Çarşamba, Şubat 21, 2024
Ana SayfaGÜNCELBelediye Başkanı Yüksel Bakanlığın Ressen Plananı "Eksik Bulduk" Dedi

Belediye Başkanı Yüksel Bakanlığın Ressen Plananı “Eksik Bulduk” Dedi

Belediye Başkanı Yüksel Bakanlığın Ressen Plananı “Eksik Bulduk” Dedi

Ak Parti Kartal İlçe Başkanı Ebubekir Taşyürek’in müjde olarak verdiği Bakanlığın ressen onayladığı Etap 1 Etap 2 projesinine ilişkin; Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, suskunluğunu bozarak 3. günü ‘planları yerel yönetim olarak birkaç noktada eksik bulduklarını’ ifade etti.

153. Muhtarlar Toplantısı’nda konuşan Yüksel, Etap 1 Etap 2 projesinin onaylandığını, ancak kat yüksekliği ve çarşı probleminin çözümüne yönelik iki temel konuda ilgili bakanlıkla müzakere edip uzlaşma sağlayarak devam etmek istediklerini kaydetti.

‘7 Katlı Binalar İle Kartal Meydanı’nda Ancak Çarşısız, Beton Bir Duvar Olur’

Yüksel, Etap 1 ve Etap 2 ile ilgili planların 3 gün önce onaylandığını ancak yerel yönetim olarak birkaç noktada eksik bulduklarını ifade etti. Bakan Yüksel iki temel konuda yine uzlaşarak yürümek istediklerini ifade ederek bunlardan birinin kat yüksekliği olduğunu söyledi. 7 katlı binalar ile Kartal Meydanı’nda ancak beton bir duvar olabileceğini belirten Başkan Yüksel şöyle konuştu: “Kartal’da arzuladığımız böyle bir şey değil. Biz Kartal’a bir çarşı armağan etmek istiyoruz. Kartal’ın çarşı problemini çözmek istiyoruz. Oraya gıdadan alışverişe çeşitli markalar gelmiş olsun. Pendik’e, Maltepe’ye Kadıköy’e gitmeyelim, Kartal’ın merkezinde, meydanında bu dönüşümü sağlayalım. Yükselen binaların altında açık çarşı meydana gelsin, herkes aradığını bu çarşıda bulsun. Ankara Caddesi’nde olmayan veya talep edilen restoranlardan, giyime akla gelebilecek bütün ihtiyaçlarımızı burada çözelim.”

7 katlı binalar ile Kartal Meydanı’nda ancak beton bir duvar olabileceğini belirten Yüksel “Göreve geldikleri gün Kartal’da yüksekliği 15 kata indirdiklerini ve Bakan ile de bu konuda görüştüklerini aktaran Başkan Yüksel, şu anda planda zemin artı 7 kat sayısının orayı kurtaramayacak bir sayı olduğunu söyledi. Bu durumu müzakere edeceklerini ifade eden Başkan Yüksel, teknik ekip ile beraber Kartal’ın diğer noktalarında yer alan kat sayısına getirmeyi arzu ettiklerini” söyledi.

Çarşı Fonksiyonu İçine Yerleştirilen Cami

8 yıldır Etap 1 Etap 2 projesine ilişkin Kartallı vatandaşlar bilgi sahibi olamazken fısıldanan tek şey kaç camii olacağı ve nerede olacağı tartışmaları oldu. Plan içinde 2 caminin yer aldığını belirten Belediye Başkanı Yüksel sözlerine şöyle devam etti: “Binaların dönüşümünde çarşıyı ortaya çıkarmakla alakalı çalışmayı biz arzuluyoruz. Dolaysıyla çarşı fonksiyonunun etkilememesi için camimizi yan tarafa alıp tamamını çarşı olarak hayata geçirmekle ilgili yine müzakeremizi yapacağız.

Kartal’daki arkadaşlarımızın da birçoğu bizimle aynı düşünüyor. Belki orada bakanlıkta onayı yapan arkadaşlara fikirler iletilmiştir; yeri bilmedikleri, görmedikleri için belki de anlamamışlardır. Hatta biz kendimiz bizzat 5-6 tane cami yeri önerdik. Çarşı fonksiyonunu bozmadan mesela bir tanesini sahilde önerdik.

Bu konuyu da müzakere eder bir sonuca bağlarız. Çünkü orada yaşayan komşularımızın da başka başka talepleri var. Hemen akabinde orada yaşayan komşularımız geldi.  Bu söylediğim 2 teknik konu dışında da incelememiz devam ediyor.

‘Olumlu; Ama Müzakere Edip Çözme Kaydıyla’

Biz planın onaylanmış olmasına olumlu gözle bakıyoruz, ama eksiklerini müzakere edip çözmek kaydıyla. Çünkü atılan her adım kıymetlidir, değerlidir. Bu sürecin, çözümün iki müzakerede olgunlaşacağına ben inanıyorum. O müzakerelerimizi yaptıktan sonra Kartal’ın en büyük, kronik sorunlarından bir tanesini hızlıca çözeceğiz. Tek başına planın onaylanması sorunu çözmüyor, bahsettiğimiz sorunları müzakere edip çözdükten sonra ancak vatandaşı mutlu edebiliriz, sorunlarını çözebiliriz.

Bu haliyle sorun var, ama ben sürece olumlu bakıyorum ve müzakere ile bunu aşağımıza inanıyorum. Cumhuriyet Mahallesi’nde 50 parselde aştığımız gibi orası da 30 – 40 yıllık bir sorundu. Etap 1, 2 de müzakere ederek çözülecek çünkü bu köy bizim köyümüz. Kavga ederek bağırıp çağırarak değil ikna ederek, sizlerin de kanaat önderlerinin de yardımını alarak siyaset üstü bakarak doğruyu bulup çözmek zorundayız. Bunlar bizim geleceğimiz. Etap 1, Etap 2’deki bu saydığım 2 konuyu müzakere edip çözdüğümüz anda Kartal’ın çehresini değiştirmiş olacağız.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı