Pazartesi, Mart 4, 2024
Ana SayfaGÜNCELCHP Kartal İlçe Kongresi Parti İçi Demokrasi Tartışmalarının Gölgesinde Gerçekleşti

CHP Kartal İlçe Kongresi Parti İçi Demokrasi Tartışmalarının Gölgesinde Gerçekleşti

CHP Kartal İlçe 37. Olağan Kongresi 16 bin civarındaki üyenin çok azının ilgi gösterdiği ancak delegelerin yoğun katılımıyla başladı.

Dört adayla başlayan kongre yarışı Başkan Adayı Ali Aluç’un “Demokratik bir ortamda gerçekleşmeyeceği kesinleşmiş olan bu seçim sürecinin de antidemokratik olduğu aşikardır. Bu nedenle hiçbir adayın lehine olmadan adaylıktan çekilme kararı verdiğimi sizlerle paylaşmak” istiyorum diyerek yaptığı açıklamanın ardından üç aday kaldı.

Ancak kongre delegelerinin çoğu kongre salonuna geldiğinde Mustafa Albayrak’ın çekildiğini öğrendi. Mustafa Albayrak’ın sosayal medya üzerinden; “Böyle bir siyaset anlayışını reddediyorum, protesto ediyorum! Kongre salonuna dahi gelemeyeceğim!” diye açıklama yaptı. Bu açıklamasına bağlı olarak Mustafa Albayrak kongre salonuna gelmedi.

Birlik çabalarının sonuçsuz kaldığı ve iki adayın çekilmesinin ardından iki adaylı heyecansız kongre süreci başladı.

Divan bıyıksız erkeklerden oluştu

Kadir Gökmen Öğüt, Özkan Özdemir ve Efendi Argunşah’ın ortak önergesiyle divan başkanlığına getirildi. Kadir Gökmen Öğüt’ün başkanlığında bıyıksız erkeklerden oluşan divan ile birlikte kongre gündemlerine geçildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ardından Kartal İlçe Başkanı Muammer Çelebi açılış konuşması yaptı.

Muammer Çelebi; “siyaset menfaat ve çıkar ilişkisi ile yapılmaz”

Muammer Çelebi; “Neler yaptık, neler yapamadık ve neler yapmalıyız” başlıkları altında topladığı bir konuşma yaptı. Çelebi konuşmasının devamında; Siyaset menfaat ve çıkar ilişkisi ile yapılmaz. Siyaset duruşla yapılır. Karakterle yapılır” diyerek ben merkezli bir siyaset anlayışını eleştirdi.

Muammer Çelebi hemen devamında “Aday olmadım sevgili dostlar, sevgili arkadaşlar, Birçok gerekçesi var aday olmayışımın” dedi. Devamında örgüt içerisindeki kamplaşma, gruplaşma ve ötekileştirmeye dikkat çekti. Parti içinde demokratik değerlerin yükseltilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Muammer Çelebi, Altınok Öz’e teşekkür ederken salon ölü sessizliği ile geçiştirdi bu anı. Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in bahsi geçtiğinde ise sadece belli bir delegenin alkışladığı gözlendi.

Ali Aluç’tan hak, hukuk, adalet vurgusu

Ali Aluç; Eğer haksızlığı engelleye gücünüz yoksa en azından haksızlık karşısında direnç oluşturmak zorundasınız. Onurlu duruş sergilemek zorundasınız. Beraber yol yürüdüğünüz herkese ama herkese vicdani borcunuzu ödemek zorundasınız” diyerek sürece dikkate çekti.

Ali Aluç bu haksızlığı Altınok Öz döneminde yapılanlarla örnekledi

Ali Aluç; “Bir önceki kongrede Altınok Öz’e ne dedik? ‘Haksızlık yapıyor. Hukuksuzluk yapıyor. Kamunun gücünü kullanıyor. Belediyenin elindeki gücünü kullanıyor. İnsanı aşı ve işiyle tehdit ediyor’ dedik mi? Dedik. ‘Bu haksızlıktır, bu hukuksuzluktur, bu adaletsizliktir’ dedik mi? Dedik. Ancak bu kendilerine yapıldığında ‘haksızlık ve hukuksuzluktur’ diye bağıranlar bugün bunu başkalarına yaptıkları zaman kendilerine hak görenler ve bunu hukuksal olarak doğru bulanları şiddetle kınıyorum” dedi.

Ali Aluç konuşmasının devamında delegelerin tutumuna dikkat çekti.

Ali Aluç;”Bazı delege arkadaşlarımla görüştüm. Başta yanımızdalardı. Beraber yürüyorduk.’sevgili dostlar, imzanızı vereceksiniz değil mi’ diye sorduk. Ne deseler beğenirsiniz? ‘Sevgili Aluç şu abimle  bir görüş. O abim bize onay verirse imzamız da oyumuz da senindir’. Nerde kaldı senin özgür iraden? Nerde kaldı desteğini aldığın delegelerin oyu? Sevgili dostalar ben irademi bir başkasına bırakmadım, bırakmayacağım” dedi.

Ali Aluç belediye başkanlığının tutumu ve Efendi Argunşah’ın adaylığına ilişkin de açıklama yaptı.

Ali Aluç; “Efendi Argunşah’ın belediyeye, belediye başkanına gitmesine gerek yoktu. Zaten orası kendisini adaylaştırdı. Zaten orada aday olarak geldi” dedi.

Ali Aluç Özkan Özdemir’le Karlıktepe Mahallesi delegesi tarafından gerçekleştirilen oylaşma sonrası Özkan’nın kaybetmesine rağmen adaylığını devam ettirmesini de eleştirdi.

Ali Aluç; “ Ali Aluç hiçbir adayın listesinde olmayacaktır” diyerek listelere girmeyeceğini açıkladı.

Kartal Belediye Başkanı ve kongre delegesi Gökhan Yüksel, açıktan bir adayı işaret etmezken “birlikte güzeliz” vurgusuyla birliği öne çıkardı.

Gökhan Yüksel partinin iktidar mücadelesinde ilerlerken parti içinde enerjinin boşa harcanmaması ve parti içinde kırgınlıkların oluşmaması için harcadıkları çabadan bahsedilmezken “başka belediyelerden arkadaşlar buralara karıştığı zaman hiç onlardan bahsetmiyorlar bile” dedi.

Gökhan Yüksel; ”Şu an birbirinden kıymetli iki tane ilçe başkan adayı. İkisi de benim yol arkadaşım. Bugün bu salonda hangisi galip çıkarsa çıksın bizim kardeşimiz, yoldaşımız. Bizler büyüyerek bu yolda ilerlemek zorundayız. Siz hiç ümidinizi kaybetmeyin. Bazen, bazı süreçlerde birbirimize darılırız, kırılırız ve bu süreçleri beceremeyebiliriz bu işleri. Ama bu salondan çıktıktan sonra, ben başta olmak üzere aday arkadaşlarım başta olmak üzere bunu telafi etmek için var gücüyle çalışırlar. Biz birlikte güzeliz diyorum. Hepinize sevgiler, saygılar” dedi.

Efendi Argunşah kongre konuşmasını yaklaşık 20 temel başlık altında topladı.

Efendi Argunşah kongre konuşmasında selamlamaların ardından kendini tanıtarak konuşmasına sürdürdü.

Efendi Argunşah parti içindeki sıkıntılar ve yeniden yapılanmanın önemi üzerinde durdu.

Argunşah; “ Mahalle birim başkanlıkları siyasetin ilk adımlarıdır. Eğer bir partinin ilk ayağında sorun varsa bizim başarılı olma şansımız yoktur” diyerek en temel birimden başlayarak süreci yeniden yapılandıracağını söyledi.

Efendi Argunşah, danışma kuruluna parti mahalle birim başkanlarının düşüncelerinin yansımadığını belirtti. Tüzük buna izin vermese de bunu aşarak mahalle birim başkanlarının danışma kuruluna katacaklarını belirtt.

Argunşah, her sokakta parti üyesinin olacağı bir çalışma sürdüreceklerini söyledi.

Argunşah kadın ve gençlik çalışmasının önemine dikkat çekti ve özel bir çaba sürdüreceklerini söyledi. Kadın ve gençlik konusunda pozitif bir ayrımcılığı esas alacağını söyledi.

Örgüt toplantılarının rastlantısal olmaktan çıkarılacağını ve sistemli bir hale getireceğini söyledi.

Argunşah kadın ve gençlik başkanlarını seçmesine rağmen ilçe yönetiminde karar haklarının olmamasına izin vermeyen tüzüğün sıkıntılı olduğunu belirtti.

Adaylığını açıkladığından beri üzerinde yoğunlukla durduğu kadro sorunu kongre konuşmasının da temel konularından birisi oldu Argunşah’ın. Argunşah “yeniden fabrika ayarlarına dönmeliyiz” dedi.

Efendi Argunşah Kanal İstanbul’dan hareketle örgütlenmenin ve eylemlilik içinde olmasına dikkat çekti.

Efendi Argunşah, Gökhan Yüksel’e sahip çıkacaklarını doğruları yapması ve sosyal demokrat belediyeciliği yapması için uyarılarımız olacak dedi. Argunşah; “Ama aynı zamanda da üyelerimin, örgütümün sorun ve sıkıntılarını ivedi çözülmesi noktasında imkanlar varsa bu konuda hiçbir tereddütünüz olmasın ben gerekeni yapacağım” dedi. Aynı şeyin büyükşehir için de geçerli olduğunu belirti.

Argunşah sol düşünceye dikkat çekerek ilkeli olmanın ve bu ilkeler üzerinden mücadele etmenin önemine dikkat çekerek “sol düşüncelerini oya ipotek edemez” dedi. Argunşah devamında Deniz Gezmiş’in yüreğinde parlayan bilgiye inanca ve ideolojisine dayanan bir gençlik hareketi başlatırsak başaramayacağımız hiçbir şey yoktur” dedi.

Argunşah baskın seçime karşı örgütü hazır hale getireceğini söyledi.

Efendi Argunşah savaş konusunda genel merkezin tutumunu da eleştirerek savaşa karşı çıkmanın ve barışı savunmanın önemine dikkat çekti.

Argunşah kriz ve işsizliğe dikkat çekerek “Tencerelerde et değil dert kaynıyor” dedi.

Argunşah umuda ve iktidar mücadelesine vurgu yaparak tüm adaylarla birlikte çalışacağına vurgu yaparak konuşmasını tamamladı.

Özkan Özdemir kongre konuşmasında kongre sürecine ilişkin önemli vurgular yaptı.

Ali Aluç’un kendisine yönelik eleştirilerinde haklı olduğunu belirtip, özeleştiri yaparak konuşmasına başladı.

Özdemir,kapitalist emperyalist sistemin bir analizini yaparak sistemi artık sürdürülemez olduğunu belirtti.

Özdemir Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in diğer belediye başkanlarının sürece müdahalesi konuşmasına atıf yaparak belediye başkanlarının örgütün içişlerine müdahale etmesine karşı olduğunu ve “hayatımın hiçbir döneminde güçten yana olmadım” dedi.

Özkan Özdemir adaylık çalışması döneminde aday olmamamız için, imza bulamamız için ter dökenler oldu. ‘Erzincanlı aday olmaz’ denilerek memleketimiz üzerinden dedikodular yapıldı dedi.

Belediye Başkanı Gökhan’dan onay istemediğini belirtti. Özdemir; “Kendisinden onay istemek bu salonda bulunan 417 delegemize Cumhuriyet Halk Partisi kültürüne, bizlerin demokrasi anlayışına, partimizin yüz yıla yaklaşan birikimine bir hakaret olurdu” dedi. Kendisinden delege olarak oyunu istedik dedi.

Konuşmaların sonlanmasıyla seçimlere geçilen kongrede aday listelerinin geç verilmesi ve listelerdeki teknik yanlışlardan dolayı seçime gece saatlerinde geçilebildi.

Seçimin kesin olmayan sonuçları gece saat 12.30 civarında belli oldu.

12 Ocak tarihinde başlayıp 13 Ocak gecesi sonuçlanan CHP Kartal İlçe Başkanlığı 37. Olağan Kongre resmi olmayan sonuçlara göre kullanılan oyların 245’ini alan Efendi Argunşah CHP Kartal İlçe Başkanı oldu. Özkan Özdemir ise 153 delegeden oy aldı.

Gece saat 12.30 civarında Efendi Argunşah, Özkan Özdemir, Muammer Çelebi ve Gökhan Yüksel el ele tutuşarak ve birlik mesajı vererek sonucu salonla paylaştılar.

CHP Kartal İlçe Başkanı Argunşah kongre sonunda;”Özkan kardeşime teşekkür ediyorum. Bu yola birlikte çıktık. Bundan sonra da birlikte yürüyeceğiz. Kazanan Cumhuriyet Halk Partisi’dir. İktidar yürüyüşünde el ele kol kola yürüyeceğiz. Güzel yarınlar sizi olsun” diyerek salonu selamladı.

Özkan Özdemir ise; “Bu saatten sonra biz kendisinin emrindeyiz” diyerek Efendi Argunşh’ı tebrik etti.

Parti içi demokrasi tartışmalarını sonlandırmayan kongrenin süreç içerisinde parti içi birliği sağlayıp hedeflerinde birleşip birleşemeyeceğini süreç gösterecektir.

Yuksel Firat
Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı