Pazar, Haziran 23, 2024
Ana SayfaGÜNCELBostancı-Dudullu Metrosu Açıldı

Bostancı-Dudullu Metrosu Açıldı

Bostancı-Dudullu Metrosu Açıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapımı tamamlanan İstanbul’un Anadolu yakasında 3 önemli metro hattını birbirine bağlayan Dudullu-Bostancı Metrosu’nun açılışı liderlerin katılımı ile gerçekleşti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin(İBB) yürüttüğü, Anadolu Yakası’nda Maltepe, Kadıköy, Ataşehir ve Ümraniye ilçelerini birbirine bağlayacak Dudullu-Bostancı metro hattı çalışmalarında sona gelindi. İstanbul’un Anadolu yakasında 3 önemli metro hattını birbirine bağlayan Dudullu-Bostancı Metrosu kullanıma açıdı.

Bostancı-Dudullu Metrosunun güzergahı

Bostancı
Emin Ali Paşa
Ayşekadın
Kozyatağı
Küçükbakkalköy
İçerenköy
Kayışdağı
Mevlâna
İmes
Modoko-Keyap
Dudullu
Huzur
Parseller
14,3 km uzunluğunda, 13 istasyonu bulunan Anadolu Yakası’nın Kuzey Güney aksında raylı sistem entegrasyonunu sağlayacak, yoğun nüfusa sahip Maltepe, Kadıköy, Ataşehir ve Ümraniye ilçelerinden geçecek Bostancı-Dudullu Metro Hattı’nın açılış töreninde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na, 6’lı masa liderlerinden, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da eşlik etti.
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

190’ıncı projenin açılışını beraber yapıyoruz

Ağustos 2022’de başlattığımız 150 günde 150 projenin final açılışındayız. Gerçi biraz hızlı gitmişiz; 150’nci değil 190’ıncı projenin açılışını beraber yapıyoruz. Hepinizin huzurunda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımı yürekten kutluyorum.

Görevde kaldığımız sürenin yarısını metroya ayırdık. Hayata geçirdiğimiz metro 46,2 kilometreye ulaştı, daha fazlasının yapımına da devam ediliyor. Metro yapımında tüm başkanların emekleri vardır. Bu 46 kilometrede emeği bulunan bizden önceki başkanlara, müteahhitlere, çalışanlara dolu dolu teşekkür ediyorum. Hayatını kaybedenlere de Allah’tan rahmet diliyorum.

150 günde 150 proje

150 günde 150 proje kapsamında bu kadim şehrin her bölgesinde eşit bir biçimde hizmeti koşarak yaparak her gittiğimiz yerde hangi partiden olursa olsun belediye başkanını kucaklayıp davet ederek tam 161 noktada 190 projeyi tamamladık ya da temel attık.  Bu kapsamda 27 altyapı projesine tam 9.1 milyar lira, 11 ulaşım projesine 14.9 milyar lira, 9 kültürel miras projesine 120 milyon lira, 44 çevre ve kentleşme projesine 2.9 milyar lira, 13 kültür ve sanat projesine 300 milyon lira, 13 spor ve sağlık projesine 250 milyon lira… Halkımızın vergileriyle bize ulaşan o kutsal emanete, bütçemize gözümüzün nuru gibi bakarak şehrimize tam 31 milyar liralık açılışlar yapmanın gururunu yaşıyorum. İstanbul yatırımlarla güçleniyor mottosuyla çıktığımız bu yolda sosyal destek ve yardımları da görülmemiş ölçüde artırdık.

* Yeşil alan yatırımlarına hiç olmadığı kadar hız verdik. Onlarca kreş açtık, hiç yoktu. Binlerce gencimizin faydalanacağı yurtları açtık, açmaya devam ediyoruz. Yerebatan Sarnıcı’nı da tarihi camii ve türbelerimizi de restore ettik, etmeye devam ediyoruz.  Su baskınlarını önleyen altyapı yatırımlarını da, çiftçilerimize de destek sunmaya devam ettik.

İmamoğlu’ndan sonra kürsüye çıkan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu;Dün bir araya geldik başkanlarımızla 10 saat kadar. Onlar ne senaryo yazarlarsa yazsın, milletin kaderinde altılı masa var. Evet farklı görüşlerdeniz, farklı partileriz. Ama biz Türkiye’ye ortak bir gelecek, demokrasi inşa etmekte kararlıyız. Dünkü buluşmamızda da İmamoğlu’nun yanında olduğumuzu tekrar gösterdik. Kimse bu milletin iradesine ipotek koyamaz.” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise “Neler gördük, ama yargının böylesini görmedik. Demek ki neymiş, yargının bağımsızlığı, tarafsızlığı için kazanmak zorundaymışız. Burada sonrası için bir yolculuk başlayacak. Ben bir İstanbulluyum. Oy vermiş biri olarak söylüyorum ki, eğer biz İmamoğlu’na verilen haksız karara karşı mücadele vermezsek, haksızlığa karşı dimdik duramazsak yuh olsun bize. Biz hukuksuzlukları birebir yaşamış, işkenceleri yaşamış bir nesiliz. O yüzden İmamoğlu’nun arkasında mutlaka duracağız.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kürsüye “hak, hukuk, adalet” sloganlarıyla çıktı. Kılıçdaroğlu; “Ekrem İmamoğlu’nun kılını dahi teslim etmeyeceğiz. Söyledim, bu yola girerlerse cehennemin kapılarını açmış olurlar. Bu kadar mert ve erkekçe söylüyorum.

Bizim mücadelemiz hak mücadelesidir. Geldikleri gibi gidecekler. Ama sadece gitmeyecekler, siyasetten emekli edeceğiz onları. Yetkiyi veren de İstanbulludur, yetkiyi alacak da İstanbulludur. Ekrem başkan İstanbul’u dünyanın incisi haline getirecek. Bunu hep beraber yapacağız. Adalet için, hak için, hukuk için mücadele edeceğiz.” dedi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş