Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaKÖŞE YAZARLARIDeğerli bir kişilik ve değerli bir hayat

Değerli bir kişilik ve değerli bir hayat

Degerli dostlarım,
   Ben kimim? Niçin buradayım? Yapmak istediğim şey bu mu? Çoğu zaman bu üç soruyu sormadan, koca bir hayatı yaşar gideriz.
   Önümüze bir hedef koyarlar, koşturur dururuz. Çoğu zaman niye olduğunu bilmeden. Bir üstat ne güzel söylemiş “Hayat, biz başka şeyler planlamakla meşgulken ola gelen şeylerdir.”
   Bir gün bakarsınız uzun sandığımız hayat, geçip gidivermiş. Kendinize sordunuz mu, “ben kimim?” sorusunu. Yeteneklerimizi, hobilerimizi ve başarılı olduğumuz alanları. Bunları sormadığınız sürece üretken bir hayatı, dolayısıyla mutlu bir hayatı hak etmiş olmayız.
   Nereye gideceğimizi bilmezsek, hangi yoldan gideceğimizin bir önemi yoktur. Aslında nereye gideceğimizi bilmemizden önce, kim olduğumuzu bilmemiz gerekir. Kim olduğumuzu bilirsek, gideceğimiz yer değiştiğinde ortalıkta dımdızlak kalmamış oluruz ve nereye gideceğimizi çok daha iyi belirleriz.
   Değerli dostlarım, Şöyle düşünelim, ben kendime çok değer veriyorum. Bunu yaptığım sürece etrafıma da değer vereceğimi biliyorum. Etrafımdaki her şey ben olduğum için var. Kendimi ne oranda geliştirirsem etrafımı da o oranda anlar ve yararlı olabilirim. Nerede ne zaman ve nasıl doğacağımızı seçemeyiz. Nerede ne zaman nasıl öleceğimizi de seçemeyiz. Ancak nerede nasıl yaşayacağımızı pekala seçebiliriz. Yeter ki bunun için çaba gösterelim.
   Değerli bir kişiliğiniz ve değerli bir hayatınız olsun. Bir üstat ne güzel söylemiş, “Dünya sizin için harika olsun ve dünyaya harika şeyler sunun.” Dünyaya harika şeyler sunmanın yolu, sizin harika olmanızdan geçmeyebilir ama kendinizle ilgili en iyiyi yakalamaya çalışabilirsiniz. Kendinize değer vermekle, kendinizi beğenmek arasında dağlar vardır. Değer vermek kendinizle başlar. Kendisine değer vermeyenin, çevresine değer vermesi imkansızdır. O yüzden kendimizle başlayalım harikalara. Siz hayattan keyif aldıkça hayatta farklılaşır.
Ancak kendinizi severseniz etrafınızdakileri de sevmeye başlarsınız. Etrafınıza bakın, fiziğini benliğini sevmeyenlerin etrafı ile hep kavgalı olduğunu görürsünüz. Eğer kendinize gerekli saygıyı göstermezseniz, kendi hayatınızı değil çevrenizdeki insanların beklentisi doğrultusunda bir hayat yaşarsınız. Hiç kimse sizin izniniz olmadan, kendinizi değersiz hissettiremez.
   Değerli dostlarım, siz kendinize değer verdiğiniz sürece etrafınızdakilerinde size değer verdiğini göreceksiniz. Her şeyin güzel gönlünüze göre olması dileği ile esen kalın.
Mehmet Şahin
Mehmet Şahin
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş