Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaPOLİTİKAEmek ve Özgürlük İttifakı: Mutabakat ile belirlenmiş ortak aday seçeneğine daha yakınız

Emek ve Özgürlük İttifakı: Mutabakat ile belirlenmiş ortak aday seçeneğine daha yakınız

Emek ve Özgürlük İttifakı: Mutabakat ile belirlenmiş ortak aday seçeneğine daha yakınız

Emek ve Özgürlük İttifakı; “Cumhurbaşkanlığı seçiminde kendi adayımızı belirleme sürecinde ilkelerimizle uygun, mutabakat ile belirlenmiş ortak aday seçeneğine daha yakın olduğumuzu ilan ediyoruz.”

Emek ve Özgürlük İttifakı’nı oluşturan Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) ve Toplumsal Özgürlük Partisi’ (TÖP) yaptığı toplantının ardından bir açıklama yaptı.

ORTAK ADAY DA GÜNDEMLER ARASINDA

Toplantıda bu yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine dair de kapsamlı değerlendirmelerde bulunulduğunu belirten ittifak, şunları kaydetti:

“Gelişmeler Türkiye’ye köklü bir demokratik dönüşüm dayatmaktadır. Bu konuda ittifak olarak tarihi sorumluluğumuzun farkındayız ve Türkiye’nin mevcut koşullardan kurtulması için üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeye her zamankinden daha kararlıyız. Cumhurbaşkanlığı seçiminde kendi adayımızı belirleme sürecinde ilkelerimizle uygun, mutabakat ile belirlenmiş ortak aday seçeneğine daha yakın olduğumuzu ilan ediyoruz. Değişim isteyen ve topluma karşı sorumluluk duyan ve başta muhalefet olmak üzere bütün toplumsal güçleri de bu tarihi sorumluluğun gereği olarak hem cesur olmaya hem de açık ve şeffaf bir şekilde sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz.”

15 OCAK MİTİNGİNE ÇAĞRI: DEĞİŞİM ŞÖLENİ OLSUN

Emek ve Özgürlük İttifakı, 15 Ocak Pazar günü İstanbul Kartal Meydanı’nda “Yoksulluğa, savaşa, baskılara dur diyelim” sloganıyla ilk ortak mitinglerini düzenleyeceklerini belirterek açıklamada “Umutsuzluğa yer yok. EYT’lilerin ısrarlı ve kitlesel mücadelesi sonuç verdi. Bekaert işçileri yasakları fiili grevle delerek mücadelenin yolunu açtı. Kadınlar yurdun dört bir yanında yürüttükleri ‘her çocuğa bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek’ kampanyası sınırlı kazanımla da olsa sonuç verdi. Yeni yıla Adana saya işçileri ve Gaziantep döküm işçilerinin ücret artışı talepli yerli ve mülteci işçilerin ortak eylemleriyle girdik”

15 Ocak Pazar günü İstanbul Kartal Meydanı’nda “Yoksulluğa, savaşa, baskılara dur diyelim” sloganıyla ilk ortak mitinglerini düzenleyeceklerini de belirten ittifak, “On binlerin katılımıyla, milyonların taleplerini haykıracağız. Toplumsal muhalefetin tüm güçlerini bu sesi birlikte yükseltmeye, mitingi 2023 yılında yaşanacak siyasi değişimin şölenine dönüştürmeye çağırıyoruz” dedi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı