Salı, Temmuz 23, 2024
Ana SayfaGÜNCELBelediye Başkan Aday Adayı Yavuz'dan Öğretmenler Günün Molası

Belediye Başkan Aday Adayı Yavuz’dan Öğretmenler Günün Molası

Kartal Belediye Başkan Aday Adayı Aydın Yavuz, Öğretmenler Günü sebebiyle adaylık çalışmalarına ara vererek Türkiye Beyazay Derneği Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi öğretmenlerini ziyaret etti.

Aydın Yavuz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yoğunlukla sürdürdüğü adaylık çalışmalarına ara vererek Beyazay Rehabilitasyon Merkezi’nde öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutladı.

Beyazay Kartal Dernek Başkanı da olan Aydın Yavuz, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Beyazay Derneği’nin İktisadi işletmesi olan ve 150 öğrenciye hizmet veren Kartal Beyazay Derneği Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi‘ni ziyaret etti. Ziyarette kendisine Bayazay Genel Başkan Yardımcısı Zinnur Züla ve Beyazay Derneğinden Celal Tek eşlik etti. Öğretmenler Günü’nü özel bir organizasyon yapan Yavuz öğretmenlerele birlikte pasta kesip, öğretmenlere çiçek verdi.

Bayazay Genel Koordinasyon Kurulu Üyesi ve Okul Müdürü Nejla Sümer’in karşıladığı Aydın Yavuz, ziyaretinin amacı ve dernek faaliyetleri hakkında yaptığı açıklamada; “Bu programın amacı,  Beyazay’daki engelli öğrencilere çok büyük hizmetleri olan gerçekten kutsal görev yaptıklarına inandığımız ve büyük emek sarf eden öğretmenlerimizin gününü kutlamaktır” diye açıkladı.

BEYAZAY’IN TÜRKİYE ÇAPINDA YAKLAŞIK 80 ŞUBESİ VE YURT DIŞINDA İSE 10 ŞUBESİ VAR

Türkiye Beyazay Derneği’nin çok güzel işler yaptığını belirten Yavuz; Beyazay Derneği Türkiye çapında yaklaşık 80 şubesi olan, yurt dışında da 10 şubesi olan bir dernek. Bütün amacı engelli insanlara yönelik yapılan çalışmalardır. Onlara nasıl katkı sağlayacaklarını düşünüp bu konuda sürekli kendini geliştirerek üstün hizmetler yapmaya çalışan bir dernektir. Bana göre kutsal bir dernektir.

Her gün Türkiye Beyazay Derneği olarak kendimizi geliştirerek engelli çocuklarımıza ne kadar fazla katkı yapabileceğiz, diye mücadele eden bir insan grubu var.  Sonuçta dernekler gönül işiyle yapılır. Hiçbir karşılık beklenmediği gibi bir de kendi imkanlarından katkıda bulunan bir topluluktur. Çok önemli bir görev yapıyorlar.  Gerçekten her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

İHTİYACI OLAN HER KESİME SEVGİYLE KATKI YAPMAK SORUMLULUKTUR

Biz Beyazay’a gönülden bağlıyız. Çünkü engelli insanlarımıza katkıda bulunmak çok değerlidir. Sağlıkçı olmam ve yaklaşık 35 yıldır sağlık sektöründe  bulunmam nedeniyle Kartal’da ihtiyacı olan her kesime sevgiyle katkı yapmayı bir sorumluluk olarak görmekteyim. Bu sorumlulukla tüm insanlara faydalı olmak için çaba harcamaya  devam edeceğim.

Bu nedenle de bu çalışmaların geliştirmesi her zaman benim için önemlidir. Bundan sonraki süreçte de bütün engelli gruplarına ne gerekiyorsa o yöne katkı sağlamaya devam edeceğim. Sadece Beyazay olarak değil, engelli gruplarının hepsine daha fazla katkı yapacağım. “

KarşıSav Haber ve Kartal’ın Sesi Gazeteci olarak sizlerin de okulumuza gelerek okulumuzun tanıtımına katkı sağlayacak olmanızdan dolayı çok mutluyum. Bunun içinde teşekkür ediyoruz diyerek tamamladı konuşmasın.“TÜRKİYE BEYAZAY DERNEĞİ”

1988 tarihinde  kurulan Merkezi istanbul ilinde bulunan “Türkiye Beyazay Derneği” kamu yararına çalışan  dernekler statüsündedir. Genel Başkanı Eski Milletvekili Lokman Ayva olan derneğin bugün Türkiye genelinde 80, yurtdışında 8 şubesi vardır.

Türkiye Beyazay Derneği; görme, işitme ve konuşma, bedensel, zihinsel ve kronik hastalıklarından dolayı engelli olan tüm engelli kitlesini hedef almaktadır. Bunun dışında, engellilerin yakınları, ilgili kurumlar ve toplumun geneli, bilinçlendirme ve bilgilendirme çalışmaları açısından geniş bir hedef kitleyi oluşturmaktadır.

 

Türkiye Beyazay Derneğinin hizmet alanı başlıca 5 ana başlıkta toplanmaktadır.

 

1. Eğitim Çalışmaları
2. Bilgilendirme ve Bilinçlendirme Çalışmaları
3. Farkındalık Oluşturma Çalışmaları
4. Destek Hizmetleri
5. Uluslararası Çalışmalar

Projeler

 

Türkiye Beyazay Derneği; Online Eğitim İle Engelleri Aşıyoruz, Birlikte Yürüyoruz, Eğitim Her Engeli Aşar, Körlüğün Geleceği, Sınır Tanımayan Engelliler Turkuaz, Aydınlan Aydınlat, Engelli Kariyeri, ee – Ticaret, Mobilişi(ti)m projelerini hayata geçirdi. Değişen şartlara paralel olarak yurt genelinde yürüttüğü projelerin yanı sıra, Avrupa Birliği tarafından desteklenen Engelli Yakınlarına Eğitim Projesini de tamamlayarak engelli yakınlarına istihdam sağlamıştır.

 

Ülke genelinde Bu Tuval Senin sloganı ile başlatılan resim yarışmasında, engelli gençlerin sanat ile buluşması hedeflenmiştir.

 

Türkiye’de ilk defa Türkiye Beyazay Derneği ve Eukoba Derneği iş birliği ile mekanlara Eurecert Sertifikası verilmeye başlandı. Kamu ve özel kurumlarının, parkların kısacası yaşam alanlarının engelli ve yaşlılar için erişilebilir hâle geldiğini gösteren belge verme yetkisi, ülkemizde sadece Türkiye Beyazay Derneğindedir.

 

Hedeflerini her geçen gün biraz daha büyüten Türkiye Beyazay Derneği, sınır aşan hizmetleri ile Makedonya, Kosova ve Tataristan’daki engellilerin de umut ışığı oldu. Buralarda yaşayan engellilere malzeme ve eğitim desteği sağlayan dernek, hizmette sınır yoktur anlayışı ile yurtdışında şube açma çalışmalarına da devam etmektedir. Dünya çapında faaliyet gösteren bir organizasyon olma yolunda ilerleyen Türkiye Beyazay Derneği ürettiği ve hayata geçirdiği projelerle engellilerin umut kaynağı olmak, eğitim ve yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla çalışmalarına devam etmektedir.

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş