Çarşamba, Haziran 29, 2022
Ana SayfaGÜNCELBakan Murat Kurum Kartal'da Kentsel Dönüşüm Temeli Attı.

Bakan Murat Kurum Kartal’da Kentsel Dönüşüm Temeli Attı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kartal’da 6 Şubat 2019’da Yeşilyurt Apartmanı’nın yıkılması sonucu başlatılan Orhantepe Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen temel atma törenine katıldı.

Kurum, Orhantepe Mahallesi’nde gerçekleşen dönüşümü çok önemli gördüklerini vurgulayan Kurum, 6 Şubat 2019’da Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesi sonucu hayatını kaybeden 21 kişiyi rahmetle andı

“PARSEL BAZINDA KALAN 400 HAK SAHİBİ KARDEŞİMİZİN YIKTIKLARI HER BİNANIN DA YERİNE YENİSİNİ YAPIYORUZ”

Kurum, o acı günün üzerinden 1 yıl geçmeden TOKİ eliyle yapılan 105 konut ve 20 dükkanın hak sahiplerine teslim edildiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Vatandaşlarımıza ücretsiz riskli yapı analizi imkanı sağladık. Vatandaşlarımız için irtibat ofisimizi açtık. Sizin taleplerinizi aldık ve yeni bir çalışmaya başladık. Sizlere bir söz verdik. Ada bazında yapacağız, dedik. Etaplar halinde teslim edeceğiz, dedik. Söz verdik ve sözümüzü tutmanın heyecanını, gururunu, onurunu yaşıyoruz. Hiçbir şekilde vatandaşımıza boş vaatlerde bulunmuyoruz, ne diyorsak harfiyen yerine getiriyoruz. Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüz eliyle toplam yatırım değeri 650 milyon lira olan 811 konut ve 144 dükkan olmak üzere 955 bağımsız bölümün yapımını başlattık. Şu anda 805 bağımsız birimin inşaat çalışmalarına sahada devam ediyoruz. Bugün de kalan 150 bağımsız birimin temellerini atıyoruz. Tüm konutlarımızı ve dükkanlarımızı 2023 yılında teslim edeceğiz.”

Ada bazlı dönüşüm içerisinde yer almayan ve mağdur olduklarını söylemek için tören atma törenine gelen vatandaşlara dönük ise; 

Kurum, Orhantepe Mahallesi’nde riskli yapı tespiti yaptıran ve evini yıkan hiç kimseyi açıkta bırakmayacaklarını dile getirerek, “Ada bazlı dönüşüm içerisinde yer almayan, ancak parsel bazında kalan 400 hak sahibi kardeşimizin yıktıkları her binanın da yerine yenisini yapıyoruz. 500 milyon yatırım bedeliyle, 23 binada 500 dairemizin inşaatlarına bu yıl içerisinde başlayacağız, 1 yıl içerisinde tamamlayacağız. Bu konutlarımızı da eklediğimizde Kartal Orhantepe’nin dönüşümünde 1500 konut sayısına ulaşacağız. Kartal’da sadece Orhantepe değil, şehrin her tarafında, tüm mahallelerimizde dönüşüme ara vermeden devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

KARTAL’A 313 BİN METREKARELİK MİLLET BAHÇESİ

Kurum, Kartal’da D-100 kara yolunun kıyısında yıllarca işletilen, bir süredir nasıl bir projeye konu olacağı merak edilen taş ocağı hakkında yapılan çalışmalar ve Kartal sakinleriyle görüşmeler sonucu karara vardıklarını anlattı.

Taş ocağının doğal durumunu ve içerisinde canlı hayatının başladığı suyunu koruyarak yeni bir projeye imza atacaklarını kaydeden Kurum, “Kartal Esentepe’deki taş ocağının yerine 313 bin metrekare büyüklüğünde, Kartal Millet Bahçemizin yapımına başlıyoruz. Haziran ayında Dünya Çevre Haftası’nda yapımına başlıyoruz. İnşallah 2023 yılında, Dünya Çevre Günü’nde tamamlıyoruz. Kartal’a, İstanbul’a armağan ediyoruz.” dedi.

Temel atma törenine Kurum’un yanı sıra Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, AK Parti İstanbul milletvekilleri Erol Kaya,  Ravza Kavakçı Kan, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile Orhantepe Mahallesi sakinleri katıldı.

Törenin yapıldığı yerden temel atma törenlerinin gerçekleşeceği 1. ve 14. etaplara canlı bağlantı yapıldı. Bakan Kurum, yetkililer ve hak sahiplerinin birlikte butona basmasıyla temel atma işlemleri başlatıldı.

ÇEVRE BAKANI MURAT KURUM AK PARTİ KARTAL İLÇE TEŞKİLATINI ZİYARET ETTİ

Kurum, Temel Atma Töreni sonrasında AK Parti Kartal İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etti. Kartal İlçe Binasına, Kartal İlçe Başkanı Ebubekir Taşyürek’le birlikte Orhantepe’deki tören alanından gelen Bakan Murat Kurum, İlçe Başkanlığı önünde Milletvekilleri, teşkilat mensupları ve meclis üyelerince karşılandı.

Parti Binası’nda Milletvekilleri, İlçe Başkanı ve teşkilat mensupları ile bir araya gelen Murat KURUM, Türkiye genelinde yaptıkları yoğun çalışmalar hakkında kısa bilgiler verdi. “Kartal’ın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetkisindeki imar problemlerinin çözümü için, İlçe teşkilatı ve yerel makamlarla sürekli istişare halinde gereken çalışmaları yaptıklarını” belirten Bakan Kurum “Bundan sonra da halkımızla iç içe her şeyin daima daha iyisini yapmaya gayret edeceğiz” dedi.
AK Parti Kartal ilçe başkanı Ebubekir Taşyürek; “Kartal halkı adına gerek Orhantepe Mahallesi’nde devam eden ve bütün Türkiye’ye örnek olan yerinde dönüşüm çalışmaları ve gerekse bugün açıkladığınız Taşocakları mevkinde yapılacak Millet Bahçesi Projesi için çok teşekkür ederiz ”dedi.

Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar