meclisi’ne gelmesi gerekiyor. Büyükşehir Meclisi’ne bir sürprizle geldi. Aslında sıfır konut yapma hakkı olan yerlerde, Pendik Belediyesi % 20 konut yapma hakkı vermişti. Biliyorsunuz Büyükşehir Meclisi’nde AK Parti’nin çoğunluğu var. İmar Komisyonu’nda AK Parti çoğunluğu olan Belediye Meclisi’ne indirilen dosyada birden % 50 çıktığını gördük. Birden ne değişti? % 20 konut yapma hakkı olan yerde % 50 konut yapma hakkı. Tabii biz itiraz hakkımızı kullandık. Hukuki süre içerisinde itiraz ettik. Ekrem Başkanımız ile konuştuk, veto etti. Bu adaletsiz karardan dolayı konunun tekrar görüşülmesi gerekiyor. Peki, ne oldu biliyor musunuz? Pendik’te % 20 olan, Büyükşehir Meclisi’ne % 50 olarak verilen dosya, bir sonraki gelişinde yani üçüncü kez gelişinde bu sefer konut yapma hakkı % 55’e çıkartıldı. Belediye Meclisi’nden geçti.

Ne değişti değerli arkadaşlarım? Pendik’te % 20 verdiniz, yetmedi Büyükşehir’de % 50 verdiniz, yetmedi, birileri dedi ki size; ‘% 50 yetmez bize % 55 konut yapma hakkı verin.’ Bütün bunların hepsi 3 ay içerisinde Pendik ve İBB Meclislerinden geçti.”

Bir avuç insanın isteğini hemen yerine getirildiğini ve Sanayi Mahallesi,  Harmantepe Mahallesi, Ertuğrulgazi-Sülüntepe Mahallesi başta olmak üzere on binlerce vatandaşın talebi yok sayıldığını belirtti.

Balyalı, Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin’in partizanca davrandığını ve İstanbul Büyükşehir Balediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Pendik için bile görüşmediğini söyledi.

Balyalı, Ahmet Cin’in partizanca tutumuna ilişkin verdiği bir örnek ise şöyle;

Ertuğrulgazi Mahallesi’nde bir kreş inşaatına başladık. Orada da biliyorsunuz bir imar planı yapıldı ve sonra uygulama imar planları devreye sokuldu. Akşam yattık, Büyükşehir Belediyesine ait olan arazi sabah kalktığımızda Hazineye aitti. Askıya çıkan planlarda Büyükşehir Belediyesi’nin üzerinde kreş inşaatı yaptığı arazinin bir gün içerisinde Hazineye devredildiğini gördük. Ya kreş yapıyoruz. Kendi arazimiz üstünde kreş yapıyoruz. Bunu yaptığımızı biliyorsunuz. İnşaat devam ediyor. Ne oldu yani? Ne oldu? Biz Büyükşehir Belediyesi olarak o kreşi işletebilmek için hazineyle protokol yapmak zorunda kalacağız. Az önce dedim ya, kendi evimizde kiracı olmaya çalışıyoruz. Kira kontratı yapacağız, belki de bir anlamda. Değerli arkadaşlar, şimdi ne gerek var? Kreşe bile tahammülü olmayanların yani daha sonra neler yapacağını siz düşünün. Bunlar, bizim için gerçekten çok acı şeyler.

Balyalı Pendik Belediyesi’nin okulların bakımını yapmadığını belirterek şöyle dedi; “Pendik’te geçmiş dönemde Kenan Şahin döneminde okulların bakım, onarım, tadilat, temizlik giderleri Pendik Belediyesi tarafından yapılırdı. Doğru bir şey yapardı. Bizim aramızdaki tartışma; “Bu bütçe yetmez, biraz daha fazla bütçe” tartışmasıydı ama yapılan iş temelde doğruydu. Bugün bu dönemde Pendik hiçbir okula ne tamir, ne bakım, ne onarım, ufak tefek birkaç şey dışında hiç bir şey yapmadı. Okul müdürlerimizin bize gelmesiyle, okul aile birliklerinin bize gelmesiyle, biz bir süre önce bunun farkına vardık ve son 1 yıl içerisinde civardaki onlarca okulun bakımını, onarımını, tadilatını yaptık.”

Balyalı, Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin’in “Kendi döneminde kendisine ait bir projesi olmayan bir projesi hayata geçmeden dönemi bitiren bir belediye başkanı olacak. dedi.

Balyalı, “Öyle şeyler yaşıyoruz ki mesela 168 proje açılışı oldu. Aranızda 168 projenin olduğunu bilen var mı? Bunu herhangi bir yerde yazıldı mı? Ben biliyorum 168 projenin önemli bir çoğunluğu Kenan Şahin döneminde başlamış, bitirilmiş ya da Kenan Şahin döneminde projelendirilmiş, başlanmış, bu dönem bitirilmiş projeler. Sayın Cumhurbaşkanı’nı getirdiler buraya.

Kendi döneminde kendisine ait bir projesi olmayan bir projesi hayata geçmeden dönemi bitiren bir belediye başkanı olacak. En büyük projesi ‘Pendik Belediye Binası idi. Başladı, müteahhit gitti, ondan sonra 2 sene durdu. Şimdi bir ihale yaptılar, Pendik Belediyesi’nin şirketine verdiler. Pendik belediye binası 4 seneden beri ortada yok. Mevcut belediye binasında sığınmış durumdayız. Herkes ufacık odalarda resmen sığınmış durumdayız. ‘Pendik Belediye Binası inşaatını bile yapamıyor. Kendi belediye binası inşaatını yapamayan bir anlayışın Pendik’e katkı sağlamasını herhalde bekleyemeyiz, değerli arkadaşlar. Pendik’teki sorunları çözmesini de bekleyemeyiz. Önce kendi belediye binasını yapması gerekiyor.” diyerek eleştirdi.

Balyalı Pendik Belediye çalışanlarının çok sıkıntılı olduğunu ve eylem yapan 13 işçinin işten atıldığını söyledi. Balyalı, . O adar ilginç ki; Kendi hakkını aramak için yani bir günlük iş bırakan çalışanlarına ‘Bunları Tarık Balyalı kışkırtıyor’ diyebilecek kadar meseleyi abartan, çarpıtan, buradaki kendi eksikliğini görmezden getirmeye çalışan bir anlayış var.”

Balyalı kullandığı slogan atıf yaparak, “Pendik’le Birlikte” benim için bir slogan değil yaşam biçimidir.” diyen Balyalı;  “Pendik için, Pendik’te bu düzenin değişmesini isteyen, Pendik’te bu adaletsiz düzenin değişmesini isteyen herkesle birlikte, geçmiş dönemde kime oy verdiğine bakmaksızın, bu şehirde bu düzenin değişmesini isteyen, bu şehrin bir avuç insandan kurtulup gerçekten 750.000 nüfuslu Pendik’e yakışan bir yönetimin gelmesi için Pendik’le birlikte mücadele edeceğiz. 31 Mart 2024 tarihinde seçimleri Pendik’le birlikte kazanacağız.

Bizim bugüne kadar söylememiz “16 milyon İstanbulluya hizmet.” Ben bugün itibariyle bunu,  ’16 milyon İstanbulluya ve 750.000 Pendikliye hizmet.’ olarak değiştirdim. 16 milyon İstanbulluya ve 750.000 Pendikliye hizmet edeceğiz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Yüksel Fırat: Parti gözetmeksizin tüm Pendiklilerin desteğini istediniz. Bir belediye başkanı bir belediye başkanıyla yarışır ya da partiler orada karşı karşıya gelir

Ama sizin buradaki tanımınızda bir oligarşi ile karşı karşıyasınız; 3 aile 10 kişi. Bu anlamla biraz Pendik’te seçim alanı farklılaşıyor mu Ya da bu konuda bu süreç nasıl gelişecek?

Balyalı: Pendik’te herkes kimin nasıl pozisyon aldığını gayet iyi biliyor. Çok açık biçimde söyledim. Onlar kimi desteklerse kendi partisi içerisinde o aday oluyor, ya da olamıyor. Pendik’te böyle bir durumla karşı karşıyayız. Bunlar Pendik’in bütün nimetlerinden bir şekilde yararlanıyorlar.

Artık buna bir dur deme zamanı geldi. Bu şehir 750.000 nüfuslu bir şehir ve 10 kişiden daha da büyük bir şehir. Onların mahkumu olmamalı ve AK Parti kendini bir şekilde burada bu anlayıştan kurtarmalı.

Pendik bu saydığım insanların hegemonyasına girmiş durumda. Pendik’i buradan çıkarmak gerekiyor.

Birilerinin bu tavrı alması gerektiğini düşündüğüm için bu tavrı alıyorum. çok net yani 30 seneden beri bu sorunların çözülememesi bir sebebi de bence bunlar. Az önce söyledim dönüp bakın her yerde aynı insanları görürsünüz, eserlerini görürsünüz. Pendik Bence bunlardan yeterince yoruldu.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş