Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaGÜNCELCHP Kartal Kartal Sosyal İşler Komisyonu, Çölyak Günü Etkinliği Yaptı

CHP Kartal Kartal Sosyal İşler Komisyonu, Çölyak Günü Etkinliği Yaptı

Cumhuriyet Halk Partisi Kartal Sosyal İşler Komisyonu 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü dolayısıyla;  Çölyak hastalığına karşı toplumu bilinçlendirmek amacıyla ilçe binasında bir etkinlik düzenledi ve çölyak hastalarına glütensiz ürünlerden oluşan birer koli ürün hediye edildi.

Kartal/Yüksel Fırat

Cumhuriyet Halk Partisi Kartal Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Vedat Bal gelen konuklarla tek tek ilgilenip selamlarken. Cumhuriyet Halk Partisi Kartal İlçe Başkanı Süleyman Uzunok’a ise seçim yoğunluğunda zamanını ayırıp Sosyal İşler Komisyonun bu etkinliğine katıldığı için ayrıca teşekkür etti. Bal, 14 Mayıs sonrası ülkemize bahar geldiğinde çölyak sorunun Kartal’dan başlayarak Ankara’ya Meclis’e kadar götüreceğiz” dedi.

23 yıldır çölyak hastası olan ve birçok çölyak derneği kuruluşunu sağlayan ve federasyonda görev alan aktivist Veysel Caner bu farkındalık yaratma etkinliğinde kendi yaşamının ve bu alandaki mücadelesinin yarattığı tecrübe ve bilinçle bir sunum gerçekleştirdi.

Veysel Caner, Çölyak hastalığı ile ilgili geniş bir bilgi aktarımı yaparken yılardır çölyak hastalığı ile ilgili mücadele ettiklerini söyledi. Caner, “2016 yılında Manisa’da bir çalıştay yaptık. TBMM’inde bir araştırma komisyon kuruldu 2 bin sayfalık bir rapor yazıldı. Ama ne yazık ki, Meclis’te kadük oldu. Yani çölyak hastalarına ilişkin araştırmaya gerek yok denildi” dedi.

Caner, “Çölyak hastaları olarak örgütlü toplum olmaktan kaçınmayalım. Glütensiz sağlık bir yaşam için bu alandaki örgütlere destek olalım. Tek çaremiz bu” diyerek örgütlenme çağrısı yaptı.

Caner ürünlerin fiyatlarının yüksekliğine dikkat çekerek, “Bizim ürünlerimiz çok pahalı; bir makarna 60-70 Lira, 10 dilim ekmek 80 Lira”  Ancak buna rağmen Glütensiz gıda mevzuatının olmadığından tehlike ile karşı karşıyayız” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Kartal İlçe Başkanı Süleyman Uzunok ve milletvekili adayı Efendi Argunşah önemsedikleri bu etkinliğe seçim çalışmalarına ara vererek katıldılar.

Sülyeman Uzunok, Veysel Caner’in verdiği bilgiler için teşekkür ederek başladığı konuşmasında “Anayasasında sosyal devlet yazıyorsa o devletin bu vatandaşlara bakma zorunluluğu vardır. Bu çalışmayı Sosyal İşler Komisyonu Başkanımız Vedat Bal bey bildirdiğinde çok önemsedim, çok kıymetli gördüm ve bunu sürekli hale getirilmesini istedim. Bu durumu bir rapor olarak CHP Genel Merkezine de ileteceğim. Eminim onlarda  böyle bir çalışma yapmışlardır. Aynı zamanda bölge milletvekili adaylarımıza da ileteceğim. Bu ülkeye baharı getirdikten sonra sizlere de bahar gelecek” diyerek tamamladı konuşmasını.

Efendi Argunşah ise yaptığı konuşmada “Ne yazık ki, eşit yurttaşlık içinde insanlarımıza destek verilmiyor. İktidar olduğumuzda çölyak hastalığı konusunda yapılması gereken ne varsa halkın iktidarı olarak sorunu ele alıp çözeceğiz” dedi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı