Cumartesi, Haziran 25, 2022
Ana SayfaEMEKDİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB ortak 1 Mayıs açıklaması

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB ortak 1 Mayıs açıklaması

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB ortak 1 Mayıs açıklamasını yaptı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Dişhekimleri Birliği (TDB); işçi sınıfının uluaslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs’a dair ortak açıklama yaptı. Açıklamada “1 Mayıs Birlik ve Dayanışma Gününde Türkiye’nin dört bir yanında omuz omuza olacağız” denilerek tüm işçilere 1 Mayıs’a katılım çağrısı yaptı.

Açıklamayı okuyan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Ekonomik kriz, işsizlik, zamlar, pandemi, borçlanma derken ülkemizde insanca yaşamak bir yana hayatta kalmak bile her gün zorlaşıyor. Bu düzen toplumun işini, aşını geçimini ve sağlığını korumuyor, aksine tehdit ediyor. Bu düzenin çarkları dünyanın tüm değerini ve güzelliklerini üreten bizleri, işçileri, emekçileri, kamu emekçileri, mühendisleri, mimarları, hekimleri, avukatları, akademisyenleri, aydınları, sanatçıları, gençleri, kadınları, emeklileri, emekli dahi olamayanları ezdikçe eziyor” diyerek buna karşın halkın işsizlikle , açlıkla, yoksullukla, artan borçlarla, salgınlarla mücadele ederken 20 yıldır ülkeyi yöneten AKP iktidarının ülkenin tüm kaynaklarını bir avuç patrona ve ayrıcalıklı zümreyi korumak için seferber ettiğini ifade etti.

“BU DÜZEN BÖYLE GİTMEZ”

“Halkın gerçeği ile bir avuç ayrıcalıklı kesimin gerçeği arasındaki fark, tek sesli medyanın propaganda yayınlarıyla perdelenmek isteniyor” diyen Çerkezoğlu, açıklamasına şöyle devam etti: “Üstü örtülemeyen hakikate dair çığlıklar, baskı ile, şiddet ile, sansür ile, zor ile bastırılmak isteniyor. Hakkını arayan ve gerçekleri söyleyen herkes bu düzenin hukuk dışı zorbalıklarıyla karşı karşıya kalıyor. Bu düzenin devamı için demokrasinin son kırıntıları bile ortadan kaldırılıyor. Demokratik hak olarak elde kalan tek hakkımız olan seçme seçilme hakkımıza dahi el uzatılıyor. Bu düzen mağdur ettiği milyonları bölüp parçalayarak yönetmek gibi tehlikeli bir yönteme başvuruyor. Sürekli olarak iç ve dış düşman yaratıyor. Yukarıdan aşağıya kışkırtılan şovenizm, cinsiyetçilik, ırkçılık, mezhepçilik ve savaş politikaları bu düzenin yarattığı krizi yönetmenin bir yolu olarak ülkemizin ve halkın geleceğini tehdit ediyor. Bu düzen böyle gitmez!”

“1 MAYIS GÜCÜMÜZÜ VE COŞKUMUZU MEYDANLARA TAŞIYACIĞIMIZ BİR GÜN OLACAK”

“Gün şikayet etme günü değildir” diye kamuoyuna seslenen Çerkezoğlu, 1 Mayıs işçi sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü ülkenin dört bir yanında gücümüzü ve coşkumuzu meydanlara taşıdığımız bir gün olacaktır” dedi.

“Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de işçilerin ve emekçilerin bu günü kendi belirledikleri kentin en merkezi meydanlarında İstanbul’da da Taksim 1 Mayıs alanında coşkuyla kutlama hakkı vardır. Ulusal ve uluslararası mahkemelerce de kabul edilen bu hakkın 2013 yılından beri keyfi biçimde gasp edilmesini, Taksim 1 Mayıs alanının yasaklanmasını kabul etmediğimizi ve Taksim 1 Mayıs yasağı başta olmak üzere, yasakların kalktığı bir ülke için mücadele kararlılığımızı buradan bir kez daha ifade etmek isteriz” diyerek yasaklara tepki gösterdi.

“EMEKTEN YANA HERKESİ 1 MAYIS MEYDANLARINA ÇAĞIRIYORUZ”

Çerkezoğlu; DİSK, KESK, TMMOB, TTB, TDB adına yapılan açıklamayı şöyle sonlandırdı: “1 Mayıs’a giderken birlikte değiştirme irademizi işyeri işyeri, sokak sokak, meydan meydan örgütleyeceğimize, Türkiye’nin dört bir yanında, 1 Mayıs meydanlarında omuz omuza olacağımızı ilan ediyor; emekten, barıştan, demokrasiden, eşitlikten, özgürlükten, yana olan herkesi 1 Mayıs meydanlarında buluşmaya çağırıyoruz.”

Açıklamanın ardından basın emekçilerinin sorularını yanıtlayan Çerkezoğlu, diğer konfederasyonlarla da görüşmeler yaptığını ve bu görüşmelerin sürdüğünü, 1 Mayıs’ın en geniş, kitlesel biçimde geçmesi için çağrılarını yinelediklerini söyleyerek diğer konfederasyonlara 1 Mayıs’ta birlikte mücadele çağrısı yaptı.

Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar