Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaGÜNCELDeli Horon oynayıp çocukluk coşkusunu hiç kaybetmeyen Boğaz Köylüler

Deli Horon oynayıp çocukluk coşkusunu hiç kaybetmeyen Boğaz Köylüler

Deli Horon oynayıp çocukluk coşkusunu hiç kaybetmeyenler

Deli Horon oynayıp çocukluk coşkusunu hiç kaybetmeyen Boğaz Köylüler 7’den 70’e spor etkinliklerinde buluştu ve “Tavisupleba dghes chveni” (Bugün özgürlük bizimdir.) coşkusuyla eğlendiler.

 

Bursa Karacabey’de Türkiye’nin en büyüğü olan Karacabey Longoz’unun kenarındaki köyün spor etkinlik alanında 250 civarı kuş türünün cıvıltıları arasında Türkiye’nin en büyük ıhlamur ormanın eteğinde insan seslerinin kuş seslerine karıştığı bu etkinlikte “Her Gürcü kendi içinde bir devlettir.” belirlemesine rağmen dostluğun ve dayanışmanın güzel yansımalarıydı Boğaz Köy’den ormanlara yansıyan.

 

Köylülüler kollektif olarak haftalar öncesinden bir yıl önceki etkinliğin tecrübeleri ile başladılar hazırlıklara. Geleneksel hale gelen etkinliğin bu yıl öne çıkan spor etkinliği ise 16 takımlı voleybol turnuvasıydı. Ayrıca halat çekme yarışması da en heyecanlandıran yarışmalardan biri oldu. Çocukların yumurta, çuval, mendil kapmaca oyunları çocuklar kadar ebeveynleri de sabırsızlandırıyordu. Köy dışında yaşayanlar bulundukları şehirlerden haber göndererek ya da ortak gruba katılarak etkinliklere kayıtlarını yaptırmış olarak gelmişlerdi köye.

Bayramın 2. Günü hayvanlarını ve kendilerini doyuran aileler köyün girişindeki spor ve piknik etkinlik alanına doğru akmaya başladılar. Saat 10.30’da ilk voleybol maçıyla birlikte oyuncuların ve seyircilerin ortak coşkusu her hamle ile birlikte daha da artıyordu. Seyirci takım taraftarı olmadan her güzel hareketle mutlu olurken, rakiplerde bir birlerinin güzel hareketlerini kutlamaktan geri durmuyordu. Kadın ve erkeklerden karma oluşan takımlar her maç sonrası birbirleri kutlayarak sahayı boşaltıyordu.

 

Maç heyecanlarına geleneksel yemek “bişi”nin kokusu karışmaya başlayınca seyirciler kadar sporcular da bir an önce bişi yeme telaşına düştüler.

 

Kadınların geceden mayalayarak hazırladıkları hamurlar alana taşınmış ateşler yakılmış ve teştin içindeki kızgın yağa atılan hamurların kızarmasıyla, ilk koşanlar çocuklar oldu. Bal ve beyaz peynirle ikram edilen bişiler gözleri bile güldürürken köpekler de kendi paylarını almayı ihmal etmedi. Semaver çayının da hazır olması ile birlikte büyüklerin bişisi ziyafete dönüştü.

Saat 18’e kadar ilginin hiç azalmadığı etkinliklerde kupaları kazanan takımlar kupalarını kendileri için değil dostluğa ve bir sonraki etkinliğe kaldırdılar.

 

 

 

 

 

 

Yuksel Firat
Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş