Salı, Ekim 3, 2023
Ana SayfaGÜNCEL10. gün: CAN KAYBI 35 BİN 643'E YÜKSELDİ

10. gün: CAN KAYBI 35 BİN 643’E YÜKSELDİ

10. gün: CAN KAYBI 35 BİN 643’E YÜKSELDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından depremde 35 bin 418 kişinin yaşamını yitirdiğini, 105 bin 505 kişinin yaralandığını belirtti. Erdoğan, “Yaralılarımızdan 13 bin 208’i halen hastanelerimizde tedavi altındadır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan ayrıca, deprem bölgesindeki binalara ilişkin de bilgiler verdi. “Şu ana kadar deprem bölgesindeki yaklaşık 369 bin binadaki 1 milyon 850 bin ev ve iş yeri Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ekipleri tarafından incelendi” diyen Erdoğan, “İlk belirlemelere göre deprem bölgesinde 47 bin binadaki 211 bin konutun yıkılmış, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğu tespit edildi” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Maraş depremi, Cumhuriyet tarihinin en fazla can kaybının yaşandığı deprem olarak kayıplara geçti.

Kandilli Rasathanesi’nin verilerine göre, 26 Aralık 1939’da 7.9 büyüklüğünde meydana gelen Erzincan Depremi’nde 32 bin 968 kişi yaşamını yitirmişti.

8. gün: CAN KAYBI 31 BİN 643’E YÜKSELDİ

AFAD, Maraş merkezli depremlerde 31 bin 643 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Açıklamada 158 bin 165 depremzedenin, bölgeden diğer illere tahliye edildiği de kaydedildi.

177. SAATTE SAĞ KURTARILDI

35 yaşındaki Bünyamin İdacı, depremde yıkılan Adıyaman merkezdeki Kılıç Apartmanı’ndan 177’nci saatte sağ kurtarıldı.

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI GEREKÇE GÖSTERİLEREK 56 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI, 14’Ü TUTUKLANDI

Emniyet Genel Müdürlüğü, yaptığı açıklamada, depreme dair sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 475 hesap yöneticisinin “tespit edildiğini”, 56 kişinin gözaltına alındığını ve 14’ünün tutuklandığını bildirdi.

Açıklamada “oltalama” yönetmiyle dolandırıcılığa yönelik hazırlanan 41 internet sitesinin kapatılmasının sağlandığı, resmi kurumları taklit ederek para talep eden 4 sosyal medya hesabıyla ilgili işlem yapıldığı ve “deprem yardımı” temasıyla para yatırılması talep edilen 3 kripto varlık cüzdan adresinin tespit edilerek cüzdanların dondurulmasının sağlandığı söylendi.

7. gün Maraş’taki iki deprem 10 ili vurdu: Can kaybı en az 24 bin 617

Maraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler 10 ilde yıkıma ve can kaybına sebep oldu, en az 24 bin 617 kişi yaşamını yitirdi.

12:42 ADIYAMAN’DA YIKILAN BİNALRIN MÜTEAHHİTLERİ GÜRCİSTAN’A KAÇARKEN YAKALANDI

Adıyaman’da depremde yıkılan çok sayıda binanın müteahhidi olduğu belirlenen Yavuz Karakuş ve Sevilay Karakuş, Gürcistan’a kaçarken İstanbul Havalimanı’nda yakalandı.

11:53 KÜBA, TÜRKİYE’YE SAĞLIK EKİBİ YOLLADI

Küba, depremler nedeniyle Türkiye’ye 32 kişilik sağlık ekibi yolladı. Türkiye’nin Havana Büyükelçisi Vehbi Esgel Etensel, Kübalı yardım ekibini havalimanından uğurladı. 1959’daki Küba Devrimi’nden bu ya ‘beyaz önlüklü ordu’ olarak adlandırılan doktorların, yarın İstanbul’da olması bekleniyor.

YÖK’TEN AÇIKLAMA: UZAKTAN EĞİTİM UYGUN

YÖK, ‘Yükseköğretim Kurulu tarafından 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı bahar döneminin uzaktan öğretim yoluyla tamamlanmasının uygun olduğuna karar verilmiştir’ açıklamasını yaptı.

11:51 9 BİN 782 MADENCİ DEPREM BÖLGESİNDE

Depremlerin ardından, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ), Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve alt şirketleri üretime ara vererek madencilerini deprem bölgesindeki çalışmalara yönlendirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, AFAD koordinasyonunda hareket eden toplam 9 bin 782 madenci bölgedeki çalışmalara destek olmayı sürdürüyor.

VALİLİKTEN HASAR TESPİT UYARISI

Şanlıurfa Valiliği, parayla hasar tespiti yaptığını ifade eden kişi ve kurumlara itibar edilmemesi uyarısında bulundu.

Yapılan yazılı açıklamada, “Deprem sonrası hasar tespit çalışmaları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne bağlı teknik elemanlarımızca yapılmaktadır. Para karşılığı bu işi yaptığını ifade eden kişi ve kurumlara kesinlikle itibar etmeyiniz” ifadelerine yer verildi.

HATAY’DA BİR ÇOCUK 150. SAATTE ENKAZDAN SAĞ ÇIKARILDI

Maraş merkezli depremin 150. saatinde Hatay’da bir çocuk enkazdan sağ çıkarıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Urfa’da açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Maraş merkezli depremlerde 21 bin 848 kişinin hayatını kaybettiğini, 80 bin 104 kişinin yaralı olarak kurtulduğunu bildirdi.

Erdoğan devamında şunları kaydetti:

“Şanlıurfa’da ise 19’u tamamen yıkık olmak üzere kullanılamaz hale gelen 164 binada, diğer şehirlerden yaralı olarak gelenlerle beraber 335 vatandaşımız maalesef şehadete yürüdü. 5 bin 752 vatandaşımız ise yaralı olarak kurtulmayı başardı.

Elbette kimi alanlarda bazı gecikmeler, aksaklıklar yaşanmıştır ama devletimizin depremzede vatandaşlarımızın yanında olmak için verdiği samimi mücadeleyi kimse inkar edemez.

Şanlıurfamızda perşembe günü itibarıyla arama kurtarma çalışmalarımızı tamamladık. Enkaz kaldırma ve hasar tespit faaliyetlerimizi de kısa sürede tamamlayarak yeniden inşa ve ihya çalışmalarımıza başlayacağız.

Sadece MEB’e bağlı okul, yurt, uygulama otelleri ve öğretmenevlerinde 460 bin vatandaşımız barınıyor. Geçici barınma merkezlerinde 1 milyon 100 bin kişi var. Kira destek programı oluşturduk. Taşınma için hane başına 15’er bin lira ödemede bulunacağız.

Özellikle sosyal medya üzerinden yalan ve asılsız haberler yaymak suretiyle milletimizi kışkırtan kaos tüccarlarına karşı müsamahasız davranıyoruz.”

RÖNESANS REZİDANS’IN MÜTEAHHİDİ COŞKUN TUTUKLANDI

Hatay’da depremde yıkılan Rönesans Rezidans’ın müteahhidi Mehmet Yaşar Coşkun, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. Coşkun, dün yurt dışına çıkmak istediği sırada havaalanında gözaltına alınmıştı.

DEPREM BÖLGESİNDEKİ HAYVANLARIN YEME İHTİYACI VAR

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Murat Arslan, deprem bölgesindeki hayvanlar için yem ihtiyacı olduğunu belirterek, “Yem firmalarının yem desteği sağlamalarını istiyoruz” çağrısında bulundu.

DİYARBAKIR’DA BİNALARLA İLGİLİ 33 KİŞİ İÇİN GÖZALTI KARARI

Maraş merkezli depremlerde Diyarbakır’da yıkılan binalarla ilgili “yapım kusurları ve kolon kestikleri” iddiasıyla 33 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

BAKAN KİRİŞÇİ: YARSELİ BARAJI’NDA PATLAMA YA DA SIZINTI YOK

Hatay’da depremden etkilenen bölgeleri havadan ve karadan inceleyen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, gözlemlerini sosyal medya hesabından paylaştı.

Kirişci, “Hatay Yarseli Barajı’nı yerinde inceledik. Barajda patlama ya da su sızıntısı bulunmuyor. Deprem bölgesindeki barajlarda DSİ her türlü tedbiri aldı. İskenderun Limanı yangınında OGM ve diğer kurumlarımız yoğun çaba gösterdi” dedi.

 

Can Kaybı, 20 bin 665’e yükseldi

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen, 10 ilde büyük yıkıma neden olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde yaşamını kaybedenlerin sayısının 07.30 itibarıyla 20 bin 665’e yükseldiği açıklandı.

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli depremlerin ardından 1891 artçı deprem meydana geldi.

Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ’daki can kaybı 20 bin 665 oldu, 80 bin 88 kişi de kurtarıldı. Depremden etkilenen illerden 92 bin 697 afetzede tahliye edildi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı