Pazar, Mayıs 28, 2023
Ana SayfaGENELÇiçekçi Şenay ve Uygun

Çiçekçi Şenay ve Uygun

250 yıl Roman olarak Küçükbakkalköy’de yaşayan ve Roman mahallesindeki evleri yıkılan Romanlar’dan Dum ailesinden Şenay ve Uygun Dum uzun bir süredir Kartal Petrol-İş Mahallesinin çiçekçisi.


19 Temmuz 2006’da hem İstanbul Büyükşehir ve Kadıköy Belediyesi’ne bağlı zabıta ekipleri  tarafından yıkılan 256 evden biri de Dum ailesine aitti. Dum ailesi yıkımın ardından aynı yere yaptığı barakada yaşamını sürdürürken hukuk mücadelesine de vazgeçmedi.

Aile çiçekçilik yaparak yaşamını sağlamaktadır. Şenay ve Uygun Dum çifti Petrol-İş Mahallesinde kurdukları rengarenk tezgahlarıyla mahalleye bir başka güzellik katmaktadırlar.

Anneler Günü için tezgahlarını daha taze ve daha çok çeşitle donatan Şenay ve Uygun bugün kurulan pazar nedeniyle tezgâhları pazarcı arabalarının ardından görünmez bir kuytuda kaldı. Ama unlar yine de umutluydu. Yaşama umutları gibi.
Gazete Duvar’dan  Adem Erkoçak’a Uygun, duyguların şöyle ifade etmişti, “Bize kardeşlerimizin geleceğini versinler. Tam değil, çoluk çocuğumuzu kurtaracak kadar versinler yeter. Romanız diye, cahiliz diye mi bunu yapıyorlar? Artık topluma karışmak, bir arada olmak istiyoruz”
 
 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı