Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaKÖŞE YAZARLARIÇocuklarımızın derslerde açlıktan baygınlık geçirmemesi için...

Çocuklarımızın derslerde açlıktan baygınlık geçirmemesi için…

Yarın okullar açılıyor. Birçok sorunun yanında okula aç giden çocuklarımız derslerde baş dönmesi, baş ağrısı gibi sorunlar yaşamaktadır. Bu koşullarda  “Okullarda bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek” verilmesi artık bir zorunluluk haline geldi.

Bu hafta Kartal’da;

Öğrenci Veli Derneği (Veli Der) Kartal Mehmet Hilmi Altay İlkokulu önünde yaptığı basın açıklamasında “Milli Eğitim Bakanlığı’ndan çocuklarımıza kahvaltı, su ve öğle yemeği verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı İmam Aydın Muhtarlar Toplantısında, “Aşevimizde kreşlerimizde eğitim alan çocuklarımızın yemekleri çıkıyor. Yaklaşık 1000 çocuğumuzun yemek ihtiyacı burada hazırlanıyor. Aşevimizin kapasitesi günlük 3 bin. Belki vardiya ile daha yüksek rakama da çıkılabilir” dedi.

Bu açıklamalardan biri talebi gündeme getirirken bir diğeri bir olumluluğu açıkladığı gibi önemli bir kapasiteye sahip olduğumuzu dair bilgi de vermektedir.

Zira, çocuklarımızın açlığı da sürekli büyüyor. Her 4 çocuktan birinin okula aç gittiği ağır ekonomik koşullar, geçen bir yılda daha da ağırlaştı. TÜİK’e göre her iki çocuktan biri yetersiz besleniyor. Eylül 2021’de 100 liraya satın alınan bir gıda sepeti Temmuz 2023’te 547 lira oldu. MEB’in dengeli ve sağlıklı beslenme için gerekli olduğunu söylediği gıdaların bir çocuk için aylık tutarı 5 bin lirayı buluyor.

Ekmek ve Gül ve çeşitli kadın örgütlerinin geçtiğimiz yıl başlattığı “Okullarda bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek” kampanyası ülke genelinde pek çok kesim tarafından sahiplenilirken derinleşen yoksullukla bu talep daha yakıcı hale geldi.

Bu koşullarda Milli Eğitim Şûrasında İlk kez ‘öğrencilere ücretsiz yemek verilsin, temiz içme suyu sağlansın’ şeklinde karar alınmasına karşın, bir türlü hayata geçirilemedi. Tüm kesimler bunu artık çözülmesi gereken bir sorun olarak görmesine rağmen somut hiçbir adım atılmamaktadır.

Beslenme uzmanları, gelişim çağındaki çocuklarımızın süt içmesi, yumurta, sebze, meyve, protein tüketmesi gerektiğini belirtmektedirler.  Beslenme yetersizliği nedeniyle sağlık sorunu yaşayan çocuklarımızın sayısı her geçen gün artarken sorunu biran önce çözmek gerektiği açıktır.

Başta Kartal Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kartal Belediyesi “Okullarda bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek” yemesi için okullarda bir an önce yemekhaneler açılarak okul yemeği programı başlatılmalıdır.

Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı İmam Aydın’ın “Aşevimizin kapasitesi günlük 3 bin. Belki vardiya ile daha yüksek rakama da çıkılabilir” açıklaması başlangıç olarak altyapı açısından önemli bir avantajdır.

Eğitim hakkının, sağlık hakkının, yaşam hakkının sağlanması için okullarda bir öğün ücretsiz sağlıklı yemeğin her çocuğa verilmesi en önemli haklardan biridir. Ama buna rağmen Kurumlarımızın bu konularda ne denli gönülsüz oldukları bilinmektedir.

Dolayısıyla bu çağrıyı sadece icra edecek kurumlara yaparsak suya yazmış oluruz. Geçen öğretim yılında konuyu gündemine alan Kartal Kent Konseyi, Öğrenci Veli Derneği (Veli Der) ve Ekmek Gül ısrarlara kampanyayı sürdürmeye devam etmelidir.

Ancak kampanyanın büyütülmesi için meclis üyelerine, tüm kadın örgütlerine, derneklere, muhtarlara, emek ve meslek örgütlerine, çocuk hak örgütlerine, okul aile birliklerine, veli gruplarına büyük bir sorumluluk düşmektedir. Tüm bu kurumlar “Okullarda bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek” sorunun Kartal’da çözülerek çocuklarımızın açlığını biraz olsun azaltabilir. Çünkü okulda verilen yemek ile çocuğun toplam sıcak yemek tüketiminin yüzde 16’sı karşılanabilmektedir; bu da yoksul bir ailenin çocuğu için yaptığı harcamanın yaklaşık yüzde 10’una denk gelir.

Okula aç giden çocuklarımızın derslerde baş dönmesi, baş ağrısı gibi sorunlar yaşamaması bizlerin tutumuna bağlıdır. Başta yeni göreve başlayan Kartal İlçe Millî Eğitim Müdürü Mustafa Kıraç, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel olmak üzere tüm Kartallılar çocuklarımızın açlığına duyarsız kalmamalıdırlar.

 

Yuksel Firat
Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı