Salı, Temmuz 23, 2024
Ana SayfaGÜNCELBelediye Başkanı İltan Ekmekçioğlu, "Merkez Kartal Projesi"nin tanıtımını yaptı

Belediye Başkanı İltan Ekmekçioğlu, “Merkez Kartal Projesi”nin tanıtımını yaptı

DEVA Partisi Kartal Belediye Başkanı İltan Ekmekçioğlu Karta’da basınla gerçekleştirdiği toplantıda “Merkez Kartal Projesi”nin tanıtımını yaptı.

Yüksel Fırat/Kartal

DEVA Partisi Kartal Belediye Başkanı İltan Ekmekçioğlu 6 Şubat depremine dikkat çekerek “Bu acı hatırayla, birlikte hareket ederek daha güvenli bir yarın inşa etme kararlılığı ile depreme dayanıklı konutların üretimini üzerimizde bir görev olarak görüyoruz.” dedi.

Ekmekçioğlu “Merkez Kartal Projesini” şu ana başlıklarda sundu:

  • Merkez Kartal projesi,500.000m²’lik bir alanda Kartal Belediye’sinin garantörlüğünde, itibarlı inşaat firmaları konsorsiyumu eliyle yapılması planlanan bir projedir, (Ekmekçioğlu örnek olarak 1990’ların sonu Ataşehir’i gösterdi).
  • Bu proje alanında; yüz bin araçlık kapalı otopark, okul alanı, üniversite alanı, hastane kompleksi, dini tesis alanı, spor alanı, toplu konut alanları, marina, sinema ve tiyatro kompleksi, otel vb. yer alacak. (Ekmekçioğlu örnek olarak Vadistanbul’u gösterdi)
  • Kartal Belediyesi bünyesinde yönetim şirketi kurarak bünyesinde; %30’u beyaz yaka ve üst düzey yönetici olarak toplamda 7500 kişilik istihdam yaratılacak. Bu çalışanların %51’den fazlası kadın olacak.
  • Tüm yapıların altında 2 katlı otopark olacak. Bu otoparkların yönetimi ve geliri Kartal Belediyesi bünyesinde kurulacak şirkete devredilecek. Bu gelir aynı zamanda Kartal Belediye’sinin finansman sorununu çözecektir.
  • Kartal Belediyesi şirketi yönetim firması, tüm bu alanı bir AVM konsepti ile yönetecek; hangi dükkana ne tip iş yeri açılacağı, hangi saatler arası faaliyet göstereceğini belediye belirleyecek. Her ekonomik güce göre alışverişe uygun dükkân olacak. Aynı projede her bütçeye uygun marketler dahi bulunacak, lüks restoran da olacak belediyenin kent lokantası da. Tüm halkımızın tereddüt etmeden bütçesine göre alışveriş yapıp vakit geçirebileceği, nefes alabileceği sosyalleşebileceği bir proje olacak.
  • Site aidatı emsallerinin beşte biri olacak. Çünkü yönetimi belediyede olacak belediye bu şirketle sadece bu proje ile sınırlı olmaksızın Kartal sathında ulaşabilir ücretlerle bina yönetim hizmeti verecek. (hem iç denetim hem de her yıl yapılacak dış denetimler ile buharlaşan mal ve hizmetlerin önünü geçilecek hesap verilebilir yönetim olacak)
  • Belediye Turizm firması kuracak sadece proje alanı sınırlı olmaksızın, Kartal sathında faaliyetler planlayarak Kartal’ın turizmini canlandıracak, yerel işletmelere ek gelir yaratacaktır. Bu belediye şirketi sivil toplum kuruluşları ile işbirliği halinde  Kartal halkının menfaatlerini gözeterek tanıtım projeleri geliştirecek ve uygulayacak.
  • Bu proje uygulama alanında yeşil alanı %50 ye çıkacak.

DEVA Partisi Kartal Belediye Başkanı İltan Ekmekçioğlu “Merkez Kartal Projesi”nin tanıtımının ardından gazetecilerin soru ve önerileri üzerine  bir sohbet gerçekleştirdi.

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş